Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Śnij i pozwól śnić innym. Co można odkryć w opowieściach Tomasza Sętowskiego?

Tomasz Sętowski to jeden z najlepiej popularniejszych współczesnych polskich twórców. Mówiąc językiem biznesowym, stworzył silną markę osobistą, a jego obrazy są rozpoznawalne nawet dla osób, które na co dzień nie mają ze sztuką zbyt wiele wspólnego. Co wyróżnia jego prace i na czym polega jego artystyczna wizja, tak przykuwająca uwagę odbiorców?

Mistrz snu na jawie

Urodzony i wyedukowany w Częstochowie artysta, stworzył swoją własną poetykę, którą konsekwentnie kontynuuje i rozwija od dziesięcioleci. Często bywa kojarzony z nurtem współczesnego surrealizmu. I faktycznie, z jednym z najważniejszych stylów XX wieku wiąże go wiele. Przede wszystkim atmosfera sennego marzenia, które składa się z wielu elementów, zastosowanych w nieoczywisty sposób. Pojawiają się nierzeczywiste maszynerie, postaci, zbudowane z tysięcy drobnych przedmiotów. Wszystko jest owiane aurą tajemniczości i magii. Realizm przeplata się z fantazją.

Teatralizacja świata. Teatralizacja marzeń

W przypadku twórczości Tomasza Sętowskiego postaci znajdują się w świecie nierzeczywistym i mocno udramatyzowanym. Towarzyszą im rozbudowane dekoracje i liczne rekwizyty, które determinują znaczenie postaci, ich funkcję lub rolę w całym przedstawieniu. Dzięki temu można odkrywać kolejne konteksty i znaczenia poszczególnych scen, ukryte dzięki niekończącym się, iluzjonistycznym zabawom konwencjami.

Mistrz teraźniejszości czerpie od klasyków

Nikt nie jest samotną wyspą, jak podaje jeden ze sztandarowych sloganów naszych czasów. Szczególnie jest to prawdziwe w przypadku sztuki i ogólniej kultury. Dokonania artystyczne naszej cywilizacji stanowią nieustanny proces rozwojowy i poszukiwania dla kolejnych pokoleń.

W inscenizacjach Sętowskiego widać, oprócz wspomnianych już fascynacji onirycznym surrealizmem, mnogość fantastycznych koncepcji Hieronima Boscha. Można odnaleźć w nich iluzjonistyczne budowanie jednej formy z pomocą innych. Mistrzem tego przewrotnego sposobu przedstawiania świata był ulubieniec cesarza Rudolfa – włoski manierysta Arcimboldo. W Sętowskiego współczesna historia spotyka się w obrazach z najznamienitszymi dokonaniami dziejów sztuki.

***

Świat Tomasza Sętowskiego to bogata opowieść o krainach nieobecnych w naszym realiach, które można przeżywać w indywidualny sposób. Podobnie jak analizuje się własne sny. Są niczym rzeczywistość opisana przez barokowego dramaturga Pedro Calderon de la Barcę, w pewnej historii, której akcja rozgrywa się w… Polsce:

Wszakże snem są ludzkie cele,
Snem ludzkiego serca bicie,
Snem człowieka ziemskie życie.

Śnijmy zatem i dajmy wciągnąć się w ten piękny sen o sztuce i odległych światach.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*