Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Dzieła sztuki skrywające wizję surrealisty. Symbole w obrazach Salvadora Dali

Nie ma chyba osoby na świecie, która nie znałaby zawadiacko uniesionego wąsika i przenikliwych oczu, analizujących różne stadia rzeczywistości, od tego, co widzimy wszyscy, po światy wręcz ponadrealne. Bez względu na to, czy jesteśmy miłośnikami sztuki, czy nigdy się nią nie zajmujemy – Salvador Dali jest jedną z ikon świata kultury, o której słyszał każdy.

Mistrz surrealizmu

Pochodził z Katalonii, jednak jego artystyczna sława zaczęła rodzić się w Paryżu, do którego przeprowadził się na stałe w 1928 roku. Tam dołączył do surrealistów, skupionych wokół André Bretona. Jego pierwszym obrazem stworzonym w tym nurcie był Miód jest słodszy od krwi (obecne miejsce przechowywania pracy jest nieznane), w którym nastąpiła radykalna zmiana stylu i zwrot w stronę krainy snów i marzeń, nie zawsze przynoszących przyjemne wizje.

W obrazach Dalego od tego czasu zaczęły regularnie pojawiać się stałe motywy, stanowiące wręcz artystyczną obsesję i swoiste wskazówki do interpretacji dzieł, które na pierwszy rzut oka wydają się tajemnicze i niezrozumiałe. Jakie są najczęściej pojawiające się symbole i co tak naprawdę oznaczają?

Rozpływające się zegary – rzecz o płynności i nieuchronności czasu

Nikt nie może uciec przed upływem czasu. Zegary Dalego mają nam uświadamiać, że czas pożera całą znaną nam rzeczywistość i nas samych. Ponoć inspiracją do ich powstania miała być obserwacja rozpływającego się sera Camembert, przetworzona z iście surrealistycznym przymrużeniem oka.

Jajka – odwieczny symbol w nie do końca nowym znaczeniu

W wielu obrazach, rzeźbach i grafikach artysty pojawiają się motywy jajek. To efekt fascynacji twórcy sztuką włoskiego renesansu, w którym motyw ten pojawiał się regularnie, choćby w malowidłach Piera Della Francesca. U Dalego reprezentują one równocześnie zalążek nowego życia i wewnętrzny wszechświat oraz miłość i nadzieję na przyszłość.

Wielkie znaczenie małego ślimaka

Forma ślimaka fascynowała Dalego, swoim kształtem i elegancką geometrią oraz… skojarzeniem z ludzką głową. Wokół tego popularnego w jego dziełach motywów urosła również dodatkowa artystyczna legenda. Zwykło się uznawać, że praprzyczyną wprowadzenia tego niepozornego zwierzęcia do świata wielkiej, surrealistycznej sztuki był dzień, w którym Salvador Dali spotkał Zygmunta Freuda. Ponoć zatrzymał się przed domem wielkiego psychologa i ojca chrzestnego wszystkich surrealistów, aby poobserwować ślimaka, wspinającego się po konstrukcji roweru.

***

Świat Salvadora Dali pełen jest symboli i niespodziewanie łączonych ze sobą elementów. Każdy z nich ma znaczenie i pokazuje nam cząstkę umysłu i emocji twórcy. Warto ich szukać i wplatać w sieć wzajemnych powiązań. Wówczas czytanie obrazów tego artysty może stać się naprawdę wciągającą lekturą na długie godziny.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*