Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Rola rysunku w twórczości Edwarda Dwurnika

Edward Dwurnik, Elihu i Elifaz, z cyklu „Moi bohaterowie”

Edward Dwurnik należy do chyba najbardziej charakterystycznych współczesnych twórców polskich. Jego malarskie widoki miast stanowią znak rozpoznawczy, niezmiernie pożądany przez wielu prywatnych kolekcjonerów.

Warto jednak wspomnieć o tym, że artysta stworzył oprócz prac malarskich wiele serii niezmiernie ciekawych rysunków, które stanowią naturalne uzupełnienie jego dorobku.

Rysunki Edwarda Dwurnika – technika i historia

Dwurnik tworzył olbrzymie ilości rysunków od samego początku swojej artystycznej drogi. Na bieżąco dokonywał jednak selekcji i wybierał te, które przedstawiały jego zdaniem odpowiednie wartości. Pozostałe niszczył.

Wszystkie wykonane przez niego prace rysunkowe były dokładnie opisywane i katalogowane, by następnie trafić do specjalnych bułgarskich komód z metalu, które artysta zakupił, by pomieścić nieustannie rosnące zbiory.

Cykle rysunkowe Dwurnika – jaka tematyka się pojawiała?

Rysunki Dwurnik wykorzystywał dwojako. Z jednej strony były to dla twórcy pomysły i notatki do późniejszej pracy. Z drugiej w ten sposób tworzył gotowe kompozycje o sporych walorach artystycznych.

Również w ich przypadku pojawiały się wyodrębnione cykle, obecne już od lat 70. W kolejnych dekadach artysta często do nich wracał, chętnie rozwijając poszczególne motywy.

Tuż po ukończeniu studiów Dwurnik mocno angażował się w tematykę społeczną. Na jego rysunkach z tego okresu można znaleźć motywy władzy oraz wykorzystywania pozycji uprzywilejowanych jednostek nad społeczeństwem. Pojawiają się w tych pracach już tak znane w jego późniejszych obrazach motywy satyryczno-ironiczne. Artysta obrazował życie codzienne oraz zmiany historyczne z perspektywy statystycznych Polaków. Tak powstał choćby niezmiernie popularny cykl „Moi bohaterowie”.

W latach 80. pojawiło się wiele rysunków, które kontynuowały tematykę zaangażowaną społecznie, wiążąc twórczość artystyczną z problemami Solidarności. W tym duchu powstały rysunki i kolaże, za które Dwurnik otrzymał nagrodę Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida oraz Nagrodę Kulturalną „Solidarność”.

Nie tylko malarstwo zaangażowane – znaczenie rysunków Edwarda Dwurnika

Choć najczęściej wspomina się o jego kompozycjach malarskich, to prace rysunkowe stanowią również niezmiernie ważny element twórczości Edwarda Dwurnika. Można je nazwać pierwszym zapisem myśli i notatkami do dalszej pracy.

W wielu przypadkach są to jednak również kompletne dzieła, prawdziwe świadectwo nie tylko wielkiego talentu, ale też zaangażowania i świadomości społecznej – zamkniętej w czarnych liniach i sporadycznych plamach barwnych na białych kartkach papieru.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*