Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Rafał Olbiński a wizerunek kobiety

Rafał Olbiński w wywiadzie, którego udzielił red. Agacie Piaseckiej, powiedział: Moim zdaniem we współczesnej sztuce jest za mało piękna, a za dużo odbicia rzeczywistości – jest agresywna, chaotyczna i pośpieszna. (…) A ja mam naturalną potrzebę piękna i moje prace na tę potrzebę odpowiadają.

Rafał Olbiński, Leda after the sin

Jego obrazy przedstawiają zatem idealizowane pejzaże, odmalowane w czystych, intensywnych barwach. Pejzaż jest świetlisty i zachęca do zatonięcia w tym niezwykłym choć niby realistycznym świecie. W jego centrum często znajduje się też postać – w wielu przypadkach jest to samotna kobieta.

Wizerunek kobiety w obrazach Rafała Olbińskiego

Prezentowanie i mówienie o pięknie wiąże się ściśle u Rafała Olbińskiego również z jego przedstawieniami kobiet. A pojawiają się one w jego dziełach bardzo regularnie.

Najczęściej są to klasycznie piękne, niezależne postaci, nie szukające kontaktu z odbiorcą. W wielu przypadkach stoją bokiem lub wręcz odwracają się do oglądającego plecami.

Żyją same dla siebie, w swoim własnym świecie. Są silne i niezależne. Stanowią swego rodzaju niedoścignione wzory, choć pozwalają również na identyfikowanie się z nimi i szukanie nici porozumienia między światem rzeczywistym a nadrealnymi rzeczywistościami Olbińskiego.

Przedstawienie kobiet w sztuce – wizerunek córki

Na obrazach Rafała Olbińskiego pojawiają się również nie tylko oderwane od świata ikony. Można na nich znaleźć konkretne postaci. Jedną z nich jest córka artysty – Natalia.

Można ją znaleźć choćby na pięknej pracy „Urodziny Natalii” lub wyśledzić w szeregu innych kompozycji. Przedstawia ją realistycznie, choć nie stroni od charakterystycznych dla całej jego twórczości zabiegów formalnych.

Wspólne tworzenie – artystyczne działania ojca i córki

Natalia Olbiński wpłynęła również w inny sposób na sztukę ojca. W 2018 roku przygotowali wspólnie wystawę „Metamorfozy. Olbiński/Olbiński”, koncentrującą się wokół tematyki morskiej oraz podwodnych światów.

Oboje przedstawili swoje własne wizje, szukając sposobu na znalezienie nici artystycznego porozumienia. Każde z nich odkryło dzięki temu nowe przestrzenie oraz znalazło dalsze tematy do kolejnych prac – otwierając się na inne oblicza sztuki oraz ciekawe płaszczyzny współpracy.

Tak pojawiło się kolejne oblicze piękna w sztuce Rafała Olbińskiego – wykorzystujące to, co najlepsze w jego wcześniejszych dokonaniach oraz tworzące zupełnie nowe wartości w kooperacji z już kompletną artystką – Natalią Olbińską, która przestała być tylko muzą, a stała się też aktywnym partnerem w sztuce.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*