Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Zbigniew Hinc – na granicy iluzji i realizmu

Przez długie wieki malarstwo miało jak najdokładniej odzwierciedlać rzeczywistość. Miało przekazywać odbiorcom to, co dostrzegł twórca, opierający się na doznaniach zmysłowych podczas wykonywania portretów, odzwierciedlania martwych natur lub odmalowywania pejzaży.

Zbigniew Hinc, Wieczorny na koniec świata

Wszystko zmieniło się diametralnie wraz z wynalezieniem fotografii, która stopniowo wyzwoliła malarstwo z obowiązku wiernego odtwarzania świata. Dzięki temu pojawił się szereg nurtów odbiegających od realizmu, a niekiedy stojących z nim w otwartej sprzeczności.

Zaczęły również rodzić się nurty fantastyczne, sięgające po realne elementy, wplecione jednak w kompozycje surrealne, nie mogące funkcjonować w otaczającym nas świecie.

Takie właśnie dzieła, swobodnie przetwarzające to, co rzeczywiste, tworzy Zbigniew Hinc, którego obrazy można znaleźć w ofercie Touch of Art.

Zbigniew Hinc – twórca indywidualny

Artysta kształcił się w Gdańsku, a przez pewien czas pełnił funkcję dyrektora BWA w Olsztynie, później założył własną galerię. W swojej twórczości chętnie wykorzystuje motywy zaczerpnięte z nurtu tak zwanego realizmu magicznego, przetwarzając je jednak we własny, mocno subiektywny sposób o intelektualnym zabarwieniu.

Jego dzieła stanowią połączenie dobrej techniki, bogactwa wyobraźni oraz inteligentnej gry między tym, co namalowane i napisane, gdyż w odczytaniu pełnego przekazu dzieła wielką rolę odgrywa tytuł.

Pomiędzy światami – Zbigniew Hinc malarstwo

Zbigniew Hinc chętnie wprowadza do swoich obrazów realne odnośniki do otaczającego nas świata. Na jego płótnach pojawiają się elementy architektoniczne, które można przypisać do konkretnych lokalizacji.

Artysta przedstawia je wiernie, z dbałością o najmniejsze nawet detale. Tym, co sprawia, że stają się one nierzeczywiste jest ich otoczenie. Znikają bowiem uliczki miast, znane perspektywy i okoliczności. Zamiast nich pojawia się nowa przestrzeń o mocno lirycznym i nierzeczywistym wyrazie.

Dzieła Zbigniewa Hinca mają w sobie coś z baśni i dawnych legend. Tkwi w nich ziarnko prawdy, następnie przeobrażone w perłę dzięki inwencji i kreatywności,]. Tak powstaje zupełnie nowy świat, którym artysta chętnie dzieli się z odbiorcami.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*