Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Malarstwo Jerzego Skolimowskiego. Najistotniejsze wyznaczniki stylu artysty

Wielkim miłośnikiem jego twórczości jest Jack Nicholson. Ponure, bardzo tajemnicze, nie mające perspektywy abstrakcje składają się z różnych czasem przeciwstawnych emocji, przeżyć i doznań. Są rodzajem buntu przeciw światu. Dla Jerzego Skolimowskiego ważniejsze od medium i prac, jakie tworzy, jest ich znaczenie. Jakie są inne najistotniejsze wyznaczniki stylu artysty?

Jerzy Skolimowski – reżyser, scenograf, aktor

Przychodzi na świat 5 maja 1938 roku w Łodzi. Sztuka intryguje go od dawna, nie pozostaje obojętny na jej piękno. Pod okiem Andrzeja Munka wymyśla pierwsze filmowe etiudy w łódzkiej PWSTiF, potem tworzy własne filmy. Staje się rozpoznawalny dzięki obrazom ukazującym miałkość życia człowieka. Twórca „Essential Killing” i dobrze przyjętych „11 minut” próbuje swoich sił również w malarstwie.

Malarstwo Jerzego Skolimowskiego – najważniejsze cechy charakterystyczne

W latach 70. artysta może nieco odpuścić. Kolejne wyreżyserowane przez niego filmy zdobywają pozytywne opinie, on sam poświęca się wykonywaniu obrazów. Siadanie do sztalug i chwytanie pędzla to rodzaj medytacji, performance, w którym dla malarza najbardziej liczy się moment ukończenia kompozycji.

Znaki szczególne malarstwa Jerzego Skolimowskiego

Twórca traktuje malarstwo jako bunt przeciw problemom współczesnego świata. Kryzysy gospodarcze, polityczne i klimatyczne sprawiają, że ucieka od chaosu informacyjnego, dąży do harmonii. Jego dzieła są osobne, czasem przypominają kompozycje Michała Anioła, Francisa Bacona, Juliana Schnabela czy minimalistyczne płótna Jaspera Johnsa.

Jerzy Skolimowski i weneckie Biennale Sztuki

Już pierwsza wystawa malarza okazuje się sporym sukcesem. Pełne sekretów, o płaskich plamach barwnych obrazy przykuwają uwagę znawców współczesnej sztuki. Stanowią bramę do lepszego świata, w którym dużą rolę odgrywają uczucia. W 2001 roku artysta zostaje zaproszony na Biennale Sztuki w Wenecji. Jedna z najważniejszych ekspozycji świata sprawia, że coraz więcej osób kojarzy go z abstrakcją.

Najciekawsze wystawy Jerzego Skolimowskiego

W swoim malarstwie wielokrotnie zwraca uwagę na sens egzystencji i końca świata. Mawia: „Człowiek rozpada się na odłamki, na drzazgi”. Ciepłe odcienie butelkowej zieleni, jaskrawej żółci i czerni to kolory, bez których artysta nie potrafi się obejść. Kolejne lata dzieli między plany filmowe, deski teatru i wystawowe sale w Miami, Toronto, Salonikach, Berlinie, Oslo i wielu polskich miastach.

Malarstwo Jerzego Skolimowskiego – pochwała wyobraźni

Jego abstrakcje nie istnieją bez publiczności. Mężczyzna lubi zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi. Unika gotowych rozwiązań, nigdy nie tworzy szkiców i pomocniczych rysunków. Zamiast nich otwiera się na sztukę, korzysta z zasobów bogatej wyobraźni. Kompozycje tworzy na zasadzie przeciwieństw. Smutek i radość. Hałas i cisza. Zgorszenie i zachwyt.

Malarstwo abstrakcyjne według Jerzego Skolimowskiego

Płaskie plamy barwne nakłada na płótna z rozwagą. Delektuje się pracą, woli stworzyć dobrej jakości obraz niż kilka, niewiele znaczących dzieł. Z tego powodu zajmuje się zawsze jednym medium. Kiedy pochłania go film oddaje mu się całkowicie. Nie myśli wtedy o malarstwie, kiedy wymyśla nowe prace zawsze kieruje się własną intuicją i emocjami.

Sztuka Jerzego Skolimowskiego

W 2020 roku malarz po raz kolejny zamyka się w pracowni. Wybuch pandemii sprawia, że – podobnie jak większość ludzi – tęskni za otwartymi przestrzeniami i wydarzeniami kulturalnymi. Tworzy wtedy serię kilkudziesięciu abstrakcji, które jakiś czas później zostają zaprezentowane w krakowskim Muzeum Manggha.

Obrazy, które mają żyć

Artysta nie traktuje obrazów z pietyzmem. Chociaż starannie dobiera różne odcienie, przygląda się fakturom, lubi dotykać płócien. Zachęca do tego publiczność, bo jak wyznaje, sztuka powinna żyć własnym życiem. Tylko wtedy może oddziaływać na widza, zmieniać jego wnętrze.

Malarstwo Jerzego Skolimowskiego – abstrakcje o wielu twarzach

Jego kompozycje napawają przerażeniem, tęsknotą, smutkiem i nadzieją. Żywe, w ciemnych odcieniach kolory i prace nie mające perspektywy stanowią remedium na kłopoty, odskocznię od codziennego życia. Nic dziwnego, że dzieła artysty do dziś cieszą się sporą popularnością.

Sztuka współczesna Jerzego Skolimowskiego

Jerzy Skolimowski traktuje malarstwo jako komentarz do rzeczywistości. Nie szuka poklasku, uważa, że wykonywanie autentycznych abstrakcji stanowi formę terapii. Ponure, będące połączeniem różnych odcieni barwy są doskonałym uzupełnieniem uczuciowego i niejednoznacznego malarstwa.

Malarstwo Jerzego Skolimowskiego

Malarz wiąże z nowoczesną sztuką wielkie nadzieje. Kompozycje tworzy pod wpływem chwili, dużo uwagi poświęca ulubionym wzorom, motywom i fakturom obrazów. Jednym z nich są przypadkowo nakładane na płótno farby. Przenikające się plamy kolorów tworzą niesamowitą i jedyną w swoim rodzaju mozaikę będącą zapisem najszczerszych przeżyć, doświadczeń i odczuć.

Malarstwo współczesne Jerzego Skolimowskiego

Jerzy Skolimowski przyznaje, że najbliższe jest mu malarstwo abstrakcyjne. Bardziej od formy dzieła liczą się dla niego stany emocjonalne, jakie przeżywa tworząc. Jest specjalistą od zadawania filozoficznych pytań o sens życia i cierpienia człowieka. Zachęcamy Państwa do lektury innych artykułów na blogu galerii Touch of Art: https://www.touchofart.eu/blog/co-warto-wiedziec-o-dzielach-jerzego-nowosielskiego/.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*