Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Jan Tarasin. Co koniecznie musisz wiedzieć o jego malarstwie?

Jego abstrakcyjne, zawieszone w czasie i przestrzeni kompozycje zna każdy. Płaskie, nie mające perspektywy płótna są kolorowe, zwracają na siebie uwagę. Jan Tarasin postrzegał siebie jako artystę kilku mediów. Oprócz malarstwa fascynowała go fotografia i grafika. Każda z tych dziedzin przyniosła mu uznane i rozpoznawalność.

Kilka słów o Janie Tarasinie

Jego prace najpierw wydają się dziwne. A potem gdy ktoś na nie spojrzy nie może oderwać od nich wzroku. Łączenie na pozór niepasujących barw i nanoszenie grubych warstw farb na płótno to sprawdzony przepis artysty na współczesną sztukę. Przychodzi na świat 11 września 1926 roku w Kaliszu, ale to wyjazd do Krakowa stanowi dla niego punkt zwrotny.

Jan Tarasin i Zbigniew Pronaszko

W tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych malarz udowadnia, że sztuką żyje dzień i noc. Dużo rysuje, a na zajęciach świetnie się bawi. Tworzy minimalistyczne i realistyczne obrazy, ale za radą Zbigniewa Pronaszki zmienia styl. Wykonywanie obrazów z luźno ułożonymi na płótnie rzeczami sprawia mu dużo radości. Jego drugą wielką pasją jest wykładanie na rodzimej uczelni. Chętnych na uczestniczenie w wykładach i dyskusjach nie brakuje.

Kilka najważniejszych wystaw Jana Tarasina

Jeszcze będąc na studiach abstrakcjonista uczestniczy w krakowskiej I Wystawie Sztuki Nowoczesnej, gdzie poznaje artystów z II Grupy Krakowskiej. Na początku lat 50. Tarasin zostaje zaproszony do Paryża. Pokazuje tam jeden ze swoich pierwszych plakatów. „Bumelant”, podobnie jak inne dzieła jest mocno oklaskiwany.

Jan Tarasin – artysta zafascynowany architekturą

Sztukę kocha w każdej postaci, o czym znajomi mężczyzny przekonują się kilka lat później. Twórca coraz bardziej ceni oryginalne zabudowania. Chociaż nie zamierza ich projektować, chętnie wplata je w obrazy. Po raz kolejny zmienia styl. Zawieszone w próżni przedmioty do złudzenia przypominające asamblaże to przeszłość. Odtąd rzeczy mają bryłowate kształty, są nimi najczęściej liście roślin, dziecięce zabawki i litery wymyślonego przez artystę alfabetu.

Jan Tarsin – najważniejsze cechy twórczości

Wyraziste odcienie zieleni, oranżu malarz zastępuje nieśmiertelną czernią, bielą, żółcią i czerwienią. To jego ukochane barwy. Nadal wykonuje abstrakcje, jednak te są coraz bardziej wielowątkowe, niepowtarzalne. Twórca nie potrafi powielić dzieł, w którym prym wiodą stapiające się plamy kolorów. Postaci ludzi, zwierząt i przedmioty ogranicza do niezbędnego minimum.

Jan Tarasin – ikona ewoluującego stylu

Malarz przepada za zmianami, co udowadnia jeszcze w latach 70. Schematycznie zaznaczone rzeczy zastępuje spłaszczonymi detalami architektonicznymi. Trudne do rozszyfrowania znaki do złudzenia wyglądające jak japońskie pismo nanosi na idealnie białe płótno. Strefowość i proste geometryczne figury to kolejny znany motyw jego twórczości.

Malarstwo Jana Tarasina

Odkąd pamięta dużo tworzy. Uczestnicy jednej z konferencji naukowych, na którą zostaje zaproszony abstrakcjonista nie kryją zdziwienia, gdy w trakcie wykładu wymyśla dwie kompozycje. W Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie można spotkać go, gdy spaceruje wąskimi korytarzami, ma własną pracownię. Na uczelni nikt nie zadręcza go niepotrzebnymi pytaniami, artysta potrafi skupić się w każdych warunkach.

Zeszyty” Jana Tarasina

Na początku lat 70. malarz po raz kolejny wszystkich zaskakuje. Na kartkach papieru umieszcza dziesiątki powielonych za sprawą serigrafii zdjęć. Pomysł przynosi mu zasłużone uznanie. Znawcy współczesnej sztuki po raz pierwszy mogą lepiej poznać sekrety stylu idola. Kiedy intrygujące szkice przynoszą mu nagrodę im. Kamila Cypriana Norwida, artysta nie kryje łez wzruszenia.

Jan Tarasin – legenda współczesnego malarstwa

Jego płótna szybko zdobywają pierwsze miejsca na ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach. Nagroda im. Jana Cybisa i Order Odrodzenia Polski to tylko niektóre odznaczenia, jakie otrzymuje autor „Bumelanta”. Grubo, zamaszyście kładzione farby i brak perspektywy na długo stają się wyróżnikami współczesnej sztuki.

Jan Tarasin – prawie jak Roman Opałka

Tego typu zdanie słychać coraz częściej. W 2007 roku artysta prezentuje jeden z ostatnich cykli obrazów. Na płótnach widnieją różnobarwne symbole przypominające słynne kompozycje Romana Opałki. Publiczność nie kryje oburzenia. Czyżby Tarasin splagiatował twórcę „Obrazów liczonych”? Okazuje się, że malarze wykonują podobne prace niezależnie od siebie.

Jan Tarasin – miłośnik nowoczesnej kultury

Niezależnie od tego, jakie dzieła tworzy, robi to z ogromnym przekonaniem i wiarą w niezwykłą moc sztuki. Abstrakcyjne i nieco chaotyczne kompozycje to cecha każdego dzieła malarza. Minimalistyczna ograniczona paleta barw to kolejny wyróżnik jego stylu. Płótna artysty wciąż są modne i bardzo pożądane. Kiedy 8 sierpnia 2009 roku artysta umiera szybko staje się ikoną współczesnej sztuki.

Jan Tarasin w galerii Touch of Art

Intensywne kolory, ustawione obok siebie przedmioty, postacie i litery to znaki rozpoznawcze malarstwa Jana Tarasina. Artysty, który stale wymyślał siebie na nowo. Jego abstrakcje stanowiły zapis najszczerszych przeżyć, zmieniały się na przestrzeni lat. Jeśli zainteresowała Państwa postać Jana Tarasina, zachęcamy do lektury innego artykułu o malarzu na blogu galerii Touch of Art: touchofart.eu/blog/jan-tarasin-artysta-osobny/.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*