Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Co warto wiedzieć o malarstwie Łukasza Stokowskiego?

Jego prace przełamują tabu i istniejące granice. Są kolorowe, nieco zadziorne, wyzwalają pozytywne uczucia. Łukasz Stokowski lubi różne media, do jego ukochanych materiałów należy płótno i stalowa blacha. To tylko garść informacji o nim. Co jeszcze warto wiedzieć o artyście, który sztukę traktuje jak przygodę?

Malarstwo Łukasza Stokowskiego

Przyznaje, że przepada za modą. Stąd też jego kompozycje bardziej przypominają graffiti niż wielkoformatowe spotykane w muzeach obrazy. Kiedy tworzy nowe szkice porównuje ze sobą kolory i łączy je w nietuzinkowy sposób. Gruba warstwa farby i płaskie sprawiające wrażenie uchwyconych w ruchu plamy barwne to najważniejsze wyznaczniki stylu malarza.

Łukasz Stokowski – ryzykant i outsider

Nie potrafi malować gdy ktoś narzuca mu konkretny termin. Wolność twórcza to absolutna podstawa jego działania. Przychodzi na świat w 1983 roku w Warszawie. Zamiast figuratywnej sztuki lepiej czuje się gdy wymyśla abstrakcje. Sporo ryzykuje. Eksperymentuje z metalową blachą, która stanowi dla malarza zamiennik płócien.

Łukasz Stokowski – niekonwencjonalny artysta

Bywa, że pracuje w ekstremalnych warunkach. „Iron Sky”, gigantyczna konstrukcja przypominająca niebo jest naginana godzinami. Z rozgrzanym do czerwoności surowcem należy delikatnie postępować. Jeden nieostrożny ruch może zniszczyć tygodnie wytężonego wysiłku. Na szczęście w rękach konstruktora blacha staje się subtelnym i kruchym medium.

Łukasz Stokowski – malarz czy performer?

Zdecydowanie bliższe jest mu malarstwo. Wymieszane ze sobą kolory odzwierciedlają złość, strach, niepewność i radość. Emocje towarzyszą twórcy na każdym etapie pracy. Stanowią nierozerwalną całość z cyklami dzieł. Wyjawia: (…) Najpierw w głowie rodzi się pomysł. Potem robię notatki, rozpisuję, rozkładam kolory, staram się to uporządkować (…)”.

Abstrakcja według Łukasza Stokowskiego

Nie lubi figuratywnego malarstwa. Lepiej czuje się w świecie, który tworzy wedle własnych reguł. Niewyraźne, nieco zamglone kształty wyglądają jakby stworzono je przez przypadek. W rzeczywistości artysta planuje każdy fragment dzieła. Tylko wtedy starannie zamalowana przestrzeń przypomina coraz bardziej obraz.

Łukasz Stokowski – wielbiciel oryginalnych kompozycji

Chętnie łączy różne rodzaje sztuki. Tradycyjne płótna do złudzenia przypominające oryginalne dzieła wiesza na dachu jednego z budynków. Naniesione na podłoże prace w rzeczywistości są ich cyfrowymi zdjęciami. Malarz słynie z nieszablonowych pomysłów, z których część udaje mu się zrealizować.

Łukasz Stokowski – twórca użytkowej sztuki

Należy do bardzo cierpliwych i wytrwałych osób. Potrafi nanosić poprawki na obrazy do ostatniej chwili. Abstrakcyjne esy – floresy umieszcza na lodówkach, butelkach Coca – coli i sprzętach codziennego użytku. Rozmontowane części otacza lnem, na pokrywy urządzeń sporządza wyjątkową farbę z kauczukiem. Dzięki tym rozwiązaniom dzieła są wytrzymałe, podatne na uszkodzenia.

Wyżej, szybciej, lepiej

Szczerze wyznaje, że nie interesuje go bylejakość. Starannie dopracowane szczegóły i dobrej jakości tworzywa stanowią dla twórcy gwarancję dobrze wykonanych przedmiotów. Przekracza granice wysublimowanej sztuki. Jego obrazy mają ekstrawaganckie kolory, wzory i faktury. Pozbawione perspektywy dzieła wyglądają niesamowicie. Artysta realizuje kolejne projekty z nowymi, uznanymi na świecie firmami.

Łukasz Stokowski – miłośnik współczesnego wzornictwa

W 2016 roku malarz dopina swego. Wystawa w Arabii Saudyjskiej stanowi dla niego potwierdzenie statusu autora niekonwencjonalnych dzieł. Wyznacza sobie nowe cele, skrupulatnie dąży do realizacji najbardziej szalonych pomysłów. Oryginalne, przenikające się wzajemnie kolory stanowią dla wielbicieli sztuki i designu nową jakość abstrakcji.

Łukasz Stokowski – pasjonat podróży

Wymyślanie skomplikowanych kompozycji to nie jego niejedyne zajęcie. Stokowski kocha podróżować. Stany Zjednoczone, Szwecja czy Emiraty Arabskie to miejsca, które może bez końca odwiedzać. Zapamiętuje miasta pełne zadziwiających smaków, barw, dźwięków i zapachów, przenosi je na swoje cykle. Dopieszczone wzory obrazów przykuwają wzrok niejednej osoby.

Znakomite abstrakcje Łukasza Stokowskiego

Błękit, róż, czerń i żółć. Artysta nie potrafi obejść się bez czterech ukochanych kolorów. Czasem skrajne stany emocjonalne zamyka w swoich pracach. Jest wymagający wobec siebie i innych. Pracuje wedle ściśle ułożonego planu, duże znaczenie mają dla niego detale i grube skorupy impasto.

Łukasz Stokowski – malarz jedyny w swoim rodzaju

Chociaż fascynuje go minimalizm, a zwłaszcza dokonania szkoły Bauhausu i abstrakcjonizm ekspresyjny woli szukać inspiracji w swoich odczuciach. Wielką wartością współczesnej sztuki jest oddziaływanie na widza, zaproszenie go do wyjątkowego świata sztuki.

Obrazy Łukasza Stokowskiego w galerii Touch of Art

Autor „Iron Sky” należy do bardzo płodnych malarzy. Tworzy w oparciu o własne przeżycia, doświadczenia i bliskie mu emocje. Nic dziwnego, że jego wyjątkowe, wielowątkowe abstrakcje podobają się nie tylko osobom zakochanym w nowoczesnym malarstwie, ale i wzornictwie.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą prac tego nietuzinkowego artysty na stronie naszej galerii: https://www.touchofart.eu/galeria/Lukasz-Stokowski/.

Więcej informacji o Łukaszu Stokowskim znajdą Państwo na blogu galerii Touch of Art: https://www.touchofart.eu/blog/lukasz-stokowski-niekonwencjonalny-abstrakcjonista/.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*