Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Jackson Pollock. Najważniejsze znaki szczególne stylu malarza

Jego obrazy pełne są nachodzących na siebie linii i niepokojących barwnych plam. Dominują w nich odcienie złamanej bieli, żywej żółci, czerni i czerwieni. Przypadkowo naniesione kolory są najistotniejszym składnikiem stylu Jacksona Pollocka. Artysty, który przez lata musiał mierzyć się z nierozumiejącą jego sztuki publiczności. Co warto o nim wiedzieć?

Jackson Pollock najciekawsze cechy charakterystyczne twórczości

Jego prace budzą skrajne emocje. Jednym przypadają do gustu skomplikowane motywy, inni uznają je za jeden z kaprysów malarza. Paul Jackson Pollock przychodzi na świat 28 stycznia 1912 roku w Cody w stanie Wyoming. W dzieciństwie ma zadatki na malarza, intryguje go sztuka Indian i gigantyczne murale.

Jackson Pollock i Nowy Jork

Na początku lat 30. artysta wyrusza wraz z bratem do Nowego Jorku. Jest zachwycony dużym miastem nie w mniejszym stopniu niż współczesnym malarstwem. Zachwycają go rzucające się w oczy kolory, które niebawem wykorzysta w swoich obrazach. To właśnie wtedy wymyśla technikę drippingu polegającą na przypadkowo nanoszonej farbie.

Jackson Pollock – geniusz action paintingu

W Nowym Jorku Pollock dniami i nocami przygląda się płótnom. Szybko stwierdza, że chaotycznie rozrzucona farba to nie jedyny pomysł, który może zrewolucjonizować sztukę. Action painting opierający się na gestykulacji to kolejny wynalazek twórcy. Wykonuje murale i kilka obrazów, jednak żadna z prac nie zyskuje dużego rozgłosu.

Jackson Pollock i Peggy Guggenheim

O Peggy Guggenheim mawia się, że zbiera brzydkie i niepasujące do wnętrz obrazy. Amerykanie nie są do niej przekonani. Kolekcjonerka zaprasza do swojej rezydencji malarzy, którym płaci za niestworzone płótna. Z miejsca zachwyca się intrygującymi dziełami Pollocka, które powstają w ciągu kilku dni. Tak jest m.in. z „Muralem”, jego pierwszą udaną kompozycją.

Jackson Pollock – specjalista od wielkoformatowych obrazów

Gigantyczne skłębione kreski nie mieszczą się na małych płótnach, dlatego artysta zmienia podłoże. Spływające farbami prace na długo dzielą widzów i krytyków. Artysta dąży do doskonałości, całe dnie spędza pochylony nad dziełami, po których jeździ na rolkach. Zaskoczonych miłośników sztuki informuje, że jego malarstwo nie pochodzi ze sztalug.

Jackson Pollock – malarz czy rzemieślnik?

Takie opinie pojawiają się w prasie coraz częściej. Pozbawione perspektywy, niezwykle płaskie i kolorowe obrazy artysta tworzy w ekstremalnych warunkach. Zamiast palety i pędzli używa kielni, noży, szpachli i farb, które miesza z piaskiem, szkłem i tworzywami sztucznymi. Niecodzienny spektakl obserwują m.in. dziennikarze magazynu „Life”. Po tej publikacji Pollock zostaje gwiazdą.

Jackson Pollock – twórca współczesnych obrazów

Z dnia na dzień staje się rozchwytywany. Obrazy malarza po raz pierwszy są pokazywane w znanych galeriach sztuki. Dzięki wsparciu przyjaciół stworzone w ciągu 3 lat obrazy z chaotycznie naniesionymi kreskami staną się najsłynniejszymi dziełami twórcy. W latach 50. artysta zaczyna stosować ciemne barwy. Po raz kolejny spływa na niego fala krytyki.

Jackson Pollock – ciemna strona sławy

Jeden z wernisaży okazuje się totalną klapą. Twórca nie sprzedaje ani jednej kompozycji. Płótna w ponurych odcieniach brązu i szarości nie podobają się widzom. Malarz nie kryje zdziwienia, pozostałe płótna przeznacza na obrazy figuratywne. Te także nie znajdują nabywców. Przez jakiś czas rzeźbi, w końcu powraca do action paintingu.

Jackson Pollock – powrót gwiazdy

W 1955 roku nie mówi się o niczym innym jak o powrocie malarza na salony. W jednej z galerii Pollock prezentuje swoje dwa ostatnie obrazy. „Zapach” i „Poszukiwania” z miejsca staną się jednymi z jego najciekawszych prac. Pisze autobiografię, na wykłady i dyskusje przychodzą tłumy. Każdy chce wysłuchać jego nietuzinkowych poglądów.

Koniec dobrej passy Jacksona Pollocka

Lata 50. to czas kiedy przypadkowe rozprowadzanie farb na płótnach staje się trendy. Tym samym malarz zostaje nazwany królem action paintingu. Artystą, który sprawia, że współczesne malarstwo przestaje być nudne. Sława ma też ciemną stronę: twórca „Muralu” nie radzi sobie z życiem. Kiedy 11 sierpnia 1956 roku niespodziewanie ginie w wypadku samochodowym, jego legenda nadal trwa.

Dziedzictwo Jacksona Pollocka

Już w grudniu tego samego roku Lee Krasner, żona malarza, organizuje mu pierwszą pośmiertną wystawę. W sali, w której prezentowane są białe, nie mające perspektywy pełne kolorowych linii płótna brakuje wolnych miejsc. W MoMie, jednym z najsłynniejszych muzeów w Nowym Jorku, pojawiają się takie sławy jak Pablo Picasso, Joan Miró czy przyjaciel surrealistów André Breton.

Jackson Pollock – artysta ciągle żywy

Jego obrazy pojawiają się wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Nowojorskie galerie sztuki i domu aukcyjne to miejsca, w których bywają kolekcjonerzy współczesnego malarstwa. Wielu z nich marzy o choć jednym znanym płótnie Pollocka. Pozostali miłośnicy sztuki muszą zadowolić się reprodukcjami obrazów lub podobnymi gadżetami.

Jackson Pollock – malarz, który zmienił oblicze sztuki

Jackson Pollock należy do artystów, którzy spróbowali w życiu wszystkiego. Był wielbiony i krytykowany przez publiczność. Jego dzieła przez długie lata wisiały w pracowni twórcy, pojawiały się w ważniejszych galeriach sztuki. Mimo jego śmierci szczelnie wypełnione kolorem kompozycje zyskały miano kultowych obrazów. Prac, które zmieniły oblicze współczesnej sztuki.

Jackson Pollock w Touch of Art

Zapraszamy Państwa do lektury innego artykułu o twórczości Jacksona Pollocka dostępnego na blogu galerii Touch of Art: https://www.touchofart.eu/blog/jackson-pollock-legenda-action-paintingu/.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*