Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Edward Dwurnik. Najważniejsze znaki szczególne twórczości malarza

Na pozbawione perspektywy, przypominające dziecięce rysunki obrazy nanosi głębokie błękity, intensywną żółć i czerwień. Lubi malarskie cykle, uważa, że praca ma sens tylko wtedy, gdy wykonuje się określoną ilość płócien. Długo szuka własnego stylu, a gdy go znajduje zakochuje się w pracach Nikifora. Kim jest Edward Dwurnik i co jeszcze warto wiedzieć o jego twórczości?

Edward Dwurnik i Nikifor

O jego sztuce mawia się, że do złudzenia przypomina kompozycje krynickiego malarza. Poznają się przez przypadek, w połowie lat 60. w Kielcach. Dwurnik nie wie, że wykonywane z lotu ptaka kamienice warszawskiej Starówki staną się jednym z jego znaków rozpoznawczych. Ciepłe barwy przedkłada ponad styl akademicki, którego nauczył się w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Edward Dwurnik – artysta uwielbiający malarskie cykle

Chwilę później malarz pracuje już nad pierwszą serią obrazów. „Podróże autostopem” zostają dobrze przyjęte, podobnie jak seria płócien ukazujących rywalizujących ze sobą sportowców. Urodzony 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie Dwurnik jest zachwycony nieograniczonymi możliwościami jakie daje sztuka Nikifora. Powie o nim: „Opowiadał siebie, malował swój kosmos”.

Najważniejsze cechy stylu Edwarda Dwurnika

Aby stworzyć autentyczne dzieła artysta godzinami dyskutuje z mieszkańcami stolicy, uczestniczy w ich życiu. Inspiracji szuka wszędzie. Jest nią chrześcijańskie i socrealistyczne malarstwo. Obrazy o żywych odcieniach nie wszystkim się podobają. Są dziwne, niekiedy przerażające. Dotyczy to zwłaszcza prac odnoszących się do stanu wojennego.

Kontrowersje wokół Edwarda Dwurnika

Nie wszystko co robi malarz spotyka się z pozytywnymi ocenami. Tak jest m.in. w 1981 roku kiedy z rąk przewodniczącego jury Komitetu Kultury Niezależnej „Solidarność” otrzymuje wyróżnienie. Opinii publicznej nie podoba się też fakt, że twórca zostaje członkiem polskiego Związku Malarzy i Grafików.

Edward Dwurnik w Kassel

W latach 80. artysta jest już gwiazdą. Dzieła pełne lśniących, niesamowitych kolorów stają się zapowiedzią wolnej sztuki. Nie mające perspektywy płótna w intensywnych odcieniach przykuwają uwagę mieszkańców Kassel. Na tamtejszej wystawie „Documenta 7” są numerem jeden. Widzowie zakochują się w innej, nowej stylistyce.

Twórczość Edwarda Dwurnika

Jego malarstwo opiera się przede wszystkim na ludziach i związanych z nimi historiami. Tak jest w przypadku cyklu „Droga na wschód” opisującym tragedię tysięcy wywiezionych na Syberię Polaków i serii kompozycji ukazujących codzienne życie w siermiężnych czasach PRL – u.

Malarstwo Edwarda Dwurnika – najważniejsze składniki stylu

Chociaż największym idolem twórcy pozostaje Nikifor, malarz nie ukrywa, że bywa zauroczony nieprzeciętnymi obrazami Picassa. Spowite błękitem domy, ulice i postaci do złudzenia przypominają dzieła z niebieskiego okresu twórczości Pabla. Wymyślone w latach 90. „Podróże autostopem” prezentowane w jednej z krakowskich galerii sztuki od razu podbijają serca widzów.

Edward Dwurnik – miłośnik miast

Właściwie każda stworzona przez niego praca stanowi opis życia w mieście. Tętniące życiem, pełne pyłu i kurzu duże aglomeracje od lat fascynują artystę. Nic dziwnego, że wspomniane motywy pojawiają się w każdym ważnym cyklu.

Abstrakcyjne malarstwo Edwarda Dwurnika

Ci, którzy sądzą, że najlepsze lata twórca ma za sobą, nie mogą uwierzyć w to co widzą. Pomazane kilkoma farbami płótno zupełnie nie przypomina nieskomplikowanych kompozycji, z jakich słynął Dwurnik. Malarz może pozwolić sobie na eksperymenty; dzięki wysokiej, od lat nie zmieniającej się pozycji w świecie sztuki, może wyznaczać nowe mody. Obrazy zbliżone do dzieł Jackona Pollocka to ukłon malarza w stronę malarstwa abstrakcyjnego.

Edward Dwurnik i „Bitwa pod Grunwaldem”

W 2010 roku wreszcie może pozwolić sobie na swobodę. Próby z abstrakcją nie do końca się powiodły, Dwurnik powraca do sprawdzonego motywu, jakim jest polska sztuka. Wymyślanie nowych kompozycji traktuje jak misję, z uwagą pochyla się nad „Bitwą pod Grunwaldem”. Ikoniczna praca Jana Matejki wypełniona krzywiznami i plamami kolorów jest niemałym wyzwaniem dla prymitywisty.

Edward Dwurnik – kilka tajemnic artysty

Nie lubi odrywać się od pracy. Niemal zawsze można go spotkać gdy tworzy płaskie, osobne w żywych kolorach kompozycje. Znajomi mówią o nim, że kocha tworzyć. Robi to zawsze i wszędzie. Jeśli nie maluje, to obserwuje tłumy. Lubi zgiełk dużych miast, są mu bliższe niż niewielkie miejscowości.

Edward Dwurnik i naiwna sztuka

Mimo różnych stylów najlepiej czuje się gdy tworzy naiwne malarstwo. Inspirowane rysunkami Nikifora prace do złudzenia je przypominają. Edward Dwurnik nigdy nie ukrywał, że odkąd zobaczył kompozycje pochodzącego z Krynicy malarza zaczął je skrycie podziwiać. Kiedy 28 października 2018 roku Dwurnik umiera wielu fanów współczesnej sztuki nie potrafi w to uwierzyć.

Współczesny Nikifor

Obrazy Edwarda Dwurnika na stałe wpisały się do kanonu nieprzeciętnych, nieco komiksowych dzieł. Zachwycają ciekawym połączeniem kolorów, unikatowością i tętniącymi życiem miastami. Zapraszają do świata, w którym wszystko może się zdarzyć, a jedyną przeszkodę w zrozumieniu o stanowi wyobraźnia.

Edward Dwurnik w galerii Touch of Art

Dzieła Edwarda Dwurnika stanowią łakomy kąsek dla kolekcjonerów i poszukiwaczy oryginalnej naiwnej sztuki. W naszej galerii oferujemy Państwu obrazy tego znakomitego malarza. Więcej obrazów Edwarda Dwurnika znajdą Państwo tutaj: https://www.touchofart.eu/galeria/Edward-Dwurnik/.

Zachęcamy do zajrzenia na bloga galerii Touch of Art: https://www.touchofart.eu/blog/edward-dwurnik-drugi-nikifor/.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*