Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Jasper Johns. Co warto wiedzieć o jego malarstwie

Minimalistyczne, dopracowane w każdym calu i bardzo kolorowe. Tot najkrótsza charakterystyka prac Jaspera Johnsa, dla wielu mistrza minimal art. Styl, który zachwyca prostotą i przemyślaną kompozycją dla wielu jest nie do podrobienia. Może dlatego prace malarz stanowią ideał współczesnej sztuki.

Jasper Johns – najważniejsze cechy charakterystyczne jego sztuki

Jego obrazy rozumie każdy. Pozbawione symboli i detali dzieła artysty zdumiewają żywymi, głębokimi kolorami. Czerwień, granat i złamana biel to odcienie, którymi najchętniej się posługuje. Brak perspektywy nie ogranicza go, wręcz przeciwnie, pokazuje nowe możliwości. Każde dzieło malarza jest unikatowe i jedyne w swoim rodzaju.

Jasper Johns – co warto o nim wiedzieć?

Zanim stworzy kilkadziesiąt zapadających w pamięć prac, długo szuka dla siebie miejsca. Urodził się 15 maja 1930 roku w niewielkiej Auguście, w stanie Georgia, jednak całe życie spędzi w Karolinie Północnej i Nowym Jorku. Nie rozumie zasad panujących w szkole, często ją zmieni. Nawet w Parsons School of Design, nowojorskiej kuźni talentów długo nie zagrzewa miejsca. W byciu sławnym i bogatym pomaga mu wojna.

Jasper Johns – mistrz minimal artu

Na początku lat 50. w Stanach Zjednoczonych nie mówi się o niczym innym. Armia poszukuje ochotników. Johns, który nie ma sprecyzowanych planów, chętnie zaciąga się do wojska. W trakcie przerwy od ostrzałów patrzy na dumnie łopoczącą na wietrze amerykańską flagę. To wydarzenie zmienia w jego życiu wszystko. Po powrocie do domu, zaczyna pracować nad obrazami. Początki nie są obiecujące: kilka płócien bezpowrotnie niszczy, te, które ukończy kilkadziesiąt lat później będą warte grube miliony dolarów.

Malarstwo Jaspera Johnsa

Nie wszystko idzie zgodnie z planem. Materiały, tj, płótna i farby, dużo kosztują. Aby zarobić na takie „fanaberie” twórca wymyśla szyldy reklamowe dla jubilerskiej marki Tiffany & Co. Pracy jest sporo, ale Jasper się nie załamuje. W chwilach zwątpienia powtarza, że droga do wyznaczonego celu czasem bywa skomplikowana. Wreszcie, po czterech latach wytężonego wysiłku, może pochwalić się ukończonymi kompozycjami, które zanosi do galerii cenionego marszanda sztuki.

Jasper Johns i Leo Castelli

Leo Castelli doskonale zna się na sztuce. Wie, że to co prezentuje młody, niedoświadczony artysta, za kilka lat będzie prawdziwym arcydziełem. Nie szczędzi mężczyźnie pochwał, nabywa wszystkie obrazy. Tak jak przewiduje, szybko je sprzedaje. Dzięki temu malarz może wrócić do pracy. Nie przypuszcza, że o jego płótna kolekcjonerzy biją się, a długie kolejki chętnych marzą o rozmowie z twórcą.

Jasper Johns – promotor współczesnej sztuki

Już wtedy minimalistyczne, wprawiające w osłupienie obrazy artysty budzą zazdrość wielu osób. Jedną z nich jest Alfred Barr, doświadczony historyk sztuki i popularyzator nowoczesnej kultury. Żałuje, że wybrał tylko kilka dzieł malarza; pozostałe szybko znajdują nowych właścicieli. On sam nie potrafi przejść obojętnie wobec barwnych plam i pozbawionych szczegółów płócien.

Jasper Johns – najsłynniejsze dzieła artysty

Choć ma na koncie wiele uznanych arcydzieł na czele z „White Flag”, serią flag z lat 50., twórca nie przestaje zaskakiwać. Kiedy nudzą mu się wielkoformatowe płótna, zmienia medium. Na tradycyjnych rzeźbach pojawiają się odciski stóp znajomych, fragmenty tekstów, cyfry i litery. Tak powstaje m.in. „False Start”, jedna z najdroższych prac artysty. Jest pierwszym artystą, który wplata w swoje dzieła znaki. Pomysł skopiuje od niego m.in. Christopher Wool.

Jasper Johns – najsłynniejszy minimalista świata

Minimalistyczne, skrojone na potrzeby każdego obrazy i rzeźby szybko trafiają pod młotek. Dzięki temu malarz może skupić się na wymyślaniu nowych kompozycji. Pracuje wolno i metodycznie. Dni spędza zamknięty w pracowni, do której nie wpuszcza nikogo. Ku niezadowoleniu dziennikarzy, niemal nie udziela wywiadów. Przyznaje, że jest typem samotnika, dla którego bardziej od popularności liczą się dobrej jakości kompozycje.

Jasper Johns – twórca narodowej sztuki

W jego dłoniach symbole narodowe urastają do rangi arcydzieł. Precyzyjnie dopasowane elementy wyglądają niezwykle elegancko. Dla wielu są przedmiotami pożądania. Stanowią synonim dobrego nowoczesnego malarstwa, czyli prac, które wspaniale komentują rzeczywistość. Bez wątpienia Jasper Johns jest twórcą, który rozsławił amerykańską sztukę.

Jaser Johns – admirator niewyszukanego malarstwa

Jasper Johns to artysta, którego dzieł nie trzeba przedstawiać. Przystępne i zrozumiałe płótna zachwycają nawet najbardziej wymagających koneserów malarstwa. Minimalistyczne, pozbawione zawiłych alegorii obrazy stanowią najlepszą reklamę tego kierunku. Nic dziwnego, że chętnych na podziwianie podobnych prac nie brakuje. Kolejne wystawy przyciągają spragnionych oryginalnej i nieszablonowej sztuki widzów.

Jasper Johns w galerii Touch of Art

Malarz należy do twórców, dla których sensem życia jest wykonywanie nowych obrazów i rzeźb. Niezależnie od tego, po jakie medium sięga, robi to z ogromnym wyczuciem i dbałością o każdy, najmniejszy detal. Więcej informacji o artyście znajdą Państwo na blogu galerii Touch of Art: https://www.touchofart.eu/blog/jasper-johns-gwiazda-minimal-artu/.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*