Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Sztuka Mai Borowicz. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Żywe, nasycone barwy i połamane ludzkie postacie. Tak w ogromnym skrócie można scharakteryzować twórczość Mai Borowicz. Artystka od lat z wielkim namaszczeniem i przekonaniem tworzy surrealistyczne kompozycje, w których splata ze sobą własne przemyślenia i wyobrażenia o świecie. Jest niekwestionowaną mistrzynią zmysłowych kobiecych aktów. Co jeszcze powinieneś o niej wiedzieć?

Sztuka Mai Borowicz – garść najważniejszych faktów

Długo szukała własnego stylu. Odkąd pamięta pociąga ją malarstwo, grafika komputerowa i animacje. Prawie na każdym płótnie artystka umieszcza ludzkie postacie do złudzenia przypominające roboty. Trudna do zidentyfikowania przestrzeń to kolejny ważny składnik jej stylu. Kobieta przeplata ze sobą różne media i techniki, dzięki czemu każdy obraz wygląda nietuzinkowo.

Świat Mai Borowicz

Przychodzi na świat na początku lat 80. w Pruszkowie. Skupiska takich samych pozbawionych życia szarych bloków malarka ogląda codziennie przez szybę. Już wtedy zamiast bawić się z koleżankami ze szkoły woli rysować. Pochłania albumy z obrazami współczesnych twórców, marzy, by kiedyś stworzyć podobne dzieła. Wielu sąsiadów nie rozumie jej zainteresowań.

Sztuka Mai Borowicz – codzienna walka ze słabościami

Właśnie w ten sposób twórczyni postrzega swoje kompozycje. Przełamane przedmioty i odpadające z ludzi – robotów fragmenty skóry, mięśni i kości stają się dla niej synonim walki z przeciwnościami losu. Umiejętnie łączy wątki autobiograficzne z obrazami podsuwanymi przez wyobraźnię. To sprawdzony sposób malarki na stworzenie wyjątkowo kunsztownej pracy.

Sztuka Mai Borowicz – najważniejsze cechy charakterystyczne

Jej akty niosą wielki ładunek emocjonalny. Złość, smutek, radość i strach stale goszczą na twarzach modeli. Malarka przekonuje, że opowiada tylko te historie, które mają dla niej znaczenie. Sztuka, jaką promuje jest właśnie taka: z jednej strony zakorzeniona w realnym świecie, z drugiej odnosi się do nieistniejącej rzeczywistości.

Sztuka Mai Borowicz – realizm magiczny w najlepszej odsłonie

Od lat pozostaje wierna nadrealnym kompozycjom. Bardziej od nich kocha jedynie realizm magiczny, nurt, w którym ważne stają się maszyny parowe, pociągi i nieistniejące na co dzień przedmioty. Krytycy oceniają jej dzieła bardzo wysoko; wymyślane przez nią akty są bardzo kobiece, mroczne i pełne sekretów.

Sztuka współczesna Mai Borowicz – romans z grafiką

Kiedy rozpoczyna studia z zakresu grafiki komputerowej na SGGW w Warszawie nie przypuszcza, że nowe zajęcie pochłonie ją na tyle, że będzie z niego żyć przez kilkanaście miesięcy. Na zajęciach w Katedrze Sztuki Krajobrazu rozpoznaje różne techniki, nie obce są jej animacje i efekty specjalne. Przyznaje, że po dyplomie wykonuje ilustracje książkowe, para się grafiką.

Wystawy i wyróżnienia Mai Borowicz

Po raz pierwszy świat słyszy o niej w 2008 roku. W Miejskim Ośrodku Domu Kultury w Olsztynie panuje spore poruszenie. Surrealistyczne obrazy przyciągają publiczność jak magnes. Artystka przyznaje, że przed występem ma tremę. Po Art Revolution Tajpej i Spectrum Miami bierze udział w równie prestiżowym „Mind, Spirit & Emotion II”. Po tym wernisażu w jej życiu sporo się zmienia.

Sztuka Mai Borowicz – ważne wystawy zbiorowe

Nie bez znaczenia dla niej są też ekspozycje zbiorowe. „Kwadratura koła”, wystawa będąca mieszanką sztuki dawnej i współczesnej, na której dzieła prezentują najwięksi nadrealni twórcy, stanowi dla malarki duże wyróżnienie. Wkrótce sama zostaje obwołana gwiazdą. Jej nazwisko jest wymieniane jednym tchem obok Zdzisława Beksińskiego, Tomasza „Sęti” Sętowskiego czy Rafała Olbińskiego. Światowe media rozpisują się o zdobywczyni American Art Award.

Sztuka Mai Borowicz – perfekcjonizm w kobiecym wydaniu

„Ostatnie iskry nadziei”, „Policzony czas” i „Czułość przeznaczenia”. Te obrazy zna każdy miłośnik polskiego surrealizmu. Dla malarki stanowią przepustkę do sławy. Postacie otoczone wielkimi, sypiącymi się wieżowcami zostają docenione przez międzynarodowe jury konkursu. Futurystyczna wizja świata Mai Borowicz dla wielu stanowi uniwersalne przesłanie na temat człowieka i jego przyszłości.

Sztuka współczesna według Mai Borowicz

W swoich obrazach zamyka to co najcenniejsze: wspomnienia, chwile zwątpienia i nadzieję. Głębokie odcienie beżu, złamanej bieli, delikatnej szarości, czerwieni i zieleni towarzysza jej od dawna. Każdy akt jest niepowtarzalny, krytycy przyrównują je do odcisków palców. Umiejętnie rozprowadzony światłocień sprawiający wrażenie głębi to kolejny zabieg, którym posługuje się twórczyni.

Sztuka Mai Borowicz – wyraziste obrazy

Nie uznaje przeciętnych płócien. Perfekcyjnie dopracowane detale, wsysające widza obrazy i żywe, emocjonalne kolory to pomysł, któremu malarka jest wierna od lat. Uważa, że sztuka współczesna powinna zachęcać widza do refleksji, sama traktuje wykonywanie nowych kompozycji jako formę terapii.

Sztuka Mai Borowicz – wielowątkowe malarstwo

Maja Borowicz lubi nazywać się „cross media artist”. Używa różnych środków, by przekonać widza do nowoczesnego malarstwa. Na płótna przelewa rozmaite doświadczenia, odczucia, istniejące od wieków prawdy i mity. Pozostaje wierna sobie i ideałom. Wierzy, że tego typu prac nie można powtórzyć.

Sztuka Mai Borowicz w Touch of Art

Stworzone z wielkiej wrażliwości, ponadczasowe i znakomite obrazy od zawsze stanowią wizytówkę Mai Borowicz. Z wielką dumą pokazujemy Państwu prace artystki, dla której pełne blasku akty są nie mniej ważne niż inne dzieła. Więcej informacji na temat sztuki Mai Borowicz znajdą Państwo na blogu galerii Touch of Art: https://www.touchofart.eu/blog/maja-borowicz-milosniczka-magicznych-aktow/. Wybrane dzieła artystki znajdują się tutaj: https://www.touchofart.eu/en/gallery/Maja-Borowicz/.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*