Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Gerhard Richter – cechy charakterystyczne jego twórczości

Jego kompozycje przypominają rozmyte, kiepskiej jakości zdjęcia. Ciepłe plamy barwne przenikają się wzajemnie, zanikają kolejne plany dzieł. Fascynuje go fotografia, uwielbia z nią eksperymentować. Oto garść informacji na temat najważniejszych cech charakterystycznych obrazów Gerharda Richtera.

Gerhard Richter – artysta wbrew wszystkiemu

Lubi o sobie mówić, że tworzy nietuzinkowe, nieprzypominające arcydzieł prace. Miłośnik realizmu kapitalistycznego przychodzi na świat 9 lutego 1932 roku w Dreźnie. Początkowo nic nie zapowiada, że zostanie malarzem, a jego obrazy będą kosztować fortunę. Rodzice Richtera mocno stąpają po ziemi, zwłaszcza ojciec, nauczyciel matematyki, któremu nie podoba się hobby syna.

Ucieczka od wojny

W wolnym czasie chłopiec dużo rysuje, rozmawia z wyimaginowanymi przyjaciółmi. To jego sposób na ucieczkę od wojny, która staje się ponurą rzeczywistością. Gerhard, podobnie jak reszta chłopców w jego wieku, musi nauczyć się walczyć z bronią w ręku. Trafia do Deutches Jungvolk. Trwające godzinami zabawy i musztry coraz bardziej go niepokoją. Tym bardziej, że wkrótce ojciec chłopaka traci pracę.

Gerhard Richter – malarz reklamowy

Richter nie ma wyboru. Jeśli chce pomóc rodzinie musi zrezygnować z dalszej edukacji. Odtąd częściej można go spotkać na ulicach rodzinnego miasta niż w szkolnej ławce. Wymagające zajęcie bardzo mu się podoba. Dzięki pasji artysta zapomina o wojnie. Przynajmniej na jakiś czas.

Gerhard Richter w Akademii Sztuk Pięknych

W trakcie wojny dzieci muszą szybko dorosnąć. Nie inaczej jest z Richterem. Gdy ma 17 lat składa papiery na ASP. W jednej z najlepszych uczelni w Dreźnie, chłopak czuje się wspaniale. Wreszcie może marzyć i tworzyć; robić dwie rzeczy, bez których nie potrafi żyć. Zamiast nagan i szykan ze strony profesorów i studentów spotykają go pochwały. Początkowo wymyśla podobne do tapet i gobelinów murale, z czasem zarzuca je na rzecz nietypowych obrazów.

Składniki stylu Gerharda Richtera

W latach 60. Gerhard po raz kolejny musi radzić sobie z trudną codziennością. Początkowo jego obrazy nie cieszą się zainteresowaniem, wiele osób z niedowierzaniem kręci głową gdy opowiada o kapitalizmie i reklamie. Dwóch zakazanych rzeczach we wschodnich Niemczech. Obrazy przypominające taflę szkła z rozmazaną farbą stają się jego najważniejszym składnikiem stylu.

Gerhard Richter – artysta wielu pasji

Malarz nie wyobraża sobie dnia bez przejrzenia choć jednego albumu ze zdjęciami. Czarno – białe reprodukcje potrafi przywołać z pamięci, uważa je za najwspanialszy obraz. Kiedy jakiś czas później Richter zaczyna studiować w Akademii Sztuki w Dűsseldorfie nikt z najbliższego otoczenia malarza nie wydaje się zaskoczony.

Rozmyta sztuka Gerharda Richtera

Lubi prowokować. Mawia, że jego malarstwo nie jest barometrem uczuć i emocji, jednak wielu znawców współczesnej sztuki nie wierzy Richterowi. Artysta tworzy przejścia między tym co widzialne a niewidzialne, Piękne i tandetne. Dobre i złe. Niepowtarzalne i powtarzalne. Jego sztuka stanowi zapis najskrytszych przeżyć, rozczarowań i doznań Gerharda. Kiedy na początku lat 70. dzieła malarza zostają zaprezentowane szerszej publiczności, z miejsca zostaje okrzyknięty ciekawym twórcą.

Gerhard Richter i Pop Art On

Fani nowoczesnego malarstwa długo mają problem z jego sztuką. Głęboko nasycone barwy i spływające po płótnie farba nie przypomina niczego co dotąd widzieli. Pytany o nurt jaki reprezentuje artysta chwilę się waha. Wreszcie rzuca z dumą: Pop Art On. Może powiedzieć cokolwiek, nikt nie kwestionuje jego opinii. Odkąd wykonał podwójny portret siostry i żony bywa postrzegany jako guru niemieckiej sztuki.

Malowanie to idiotyzm”

Gerhard chętnie korzysta z praw, jakie mu przysługują. Wygłasza oryginalne opinie na temat malarstwa i swojej twórczości. Pojawia się na dużym ekranie. Dzięki jednej z wielu realizacji miłośnicy jego stylu mogą zobaczyć w jaki sposób pracuje nad kolejnymi kompozycjami. To rzadka okazja, tym bardziej, że artysta nie cierpi wpuszczać do studio obcych. Wyjątek robi dla dziennikarzy.

Abstrakcyjne malarstwo Gerharda Richtera

Świat po raz kolejny słyszy o ni w 2012 roku. To wtedy jedna z abstrakcyjnych kompozycji Richtera pojawia się na licytacji. Cena za obraz? Ponad 20 milionów dolarów. Dla żyjącego przez wiele lat twórcy w ubóstwie to niemała kwota. Inne dzieło, stworzona w połowie lat 80. kompozycja, zostaje sprzedana za niecałe 45 milionów dolarów. Te sumy robią wrażenie również na przeciwnikach rozmazanych, pełnych wyrazistych kolorów obrazów. Więcej informacji o malarzu znajdą Państwo na blogu galerii Touch of Art: https://www.touchofart.eu/blog/gerhard-richer-tworca-realizmu-kapitalistycznego/.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*