Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Co warto wiedzieć o Tamarze Łempickiej?

Należy do bardzo rozpoznawalnych artystek. Słynie z damskich i męskich aktów, które wiszą w niejednym wnętrzu. W czasach, w których żyje posiadanie choć jednej pracy stanowi synonim luksusu i ekstrawagancji. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o Tamarze Łempickiej?

Kilka słów o Tamarze Łempickiej

Maluje to co widzi. Jej świat jest pozbawiony hipokryzji i wstydu. Ogorzali od wiatru i słońca modele uśmiechają się do publiczności. Mocne, wyraziste kreski i duża bryłowatość to kolejne cechy stylu artystki nie uznającej granic. Zachwyca niebanalnymi kompozycjami, osobistym urokiem. Może dlatego po latach przyzna, że należy do najznamienitszych malarek świata?

Tamara Łempicka – blichtr i sława

Tamara Łempicka przychodzi na świat pod koniec lutego 1898 roku w Warszawie. Rodzinnego miasta niemal nie pamięta, większość dzieciństwa spędza w Petersburgu. Nie omija żadnej wystawy, spektaklu teatralnego i rautu. Na jednej z imprez poznaje przyszłego męża, Tadeusza Łempickiego. Imponuje jej jego obycie w świecie, a gdy jakiś czas później mężczyzna idzie do więzienia, malarka zostaje kochanką szwedzkiego konsula. To tylko jeden z wielu romansów kobiety. Nieco później w jej życiu następuje kolejny zwrot.

Tamara Łempicka – najważniejsze składniki stylu

Któregoś dnia Tamara słyszy od siostry, żeby spróbowała namalować portret. Początkowo wyśmiewa ją, wreszcie podejmuje wyzwanie. Aby podreperować domowy budżet malarka wykonuje kilka obrazów. Znak rozpoznawczy? Kanciaste twarze, żywe, głęboko nasycone kolory i nowoczesność. Na świecie króluje art – déco. Łempicka kocha nowinki techniczne, lubi gdy wokół niej dużo się dzieje. W świecie artystycznej bohemy czuje się wspaniale.

Kłopoty to moja specjalność

Kolejne obrazy szybko zyskują nabywców, jednak artystkę coraz częściej dręczą demony przeszłości. Nie potrafi obyć się bez papierosów, o walerianie i alkoholu nie wspominając. Złe relacje z mężem i córką jeszcze się pogarszają. W końcu para decyduje się na rozstanie. W chwili szczerości Łempicka wyznaje: „Oto prawdziwa ja; przez całe życie tracę to, co kocham. Albo ja ich zniszczyłam, albo oni połapali się w porę i zdążyli uciec”.

Nowy rozdział w życiu Tamary Łempickiej

Aby zapomnieć o kłopotach kobieta wyjeżdża do Florencji. W mieście, w jakim znajduje się ponad 30 % włoskich zabytków, artystka chętnie korzysta z życia. Mówi, że jest Gretą Garbo. Markowe ubrania i figlarny uśmiech tylko dodają jej klasy. Dobra passa trwa w najlepsze. Malarka może pochwalić się wieloma sprzedanymi obrazami, kilka z nich prezentuje na okładkach czasopism.

Tamara Łempicka i Raoul Kuffner

Raoula Kuffnera poznaje przez przypadek. Oboje mogą godzinami dyskutować o sztuce, mają fantastyczny gust i pieniądze. Mężczyzna szybko postanawia wypromować kochankę, jej obrazy umieszcza obok renesansowych płócien. Tamarze podoba się, że dzięki ugruntowanej pozycji może zająć się wyprawianiem przyjęć. W gigantycznej rezydencji sama nakrywa do stołu i gotuje. Te spotkania owiane są tajemnicą; każdy wielbiciel współczesnego malarstwa marzy, by dostać na nie zaproszenie.

Tamara Łempicka – twórczyni nowego, gorszego stylu

Rok 1939 wiele zmienia w życiu malarki. Z dnia na dzień świat rautów, jupiterów i luksusowych art – dekowskich obrazów przestaje istnieć. Tamara wygląda na załamaną, aby pozostać na topie tworzy obrazy pełne bólu i smutku. W wolnych chwilach uczy się szyć, wykonuje kobiece mundury. Inspiruje się holenderską i flamandzką sztuką, niektóre prace do złudzenia przypominają modne abstrakcje, jednak nigdy nie będą tak popularne jak jej portrety. Krytycy mówią, że Łempicka tworzy nowy, gorszy styl. Trudno nie zgodzić się z tymi opiniami.

Jak zostać nieśmiertelną?

To pytanie Łempicka zadaje sobie nieustannie. Na początku lat 60. jej świat po raz kolejny legnie w gruzach. Umiera Kuffner, jej wieloletni kochanek, po raz pierwszy kobieta musi radzić sobie sama. Ukochaną willę wystawia na sprzedaż, przenosi się do Houston w Teksasie. Złe opinie w prasie sprawiają, że wycofuje się z życia publicznego, popada w zapomnienie. Na krótko. Kiedy nieco później krytycy po raz kolejny odkrywają styl art – déco, a wraz z nim obrazy Łempickiej, artystka nie umie ukryć zachwytu. Za zarobione na sztuce pieniadze wyjeżdża do Meksyku, gdzie 18 marca 1980 roku umiera.

Tamara Łempicka – legenda art – déco

Wkrótce utalentowaną malarką interesują się dziennikarze. Jej prace z lat 20. i 30. są prawdziwą gratką, rzadko bywają wystawiane w muzeach. Najcenniejsza praca, „Portret Marjore Ferry”, trafia pod młotek za ponad 80 mln złotych. Ta suma robi niemałe wrażenie nawet na osobach nie interesujących się współczesnym malarstwem.

Tamara Łempicka w galerii Touch of Art

Z wielką przyjemnością prezentujemy Państwu inspirowane słynnymi obrazami Tamary Łempickiej giclee na papierze. W naszej galerii sztuki znajdą Państwo zarówno znane dzieła, tj. „Tamara w zielonym Bugatti”, „Adam i Ewa”, „Kobieta z gołębiem” jak i mniej rozpoznawalne prace. Więcej informacji o życiu i twórczości Tamary Łempickiej znajdą Państwo na blogu galerii Touch of Art https://www.touchofart.eu/blog/tamara-lempicka-krolowa-art-deco/.

Tamara Łempicka – jedyna taka artystka

Tamara Łempicka bywa nazywana nieszablonową postacią. Tworzyła nieprzeciętne, zapierające dech w piersiach obrazy. Kanciaste o mocnej kresce, rysunku i barwie dzieła przyciągały spojrzenia. Nic dziwnego, że malarka została okrzyknięta królową art – déco. Ikoną, bez której nie sposób wyobrazić sobie współczesną sztukę.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*