Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Co warto wiedzieć o twórczości Ryszarda Tyszkiewicza?

O jego malarstwie nie sposób zapomnieć. Fascynują go strumienie, drzewa i natura. Uwielbia Karkonosze, bez gór nie wyobraża sobie życia. Mgła wylewa się z jego obrazów równie często co porośnięte mchem kępy trawy. Ryszard Tyszkiewicz przyznaje, że jest uzależniony od ciszy i spokoju. Co jeszcze warto wiedzieć o twórczości malarza?

Garść informacji o Ryszardzie Tyszkiewiczu

Uwielbia posługiwać się swoją wyobraźnią, kreowanymi przez siebie obrazami. Kiedy tworzy czuje się namaszczony przez przyrodę, doznaje mistycznych przeżyć. Ryszard Tyszkiewicz urodził się w 1959 roku w Cieplicach. Z niewielką miejscowością nie wiąże swojej przyszłości, chce wyjechać do pobliskiej Jeleniej Góry. W tamtejszej Szkole Rzemiosła Artystycznego ćwiczy warsztat, tworzy nowe dzieła. Już wtedy jego malarstwo porusza, a zamglone krajobrazy wkrótce stają się znakiem rozpoznawczym artysty.

Ryszard Tyszkiewicz i Jerzy Duda – Gracz

Jest rok 1980, gdy Tyszkiewicz poznaje Jerzego Dudę – Gracza. Mistrz współczesnej sztuki często bywa na wernisażach, przepada za Jelenią Górą. Wiele ich łączy, jeszcze więcej dzieli. Przede wszystkim przyroda, w której obaj – malarz i jego uczeń – się zakochują. Różni styl, stosowane barwy i postrzeganie świata. Tyszkiewicz jest w siódmym niebie, gdy Duda – Gracz zgadza się zostać jego nauczycielem. Przez dwa lata uczy go łączenia kolorów, przekonuje, że warto tworzyć po swojemu. Malarz skrupulatnie przestrzega zaleceń mistrza.

Sztuka według Ryszarda Tyszkiewicza

Przez kolejne lata artysta tworzy dziesiątki nieskomplikowanych martwych natur, mistycznych pejzaży, zatrzymanych w czasie i przestrzeni szkiców i rysunków. Lubi kiedy malarstwo przekracza granice, zachwyca i pozwala zajrzeć w głąb duszy. Wykonuje nie tylko obrazy, rzeźby, ale i plakaty. Te ostatnie wymyśla m.in. do dwóch przedstawień Krystiana Lupy. Po latach afisze do „Pragmatystów” i „Pieszo” staną się łakomymi kąskami wśród kolekcjonerów.

Malarstwo Ryszarda Tyszkiewicza

Nic dziwnego, że jego sztuka intryguje, przyciąga spojrzenia. Z wielu XIX – wiecznych widokach miast przedziera się nostalgia i melancholia. Obrazy są niezwykle proste, urzekają fantazją, bogactwem wzorów, kształtów i kolorów. Delikatne i subtelne. Pozwalają choć na chwilę zapomnieć o strachu i lęku. Napełniają widza spokojem, wprawiają w dobry nastrój. Podobnych opinii nie szczędzą artyście krytycy.

Krytycy o sztuce Ryszarda Tyszkiewicza

Anna Trojanowska, jeden z krytyków: „To świat stylowych, pieczołowicie układanych bukietów, małych miejskich targowisk, sunących się wolno po szerokich ulicach bryczek i spacerowiczów. (…) Obrazy te są charakterystyczne dla osób zdecydowanych, poszukujących wyrazu dla swoich fascynacji pięknem w poetyckiej formie. (…) Cisza i spokój malujące się w tych nastrojowych kompozycjach pozwalają zapomnieć o ulicznych korkach, smogu, bezdusznych, przydrożnych reklamach. Łagodzą emocje i codzienne napięcia”.

Wystawy Ryszarda Tyszkiewicza

Tyszkiewicz należy do artystów niezwykle wytrwałych, skupionych bez reszty na pracy. Każde dzieło jest mocno komentowane przez widzów i krytyków. Malarz przyznaje, że uwielbia spotkania z publicznością, kocha dyskutować z nią o sztuce. Bywa chętnie zapraszany na wystawy, ma ich na koncie przeszło 20. Jedna z ostatnich ekspozycji, „Śni mi się”, zorganizowana w jeleniogórskim Muzeum Przyrodniczym, przyciąga tłumy spragnionych dobrej sztuki widzów.

Malarstwo skrojone do każdego wnętrza

O obrazach Ryszarda Tyszkiewicza mawia się, że stanowią doskonałe dopełnienie każdej przestrzeni. Chociaż nie można w nie inwestować, warto zachwycić się dekoracyjnymi walorami prac. Finezyjnie wykończone kompozycje zdumiewają feerią barw, są lekcją o dobru, pięknie i dążeniu do doskonałości. Z tych względów warto zaaranżować nimi wnętrze.

Ulubione barwy Ryszarda Tyszkiewicza

Malarz ceni stonowane, złamane kolory. Od jaskrawych, rzucających się w oczy barw woli przytłumione odcienie zieleni, brązu i błękitu. Dzięki takiemu zestawieniu kolorystycznemu artysta tworzy melancholijne, pełne nadziei obrazy. Jego kompozycje nigdy nie są depresyjne, przytłaczające. Wprawiają w błogi nastrój odprężają, pozwalają szukać szczęścia tam, gdzie pozornie go nie ma.

Obrazy Ryszarda Tyszkiewicza w Touch of Art

W naszej galerii staramy się, by prezentowana przez nas sztuka poprawiała nastrój, stanowiła źródło niekończących się emocji i przeżyć. Wierzymy, że dobre malarstwo jest skrojone dla każdego, wystarczy się na nie otworzyć. Z dumą prezentujemy Państwu znakomite i ponadprzeciętne obrazy Ryszarda Tyszkiewicza. Artysty nieszablonowego, który od silnych uczuć woli szukać w sztuce ukojenia i spokoju.

Zachęcamy do nabycia obrazów Ryszarda Tyszkiewicza: https://www.touchofart.eu/galeria/Ryszard-Tyszkiewicz/. Więcej artykułów o artystach znajdą Państwo na blogu galerii Touch of Art: https://www.touchofart.eu/blog/co-warto-wiedziec-o-tamarze-lempickiej/.

Współczesna sztuka według Ryszarda Tyszkiewicza

Ryszard Tyszkiewicz należy do artystów obdarzonych nieprzeciętną wyobraźnią. Uważa, że jego prace odpowiadają „silnie zakorzenionym tradycyjnym metodom wartościowania sztuki”. Dba o szczegóły w takim samym stopniu co o użyte barwy. Swoje dzieła opiera na fantazji, świetle i naturze. Trzech składnikach, bez których nie potrafi się obejść.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*