Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Banksy. Wszystko co powinieneś wiedzieć o twórczości artysty

Mówi się o nim, że wspaniale komentuje rzeczywistość. Każda praca jest unikatowa, nieco ironiczna i minimalistyczna. Zamiast udzielać się w mediach, artysta woli schować się za pracami. Nie wszystkim podobają się prace twórcy, które bywają usuwane z publicznych miejsc. To tylko garść informacji o Banksy’m. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Banksy – cechy charakterystyczne jego stylu

Nie wykonuje autoportretów, bywa, że umieszcza swoje dzieła w środku nocy. Chce być niewidoczny, tworząc używa pseudonimu. Każda wystawa spotyka się ze sporym zainteresowaniem miłośników street – artu. Publiczność nie przestaje zastanawiać się, kim naprawdę jest Banksy. Robert Banks, Robin Banksy i Robin Gunningham to najczęstsze nazwiska pojawiające się w prasie.

Banksy – gwiazda street – artu

Zanim został jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów świata, fascynuje go graffiti. Zaczyna bawić się sztuką z przyjaciółmi. W galerii 33 1/3 Los Angeles coraz częściej myśli o dziełach opartych na szablonie. Dzięki temu trikowi udaje mu się szybciej wykonywać prace. Już wtedy intrygują go kolory i programy komputerowe. Stara się tworzyć zapadające w pamięć dzieła, nie ogranicza się do jednego medium.

Z wizytą w pracowni u Bansky’ego

W jego studio nie brakuje farb, kartek papieru i wyciętych szablonów. Nie wyrzuca przedmiotów, w trakcie pracy nie lubi, gdy ktoś lub coś odwraca jego uwagę. Perfekcyjnie dobiera kolory, chociaż przyznaje, że przepada za czernią, bielą, różnymi odcieniami szarości i nasyconymi plamami czerwieni. Te barwy pojawiają się w prawie każdym dziele Banksy’ego. Dba o dyscyplinę, stale ćwiczy i szlifuje warsztat. To sprawia, że wkrótce staje się bardzo zajętym twórcą.

Eksperymenty pana B.

Pytany o to kiedy na ulicach Londynu, Los Angeles i innych większych miast pojawi się jego nowa kompozycja, Banksy nie potrafi udzielić żadnej odpowiedzi. Decyzje podejmuje spontanicznie. Kocha eksperymentować i szokować, o czym przekonują się fani artysty w 2004 roku. Banksy produkuje banknoty z wizerunkiem księżnej Diany, które oferuje na jednym z popularnych internetowych portali. „The Cans Festival” to kolejny trafiony pomysł artysty, dzięki któremu coraz więcej osób dowiaduje się o street – arcie.

Banksy – bardzo popularny twórca

Z dnia na dzień mężczyzna zyskuje sporą popularność. Wolny czas dzieli między pracownię a biurko, przy którym pisze książkę. „Wall and Piece”, oryginalne poglądy twórcy niektórzy krytykują. To także obowiązkowa pozycja dla fanów jego twórczości. Banksy ze stoickim spokojem obserwuje reakcje widzów. Bywa oburzony gdy ktoś porównuje go do Andy’ego Warhola lub innego malarza. Ceni indywidualizm i tworzenie według własnych zasad. Tylko dzięki temu może w pełni pozostać sobą.

Wszystkie tajemnice Banksy’ego

Jego rodzina długo żyje w przekonaniu, że zajmuje się aranżacją wnętrz. Artysta nie wyprowadza nikogo z błędu. Dopiero gdy jest gotowy pokazuje szereg dzieł w przestrzeni publicznej. Wąskie drogi i ulice nadają się do tego celu idealnie. Przyznaje, że nie cierpi elitarnych muzeów i galerii sztuki, woli, by jego prace kojarzono z ogólnie dostępnymi dziełami. „Show me the Monet”, „Better Out Than In”, „You Complete Me” to nie jedyne słynne graffiti Bansky’ego.

Banksy i „Dziewczynka z balonikiem”

5 października 2018 roku media obiega sensacyjna wiadomość. Czarno – biała kompozycja ukazująca dziewczynkę patrzącą na znikający balon, w chwili sprzedaży dzieła zostaje zniszczona. Bansky obserwuje licytację z ukrycia. Nie potrafi oderwać wzroku od zaskoczonych marszandów i niewiele mniej przerażonych znawców współczesnej sztuki. Dzieło sprzedane za 1.4 mln dolarów staje się prawdziwą sensacją, twórca znów jest na ustach wszystkich. Kilka minut później na Instagramie artysty pojawia się bardzo wymowny wpis. „Każdy akt kreacji jest przede wszystkim aktem zniszczenia”. Cytat Picassa pasuje jak ulał.

Bansky -artysta ponadczasowy

Street – art i graffiti to nie jedyne media, jakim twórca poświęca się bez reszty. Mało kto wie, ale resztki wolnego czasu spędza w pracowni, gdzie montuje film. „Wyjście przez sklep z pamiątkami” to następna legendarna praca Banksy’ego. Obraz zdobywa nominację do Oscara, ostatecznie artysta musi obejść się bez złotej statuetki. Film o najbardziej rozpoznawalnych dziełach oglądają miliony osób. Mężczyzna ma powody do zadowolenia.

Najważniejsze prace Banksy’ego

Jego dzieła często nawiązują do wojen, konfliktów zbrojnych i problemów społecznych. „Napalm”, graffiti stworzone w 2004 roku, zachwyca krytyków. Wielu z nich przyrównuje pracę artysty do fotografii Nicka Uta. „Love is in the Air” opowiada historię największego na świecie znajdującego się na świeżym powietrzu więzienia w Palestynie. Inne cenione prace? „Devolved Parliament”, „Kissing Coopers” czy „The Son of a Migrant from Syria”.

Sztuka według Banksy’ego

Bansky szybko zrozumiał, że dobra sztuka opiera się na emocjach. Artysta świadomie nawiązuje do kontrowersyjnych tematów, wygłasza oryginalne poglądy, utożsamia się z pokrzywdzonymi. Proste symbole i monochromatyczne barwy sprawiają, że wiele prac Banksy’ego ożywa w wyobraźni widzów. Właśnie na tym polega magia street – artu. Kierunku, o którym mawia się, że gdyby nie angielski twórca, dawno popadł by w zapomnienie. Dłuższą biografię Banksy’ego znajdują Państwo na blogu galerii Touch of Art: https://www.touchofart.eu/blog/bansky-brytyjski-andy-warhol/.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*