Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Sztuka Jarosława Kukowskiego. Co trzeba o niej wiedzieć?

Jego obrazy są połączeniem wytrawnego rysunku i starannie dobranych kolorów. Malarz kocha cykle, najbardziej te, w które wplata motyw zegara. Doskonale czuje się tworząc surrealistyczne, jak i realistyczno – magiczne kompozycje. Co trzeba wiedzieć o sztuce Jarosława Kukowskiego, jednego z najbardziej znanych polskich współczesnych artystów?

Sztuka Jarosława Kukowskiego – najważniejsze cechy charakterystyczne

Nierealistyczne stwory, mocno zdeformowane postacie i przedmioty. Tak w największym skrócie można scharakteryzować dzieła malarza. Wyłaniające się z trudno dostępnej przestrzeni rzeczy sprawiają wrażenie ulotnych, pochodzących z innego świata. Przemijanie, eschatologia i zniekształcenie ludzkiego ciała to tematy szczególnie bliskie twórcy.

Sztuka Jarosława Kukowskiego

Magiczny świat pochłania go od zawsze. Jarosław Kukowski przychodzi na świat 11 kwietnia 1972 roku w Tczewie. Rysunek i malarstwo stanowi dla niego niewyczerpane źródło inspiracji, dzięki nim otwiera drzwi do rzeczywistości, o której nie miał pojęcia. Z niesłabnącą pasją podziwia reprodukcje dzieł Zdzisława Beksińskiego, innych polskich surrealistów.

Sztuka Jarosława Kukowskiego – co warto o niej wiedzieć

Surrealizm, nurt ukazujący istniejącą w wyobraźni artysty rzeczywistość intryguje go coraz mocniej. Jeszcze większym zainteresowaniem darzy realizm magiczny, któremu bezgranicznie się poświęca. Smutne, nostalgiczne obrazy, jakie tworzy na samym początku, pochłaniają go nie mniej niż symbolizm. Chłopak jest zachwycony możliwościami kierunku.

Sztuka Jarosława Kukowskiego – malarskie cykle

„Sny” to pierwsza seria kompozycji, nad którą pracuje. Malarz nie przypuszcza, że obrazy wyniosą go na szczyt popularności. Po nich są „Nie – sny”, mroczne, o dusznej atmosferze płótna. Siejące zniszczenie, opuszczone przez wszystkich postacie przerażają, zmuszają do refleksji nad mijającym czasem. „Freski” i „Złota seria” to kolejne cykle, nad którymi niestrudzenie pracuje malarz. Są jednak inne od stworzonych wcześniej dzieł.

Sztuka Jarosława Kukowskiego – „Freski”

To jeden z najtrudniejszych projektów, które wymyśla. Pracochłonna technika polegająca na nanoszeniu na ściany malarskich dniówek i współczesne malarstwo? Sceptycy nie kryją oburzenia, innego zdania są miłośnicy twórczości Kukowskiego. Sam artysta wykonuje obraz, potem zakrywa go freskiem. W przeciwieństwie do krytyków wie, co robi.

Złota seria” Jarosława Kukowskiego

Rozjaśniona paleta kolorystyczna i rzucające się w oczy akty to synteza „Złotej serii”. Płótna, podobnie jak poprzednie dzieła stanowią dla artysty niemałe wyzwanie. Znany od wieków temat wymaga od niego dużej cierpliwości i znajomości anatomii ciała człowieka. Odrealnione, przypominające bohaterów jednej z baśni postacie i dziwne, nie przypominające niczego tło są cechami charakterystycznymi surrealisty.

Sztuka Jarosława Kukowskiego – „Memento”

Na pomysł instalacji będącej połączeniem malarstwa, rzeźby i gigantycznych zegarów wpada przez przypadek. Dzieła stanowiące uzupełnienie wymyślonych w latach 90. „Fresków” prezentowane, m.in. w Zachęcie czy pelpińskim Muzeum Diecezjalnym, są długo oklaskiwane. Widzom podobają się niecodzienne prace, ukazujące nietrwałą, rozpadającą się na ich oczach rzeczywistość.

Sztuka Jarosława Kukowskiego – kilka słów o malarstwie

Ironiczne, satyryczne prace. Bywa, że takie opinie pojawiają się na ekspozycjach coraz częściej. Miłośnicy realizmu magicznego zwracają też uwagę na inne składniki stylu artysty. Swoboda i lekkość, z jakimi autor „Memento” podchodzi do nowych kompozycji wywiera na nich ogromne wrażenie i równie wielki podziw.

Sztuka Jarosława Kukowskiego – najważniejsze wystawy

Sztuka jest dla niego sensem życia. Kiedy tylko może przekonuje o tym wpatrzoną w niego publiczność. Wielokrotnie bywa na wernisażach we Wrocławiu, Warszawie i rodzinnym mieście. W 2009 roku jest gościem BOXeight Studios & Gallery w Los Angeles, a kiedy jakiś czas później jedzie do San Francisco, jest zachwycony atmosferą panującą w mieście.

Sztuka Jarosława Kukowskiego – nowa odsłona współczesnego malarstwa

Tworzenie obrazów i udział w coraz to ciekawszych wernisażach to nie jedyne zajęcia, które go pochłaniają. Mężczyzna wymyśla filmy dokumentalne i animacje, opowiada w nich o każdym etapie pracy. Jest też jurorem w cieszącym się uznaniem konkursie malarskim. „The World’s Greatest Erotic Art of Today” stanowi dla niego spore wyzwanie.

Sztuka Jarosława Kukowskiego – realizm magiczny w najlepszym wydaniu

Emocjonalna, budząca wiele różnych uczuć i wspomnień. Taka właśnie jest sztuka Jarosława Kukowskiego. Malarza, którego kompozycji nie sposób pomylić z płótnami innych twórców. Artysty zanurzającego się we własnym, wymykającym się sztywnym ramom świecie.

Sztuka Jarosława Kukowskiego w galerii Touch of Art

Nierzeczywiste, pełne zaskakujących postaci obrazy Jarosława Kukowskiego przypominają o przemijaniu, mijających godzinach. Z wielką radością prezentujemy Państwu ikoniczne prace jednego z najlepszych surrealistów w kraju. Więcej informacji na temat wybranych kompozycji znajduje się tutaj: https://www.touchofart.eu/galeria/Jaroslaw-Kukowski/.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*