Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Rafał Malczewski – człowiek gór

Rafał Malczewski jest jednym z ciekawszych, polskich malarzy okresu międzywojnia. Trudno się dziwić – jego charakterystyczne malarstwo przykuwa bowiem uwagę i zdobywa uznanie, potwierdzone przez coraz wyższe ceny obrazów artysty w sprzedaży galeryjnej i na aukcjach sztuki.

Rafał Malczewski, Dolina Kościeliska z Przełęczy Pyszniańskiej (Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, zdjęcie za: pinakoteka.zascianek.pl)

Przez długie lata artysta pozostawał w cieniu sławnego ojca – Jacka Malczewskiego, mistrza malarskiego symbolizmu. Obecnie jednak zyskuje olbrzymią popularność, zwłaszcza wśród miłośników syntetycznych pejzaży w duchu art déco, które niejednokrotnie zatrzymują się na granicy symbolu i abstrakcji.

Najważniejszym tematem, który się na nich pojawia są góry, które artysta uwielbiał nie tylko malować, ale też zdobywać.

Wspinaczka górska w genach

Rafał Malczewski był felietonistą, który tematyce górskiej poświęcił setki stron. Część z esejów została opublikowana choćby w zbiorze Pępek świata. Wspomnienia z Zakopanego.

Artysta był również aktywnym taternikiem, który zdobył wiele polskich szczytów, w tym choćby Mnicha, Ostry Szczyt i Łomnicę. Niejednokrotnie uczestniczył w akcjach ratunkowych TOPRu. Przemierzał również inne szlaki, w Alpach, Pirenejach i Górach Skalistych.

Warto wspomnieć o tym, że Rafał nie był jedynym przedstawicielem rodu Malczewskich, który pokochał wspinaczkę. Wielkie osiągnięcia w tej dziedzinie ponad 100 lat wcześniej miał Antoni Malczewski, który jako pierwszy Polak zdobył Mount Blanc 4 sierpnia 1818 roku.

Góry od podszewki – na obrazie i nie tylko

Tak wielka miłość do górskich szczytów nie mogła pozostać bez znaczenia dla malarskich dokonań Rafała Malczewskiego. W jego obrazach i akwarelach tematyka tatrzańska jest powszechna.

Jego obrazy z jednej strony są niezmiernie syntetyczne i proste. Pokazują wycinek przestrzeni, często skadrowany z fotograficznym zacięciem. Ciasne ujęcia, pokazujące ośnieżone szczyty, nabierają przy tym wręcz abstrakcyjnego wyrazu.

Równocześnie przy pomocy raptem kilku pociągnięć pędzla artysta oddawał impresyjnie pejzaże tatrzańskie z olbrzymią wirtuozerią. Nawiązywał do najmodniejszych obecnie nurtów artystycznych, równocześnie sięgając po tematy szczególnie mu bliskie.

Tak z miłości do malarstwa i gór powstały obrazy, które do dziś poruszają serca miłośników sztuki oraz wspinaczki.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*