Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Tamara Lempicka – symbol niezależności w malarstwie

Tamara Lempicka należy do światowej czołówki artystów. Jej prace regularnie biją rekordy sprzedażowe na aukcjach, a obrazy znajdują się w kolekcjach takich sław, jak Madonna, Jack Nicholson czy Barbra Streisand.

kopia obrazu Autoportret w zielonym Bugatti
Tamara Lempicka w zielonym Bugatti, kopia

Artystka znaczącą część swojego życia spędziła w Stanach Zjednoczonych, jednakże jej artystyczne korzenie sięgają Europy i… Polski. Od dziecka obracała się w kręgu elit towarzyskich i kulturowych, najpierw Warszawy, później Paryża, a później w Ameryce, między innymi Nowego Jorku oraz Houston.

Wielka dama sztuki i ikona stylu równocześnie była uznawana przez współczesnych za gorszycielkę i skandalistkę, której biografia fascynuje do dziś, a sztuka pozostaje uniwersalna i ponadczasowa.

Czerpanie z przeszłości i niezależność

Obrazy Tamary Lempickiej mocno nawiązują do form wypracowanych przez malarstwo renesansowe. Artystka klasycyzuje, idealizuje, przenosząc jednak koncepcje dawnych mistrzów do realiów szalonych lat 20. Łączy je z elementami kubizmu i futuryzmu, które stał się wówczas jednymi z najważniejszych nurtów sztuki.

Mimo odniesień formalnych malarstwo artystki było w pełni indywidualne i własne. Jak sama powiedziała do córki, która stała się jej najlepszą biografką: Byłam pierwszą kobietą, która uprawiała czyste malarstwo i to było podstawą mojego sukcesu. Spośród setek płócien moje były zawsze rozpoznawalne. (…) Moim celem nigdy nie było kopiowanie, ale tworzenie nowego stylu, jasnych, świetlistych kolorów oraz odkrywanie elegancji moich modeli.

Tak też się stało, a jej płótna obecnie rok rocznie biją rekordy, sprawiając, że Tamara Lempicka 40 lat po śmierci wciąż pozostaje jedną z najważniejszych malarek wszech czasów.

Kobiecy symbol wolności

Tamara Lempicka tworzyła i żyła po swojemu, dla wielu stając się symbolem wolności. Jej najbardziej sztandarowym obrazem jest Autoportret w zielonym Bugatti, na którym pewna siebie artystka siedzi za kierownicą pojazdu i patrzy prosto w oczy widza, spojrzeniem, w którym widać dumę, pewność siebie i świadomość swojej siły.

Obraz ten został wykorzystany w 1929 roku na okładce niemieckiego czasopisma Die Dame , które określiło ten ikoniczny obraz dla światowego art déco, jako manifestację kobiecego wyzwolenia.

Malarstwo Tamary Lempickiej – ponadczasowe, uniwersalne i piękne

Malarstwo Tamary Lempickiej wciąż pobudza wyobraźnię i zdobywa nowe rzesze miłośników. Jego siła tkwi w harmonijnym wykorzystaniu tego, co było oraz przetworzeniu znanych elementów w zupełnie nową jakość, o wręcz magnetycznej sile.

Artystka była wierna swojej wizji świata, przedstawiając go w nieco wyidealizowanej formie, zawsze jednak opowiadając o prawdziwych emocjach i tym, co gra w duszy nie tylko artystów.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*