Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Marcin Kołpanowicz. Najciekawsze znaki szczególne
Marcin Kołpanowcz, „Ostatni lot braci Montgolfier”, olej na płótnie, 100×70 cm, galeria Touch of Art

Abstrakcyjne, kolorowe, ze znakami i symbolami. Tak w ogromnym skrócie wyglądają dzieła Marcina Kołpanowicza. Artysty, dla którego sztuka stanowi dzikie, niezbadane ostępy. Jakie są najważniejsze cechy szczególne jego twórczości? Na te i inne pytania odpowiadamy w nowym artykule.

Marcin Kołpanowicz – orędownik realizmu magicznego

Każda praca wygląda ponadprzeciętnie, nietuzinkowo. Żywe nasycone barwy, zdumiewające nazwy, połączenie natury z architekturą to tylko kilka najciekawszych składników stylu malarza. Główne inspiracje? Malowidła mistrzów renesansu na czele z kompozycjami Brueghla i podróże. Tych ostatnich mężczyzna ma na koncie całkiem sporo.

Marcin Kołpanowicz – kilka słów na temat twórcy

Uwielbia surrealistyczne, zachęcające do spojrzenia w głąb siebie obrazy. Dla urodzonego na początku lat 60. XX wieku artysty wykonywanie dzieł malarskich stanowi wielką satysfakcję, możliwość poznania innej, nieznanej dotąd rzeczywistości. Taką możliwość daje mu Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie.

Marcin Kołpanowicz – najistotniejsze cechy malarstwa

Na obrazach obok siebie znajdują się postacie, pociągi i budynki z mchu i kamieni. Są nieokiełzane, fantastyczne, intrygujące. Żywe odcienie żółci, błękitu, czerwieni zachęcają do poznania obcych kultur. Głębokie, o łagodnym, miękkim modelunku obrazy hipnotyzują, poprawiają nastrój i zdają się być nieokiełznane.

Marcin Kołpanowicz – malarz i podróżnik

Podróże to kolejna pasja mężczyzny. Twórca na pozór niedostępnych, dalekich i szczegółowych obrazów wyrusza w nieznane dzięki płótnom, potem gdy jest to już możliwe regularnie przyjeżdża na wystawy w Holandii, Austrii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. I choć początki nie należą do najłatwiejszych, twórca się nie poddaje.

Marcin Kołpanowicz – malarstwo przeżyć

Nieustająca walka cywilizacji z przyrodą. Wielkie, budzące wiele emocji od grozy, poprzez zdumienie i zachwyt, miasta stanowią dla mężczyzny symbol zmieniającego się świata. „Myślę, że jest to obraz każdego z nas: z jednej strony pierwotne instynkty, gwałtowne reakcje, popędy, z drugiej – racjonale myślenie, kultura, religia czy dobre wychowanie…”.

Marcin Kołpanowicz – początek trudnej drogi

Nie od razu wszystko układa się po jego myśli. Po obronie dyplomu, w 1987 roku, mężczyzna szuka swojego miejsca. Kiedy kilka lat później w Krakowie artysta uczestniczy w pierwszym wernisażu, niewiele osób zwraca na niego uwagę. Na wpół realistyczny świat pełen niespotykanych nigdzie indziej kolorów jest tym, co artysta ceni we współczesnej sztuce.

Marcin Kołpanowicz i jego oryginalny styl

Płaskie plamy barwne, perspektywa, światło i cień docierające do różnych części płócien to tylko niektóre cechy stylu Marcina Kołpanowicza. Dla malarza, dla którego jedną z najciekawszych inspiracji stanowi natura, ważne jest ukazanie prawdziwych przedmiotów na równi z istniejącymi wyłącznie w jego wyobraźni rzeczami.

Marcin Kołpanowicz – znane wystawy

W 2014 roku mężczyzna jedzie na festiwal realizmu magicznego. Impreza w Le Mont Dore jest największym wydarzeniem, na którym nieznani twórcy mogą zaprezentować publiczności malowidła. Dla mężczyzny udział w tym przedsięwzięciu wydaje się być sporym wyróżnieniem. Potem można go spotkać w Krakowie na II Targach Sztuki.

Marcin Kołpanowicz – jeden z najbardziej uznanych malarzy

Autentyczne, wynurzające się z mgły budowle to znak rozpoznawczy twórcy. Artysta wymyśla światy w oparciu o własne zasady. Ma dużą wyobraźnię, dzięki której przenosi się do nieistniejących miejsc. Fantazja, światłocień i delikatny modelunek postaci sprawiają, że staje się jednym z najbardziej uznanych polskich nadrealistów.

Nowe pomysły Marcina Kołpanowicza

Jego prace można znaleźć na wernisażach, na których pojawiają się największe gwiazdy współczesnego malarstwa. Rafał Olbiński, Tomasz Alen Kopera, Jarosław Jaśnikowski czy Jarosław Kukowski to jego nieliczni koledzy po fachu. Oprócz licytacji w renomowanych domach aukcyjnych, twórca wykonuje też kilka realizacji dla kościołów w pobliżu Krakowa i na Ukrainie.

Marcin Kołpanowicz – sztuka niedopowiedziana

Charakterystyczne, opowiedziane za pomocą płaskich plam barwnych, szczypty ironii i żartu historie są pełne szczegółów, a jednocześnie bywają niedopowiedziane. Twórca jedynych w swoim rodzaju kompozycji stawia widzom pytania i szuka na nie odpowiedzi. Nie uznaje prostych rozwiązań.

Marcin Kołpanowicz – artysta łączący różne media

Jego płótna są pokazywane nie tylko na wystawach w kraju i za granicą. Zdobią okładki książek Waldemara Łysiaka, Arkadiusza Pacholskiego, tomiki wierzy Marty Dąbrowskiej. Jedno z ważniejszych dzieł, artysta wypożycza na plan serialu „Siedlisko”. Mknąca w nieznaną stronę lokomotywa staje się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów mężczyzny.

Marcin Kołpanowicz – miłośnik jednego kierunku

Za pomocą kilku kresek, zbliżonej kolorystyki i miękkiego, kobiecego modelunku malarz zaprasza znawców współczesnej sztuki, kolekcjonerów do mitycznych krain, które można zrozumieć za pomocą wyobraźni. To ona stanowi klucz, dzięki niej twórca z przekonaniem i wrażliwością porozumiewa się z innymi.

Marcin Kołpanowicz w Touch of Art

W naszej galerii znajdą Państwo niejedno płótno Marcina Kołpanowicza. Więcej dzieł tego nieprzeciętnego, uwielbiającego realizm magiczny twórcy można odnaleźć tutaj: https://www.touchofart.eu/galeria/Marcin-Kolpanowicz/. Zapraszamy do lektury innych artykułów : https://www.touchofart.eu/blog/marcin-kolpanowicz-malarz-nie-z-tej-ziemi/.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*