Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Jacek Yerka. Co trzeba wiedzieć o artyście?Jacek Yerka, „Szafkarnia”, 90×82 cm, akryl na płótnie, 1990 r, galeria Touch of Art

Bajeczne, o delikatnych walorach i miękkim modelunku obrazy. Tak w kilku słowach można opisać twórczość Jacka Yerki. Prace surrealisty osiągają zawrotne ceny na licytacjach, są ozdobą niejednej prywatnej kolekcji. O jego najważniejszych znakach szczególnych przeczytasz w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do lektury.

Jacek Yerka – garść informacji

Sztuka pasjonuje go od dawna. Zapach farb, kleju i nowych nieużywanych płócien towarzyszy mu już w dzieciństwie. Początkowo nie marzy, by jak rodzice, zostać profesjonalnym malarzem, bardziej pociąga go zawód astronauty. Urodzony w 1952 roku w Toruniu chłopak dopiero rok przed maturą postanawia składać papiery na Wydział Sztuk Artystycznych.

Jacek Yerka – cechy charakterystyczne

Malarz zwraca uwagę na detale, nawet chmury i błękit nieba mają dla niego znaczenie. Bywa, że jakiś element kompozycji musi „ukisić się w głowie”, w ciągu kilku tygodniu powstaje nowe dzieło. Głębokie, statyczne i niekonwencjonalne prace to kolejny składnik stylu, dzięki nim artysta osiąga mistrzostwo.

Jacek Yerka – od grafika do malarza

Nie od razu pociągają go wielkoformatowe płótna. Studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu mijają mu szybko. Początkowo trudni się grafiką, z czasem zatraca się w nowym medium, plakacie. Biennale w Katowicach sproo zmienia w jego życiu. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się pokazy w Lahti i Warszawie. W latach 80. twórca staje w końcu przed sztaligami.

Jacek Yerka – poszukiwacz wspomnień

Ważniejszy od formatu jest klimat malowidła. Doświadczenia i przeżycia, smaki, zapachy, kolory i sny przenosi za pomocą farb do nieistniejących krain. Jego prace budzą wiele pozytywnych emocji, odrywają od codzienności. Wyrafinowane, perfekcyjnie wykończone kompozycje nie są podatne prawom fizyki.

Jacek Yerka i Harlan Ellison

Nieprzeciętne prace artysty podziwia Harlan Ellison. Autor opowiadań fantasy proponuje Yerce udział w wyjątkowym projekcie. Po krótkim namyśle nadrealista wykonuje 30 płócien, które stają się inspiracją do „Mind Fields”. Tomik z opowiadaniami budzi zainteresowanie krytyków, niebawem malarz zaczyna pracę nad „Strawberry Fields”.

Jacek Yerka – sztuka nie z tej planety

Unoszące się nad ziemią statki, otwarte na oścież meble będące bramą do istniejącej równolegle rzeczywistości są dla twórcy równie ciekawe co świetliste, czyste barwy i zamiłowanie do szczegółów. Idealnie dopracowane kolory do dzieł to kolejny pilnie strzeżony przez niego sekret, bez którego nie umie się obejść.

Jacek Yerka – pomysłodawca spokojnych kompozycji

Przez jakiś czas lubi powracać do sprawdzonych motywów. Jeszcze w latach 90. mężczyzna uwiecznia Warszawę i wiejskie kuchnie. Coraz oryginalniejsze dzieła malarskie stają się intymnym zapisem podróży po mitycznych światach. Łagodne, czyste barwy wprowadzają widza w nastrój ciszy, melancholii i spokoju.

Jacek Yerka – artysta przeciwny konwenansom

Nietuzinkowe, ukazujące bajeczne światy obrazy stanowią znakomitą rozrywkę. Wzbudzające wiele wrażeń i uczuć płótna są dla artysty ucieczką od codzienności. Jego obrazy nie podlegają grawitacji, kolory są zaraz po niezwykłych obiektach i geografii przewodnikami po świecie, w którym nie istnieją żadne normy i reguły.

Jacek Yerka – etapy pracy

Zanim pochyli się nad kolejnym malunkiem tworzy dwa szkice. Pierwszy rysunek nie przypomina gotowych kupowanych przez kolekcjonerów kompozycji. Mała ilość detali, dużo wolnych przestrzeni i brak większości kolorów to prace, których nikomu nie pokazuje. Pomalowane pastelami dzieło to zupełnie inna sprawa.

Jacek Yerka – twórca zachwycających światów

Dopracowane w każdym calu, elektryzujące, mające wysoki poziom. Takie właśnie są wizerunki, które wymyśla. Szczegółowe kompozycje, w których detale odgrywają dużą rolę zachwycają nie tylko miłośników realizmu magicznego. Malarzowi nie straszny jest akryl, wymagająca technika zapewnia widzom mnóstwo doznań.

Jacek Yerka – nieusatysfakcjonowany perfekcjonista

Opinia rodziny jest dla niego równie ważna co werdykt klienta. Mimo wielu lat pracy twórca nie potrafi przewidzieć kiedy dana wizja będzie gotowa. Wielbiciel holenderskiego malarstwa nie umie przejść obojętnie wobec niedopieszczonych fragmentów obrazu. Na szczęście w pewnym momencie musi oddać pracę.

Jacek Yerka – niestrudzony podróżnik

Pytany o to jak często i gdzie podróżuje malarz mówi, że robi to codziennie. Ma wyobraźnię, wystarczy, że zamknie oczy i przenosi się do miejsc, kluczem do zrozumienia ich jest fantazja. Dzięki niej głębokie nasycone kolory, spokojna kreska i nakładające się na siebie rzeczy, sprawiają, że istniejące obok miejsca są tak niejednoznaczne.

Jacek Yerka – wyróżnienia i nagrody

Mieszkający na co dzień w Warszawie mężczyzna jest laureatem wielu wyróżnień. Duże znaczenia mają dla niego statuetki World Fantasy Convention i zdobyta potem World Fantasy Award. Ta ostatnia bardzo prestiżowa nagroda czyni z niego gwiazdę światowego formatu. Obrazy artysty pojawiają się na aukcjach, od 2007 roku galeria Agra Art reprezentuje go na wyłączność.

Jacek Yerka w galerii Touch of Art

Więcej wyjątkowych malunków Jacka Yerki mogą Państwo zobaczyć tutaj: https://www.touchofart.eu/galeria/Jacek-Yerka/. Zachęcamy do zapoznania się innym i artykułami o współczesnych twórcach dostępnymi na naszym blogu: https://www.touchofart.eu/blog/edward-dwurnik-najwazniejsze-znaki-szczegolne-artysty/.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*