Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Maksymilian Novak-Zempliński – tajemnicza nastrojowość bytu

Nie zawsze do przedstawienia emocji w malarstwie potrzebna jest ludzka postać. Niekiedy również sam pejzaż potrafi odtwarzać szerokie spektrum nastrojów. Takie właśnie jest liryczne i metaforyczne malarstwo Maksymiliana Novaka-Zemplińskiego, który potrafi przy pomocy samego pejzażu pokazywać nastroje ducha.

Maksymilian Novak-Zempliński, Rufus Draco (Touch of Art Galeria)

Malarstwo emocji Novaka-Zemplińskiego

Maksymilian Novak-Zempliński to artysta, który od lat zalicza się do ścisłej czołówki artystów tworzących w duchu realizmu magicznego. Podstawy zawodu oraz warsztatu malarskiego zdobył w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, by następnie kontynuować własne poszukiwania stylu i techniki.

Szczególnie bliski jest mu nurt surrealizmu i realizmu magicznego o bardzo lirycznym wyrazie. Jego prace wyróżniają się sentymentalizmem oraz drobiazgowym oddaniem przestrzeni – bezkresnej, w stonowanych barwach, z przewagą subtelnego beżu. Dominuje w nich spokój z lekką nutą melancholii.

Realizm nie do końca rzeczywisty

Każdy najmniejszy nawet detal w kompozycjach Maksymiliana Novaka-Zemplińskiego jest oddany niezmiernie wiernie, odtwarzając elementy znane z życia codziennego. Mimo to nie można nazwać tych dzieł „realistycznymi”. To bardziej nadrealizm lub realizm magiczny, o specyficznej nastrojowości – budzącej nostalgię, spokój lub niekiedy grozę.

Pojawiają się w nich elementy nierzeczywiste, zniekształcone, które tylko przywodzą na myśl formy rozpoznawalne. W przypadku tego malarstwa trzeba jednak pogodzić się z niedopowiedzeniami i grą, która przyciąga, zmusza do refleksji.

Brak ludzi – ślady ich obecności

Ciekawą cechą obrazów Novaka-Zemplińskiego jest niemal całkowita rezygnacja z przedstawiania ludzi. Nie oznacza to jednak, że nie są oni obecni w opowiadanych historiach. Pojawiają się ślady, pozwalające stwierdzić, że ten artystyczny świat nie jest opuszczony i ktoś go jednak wciąż zamieszkuje.

Można zatem spotkać ruiny budynków, pojazdy (zwłaszcza pociągi), ślady stóp na śniegu lub kołyszący się na wietrze latawiec. Zawsze jednak widz pozostaje w tyle – widzi efekty obecności, ale nie samych bohaterów.

Maksymilian Novak-Zempliński – malarstwo niezwykłe

Obrazy Novaka-Zemplińskiego niekiedy budzą zachwyt, innym razem nostalgię za dawnymi wspomnieniami. Czasami potrafią wywoływać grozę i niepokój. Trudno jednak przejść obok nich zupełnie obojętnym. Po mistrzowsku bowiem łączą precyzję techniczno-artystyczną z nastrojowością, która przyciąga i zaprasza do poznania tego niezwykłego świata.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*