Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Jarosław Jaśnikowski malarstwo alternatywnej rzeczywistości

Malarstwo nie zawsze przedstawia znane nam światy. Niekiedy sięga do innych rzeczywistości, pełnym teoretycznie znanych elementów, które jednak wykorzystuje się w zupełnie inny sposób. Do takich właśnie przestrzeni zapraszają nas obrazy Jarosława Jaśnikowskiego – pełne fantazji i niezwykłego nastroju.

Jarosław Jaśnikowski, Czerwona eskadra hrabiego Zeithen

Jarosław Jaśnikowski obrazy – niezwykłe przestrzenie malarskie

Rzeczywistość, którą najczęściej prezentuję na moich obrazach, jest efektem rozdwojenia kontinuum czasoprzestrzennego, które nastąpiło mniej więcej na przełomie XII i XIII wieku.

Malarstwo Jarosława Jaśnikowskiego stanowi niezwykły przykład tak zwanego realizmu magicznego. Sporo w nim bowiem wątków fantastycznych, które wplatają się w niby znany, tradycyjny pejzaż.

Jak sam artysta stwierdza – jego obrazy można nazwać oknami na inny świat, w którym przyroda przenika się z z architekturą oraz wszechobecnymi maszynami, czyli znakiem rozpoznawczym wszystkich jego kompozycji.

Nie zawsze artysta precyzyjnie określa wszystkie przestrzenie. Niekiedy tylko delikatnie je sugeruje, okrywając je zasłoną z mgły. Finalnie, konstrukcje mechaniczne i zabudowania stają się głównymi bohaterami historii, w których ludzie często schodzą na margines.

Jaśnikowski – odrobina surrealizmu i fantastyki literackiej

Światy Jarosława Jaśnikowskiego to własna przestrzeń artysty, w której można jednak doszukać się innych wpływów. Co się w nich pojawia? Malarz otwarcie sięga do bogatego dorobku surrealizmu, tworząc oniryczne, baśniowe przestrzenie, w których obowiązują prawa innej fizyki. Jakiej? Wszystko jest odrealnione, nie pozbawione jednak identyfikowalnych elementów, znanych z codziennego życia.

Artysta sięga po wątki ze sztuki średniowiecznej i renesansowej. W efekcie, tworzy idealizowane miasta i konstrukcje, które wprost odnoszą się do minionych epok. Równocześnie uzupełnia je maszyneriami, rodem z książek Juliusza Verne’a, bliskich estetyce steampunku, o mocno futurystycznym wyrazie. Takie maszynerie są niezwykłe, rozbudowane i niejednokrotnie nabierają wręcz ludzkich cech.

Jarosław Jaśnikowski – malarz opowieści własnych

Obrazy Jarosława Jaśnikowskiego opowiadają różnorodne historie. Wbrew pozorom, nie są to jednak proste połączenia mocno zróżnicowanych elementów. Bardziej mamy do czynienia z opowieściami niezwykłymi, pokazującymi alternatywny świat, powstały w wyobraźni autora. Dzięki temu tak mocno przyciągają odbiorców, zapraszając ich do poznania alternatywnej rzeczywistości – innej, nietypowej, ale mocno pociągającej.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*