Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Jak inwestować w dzieła sztuki? Kompleksowy poradnik

fot. „Królowa Nocy”, Anastazja Markowicz

Inwestowanie w dzieła sztuki staje się coraz popularniejszym sposobem lokowania kapitału. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie dostępne wyłącznie dla najbogatszych. Występują zróżnicowane segmenty cenowe, dlatego bez problemu można dostać się na licytacje, gdzie kwoty sięgają jedynie kilkuset złotych. Czy jednak jest to opłacalne i w jakiego rodzaju przedmioty warto inwestować?

 

Inwestycje w dzieła sztuki – dla kogo?

Nie istnieją specjalne ograniczenia, jeśli chodzi o tego rodzaju lokowanie kapitału. Każdy może zostać kolekcjonerem sztuki, o ile wykazuje chęci do nauki. Sztuka jest bowiem charakterystyczną dziedziną, wymagającą specjalistycznej wiedzy oraz pewnego obycia. Warto więc zapoznać się z sylwetkami popularnych artystów, zarówno tych obecnych na rynku od wielu już lat, jak i początkujących. Istotne będzie również poznanie zasad funkcjonowania domów aukcyjnych. Oczywiście, można spróbować skorzystać z usług doradców, którzy podpowiedzą, w jakie dzieła sztuki opłaca się zainwestować, jednak mimo wszystko niezbędne okaże się samodzielne wyczucie tematu.

Inwestowanie w obrazy – kiedy się zwróci?

Sztuka w większości przypadków należy do inwestycji długoterminowych. Trudno wymagać, że kupiony obraz będzie można sprzedaż z dużym zyskiem już za kilka miesięcy. Zazwyczaj potrzeba na to kilku lat (od 5 do 7). Zdarza się też, że znacznie lepiej poczekać trochę dłużej. Bardzo dużo zależy od samej inwestycji. Zakup dzieł nowych artystów może zwrócić się o wiele szybciej, ponieważ ten rynek jest dość dynamiczny. Obrazy należy przechowywać w dobrych warunkach, gdzie nie panuje wilgoć, gdyż muszą zostać zachowane w jak najlepszym stanie. Jakiekolwiek uszkodzenia wpływają na wartość przedmiotu.

Inwestowanie w sztukę – jak wygląda polski rynek?

Polski rynek sztuki nadal znacznie różni się od rynków zagranicznych. Mimo że zainteresowanie tą dziedziną stale rośnie, jeszcze daleko nam do Anglii czy USA. Niemniej popularność takich inwestycji jest stosunkowo duża i wzrasta z każdym rokiem, co bardzo dobrze rokuje na przyszłość i świadczy o tym, że Polacy rozsądnie inwestują swoje pieniądze.

 

Obraz inwestowanie – czy to się opłaca?

To pewnie najważniejsze pytanie, jakie zadają sobie osoby rozważające zainwestowanie w dzieła sztuki. Z pewnością to ciekawe rozwiązanie, które nie jest obarczone wysokim ryzykiem. Sztuka rządzi się swoimi prawami  i niełatwo oszacować, na które przedmioty czy nazwiska twórców będzie popyt, jednak dzieła zawsze będą charakteryzować się pewną wartością. Ponadto lokując swój kapitał, warto go rozłożyć w obrębie różnych inwestycji, dzięki czemu uda się zabezpieczyć środki przed ewentualną utratą. To rozsądny krok polecany także przez doradców finansowych. Inwestycja w dzieła sztuki sprawia przy tym, że zyskujemy namacalną rzecz, która cechuje się wysoką estetyką. Pod tym względem zatem w znacznym stopniu różni się od zakupu akcji bądź obligacji. Obraz można powiesić na ścianie, włączając go jako element aranżacji wnętrz, cieszący oczy domowników i gości.

W jaki sposób zainwestować w obrazy?

Największym zainteresowaniem wśród potencjalnych kupców sztuki cieszą się obrazy. Inwestowanie w nie może okazać się niezwykle opłacalne pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, nie należy kupować dzieł malarskich z niepewnych źródeł. Najlepszym miejscem do tego celu są domu aukcyjne lub galerie internetowe. Po drugie natomiast rozsądnym posunięciem wydaje się odłożenie większych środków i zakup 1-2 dzieł w ciągu roku. z niższej półki cenowej. Stopa zwrotu z pewnością wzrośnie, jednak może to trwać nawet do 10 lat.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*