Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Dlaczego warto inwestować w dzieła sztuki? 5 powodów

fot. „Maki”, Edward Dwurnik

Inwestowanie pieniędzy stanowi doskonały sposób na ulokowanie oszczędności oraz pomnożenie majątku. Nie zawsze musi jednak wiązać się z tak standardowymi metodami jak kupowanie akcji danej spółki czy przedsiębiorstwa. Polacy coraz chętniej inwestują w nieruchomości oraz w sztukę. Szczególnie to drugie rozwiązanie wydaje się interesujące. Czy jednocześnie jest opłacalne?

Inwestowanie w obrazy – czy to się opłaca?

Pierwszym powodem, dla którego warto zainwestować swój kapitał w sztukę jest fakt, że dzieła – w przeciwieństwie do akcji bądź obligacji – nigdy nie stracą całkowitej wartości, więc są obarczone dużo mniejszym ryzykiem. Przedmiot może być w danym momencie trochę mniej warty, jednak ostatecznie i tak doczeka się kupca. Z tego względu warto zdecydować się na inwestycję w dzieła sztuki. Poniesiony koszt w przyszłości powinien się zwrócić.

Inwestycja w dzieła sztuki – pewność zysku

Inwestowanie w sztukę stale zyskuje na popularności. Ten trend obecny jest nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Zainteresowaniem cieszą się obrazy, rzeźby, a nawet zabytkowe meble. Co ważne, większość stanowią transakcje na niewielkie kwoty (nawet poniżej 500 euro). Nie jest to więc propozycja wyłącznie dla osób majętnych. Na inwestycję w sztukę może pozwolić sobie praktycznie każdy, chociaż potrzebna jest do tego chociaż minimalna znajomość rynku. Bez tej wiedzy trudno wskazać, które dzieła posiadają bądź w przyszłości mogą posiadać największą wartość.

Inwestycja w sztukę – propagowanie kultury

Sztuka to często niedoceniana dziedzina, a potrafi przecież wzbogacić codzienne życie. Inwestycja w obrazy stanowi zatem pewnego rodzaju przejaw propagowania kultury wysokiej. Można powiedzieć, że w ten sposób stajemy się w jakimś stopniu mecenasami sztuki, co dla wielu osób może się wiązać z dużym prestiżem. Co więcej, dzięki zakupionym dziełom sami otaczamy się pięknymi i wyjątkowymi przedmiotami.

Zmniejszenie ryzyka inwestycji

Czwarty powód wiąże się z ekonomicznym poglądem na inwestycje. Całego kapitału nie powinno lokować się w jednym miejscu, ponieważ ryzyko jego utraty jest wówczas zbyt duże. Trzeba zatem wybrać kilka celów, a jednym z nich może być właśnie sztuka, a ściślej mówiąc – obrazy. Ciekawe propozycje pod tym względem oferuje TouchofArt, internetowa galeria malarstwa.

Niski podatek lub jego brak

To ostatnia, piąta już korzyść płynąca z inwestycji w sztukę. W niektórych sytuacjach zakupione obrazy mogą być nieopodatkowane. Jak to możliwe? Transakcja nie podlega opodatkowaniu, w sytuacji gdy inwestor posiada obraz przez okres ponad 6 miesięcy, a następnie sprzedaje go, ale poza prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jak widać, istnieje więc wiele powodów, dla których warto zastanowić się nad zakupem dzieł sztuki. Inwestycje alternatywne mogą okazać się tak samo opłacalne jak tradycyjne metody lokowania kapitału.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*