Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Fabryka Snów Tomasza Sętowskiego

Realizm magiczny nie zna granic ani nie ma narodowości. Opiera się bowiem na uniwersalnych motywach, pochodzących ze świata wyobraźni. Czasami są to rozwiązania nieuporządkowane, a z tego chaosu wyłania się konkretny motyw. Innym razem jest to w pełni skodyfikowany świat, pełen reguł, wypełnionych jednak fantazją.

Do tej drugiej kategorii zalicza się oryginalna i niebanalna twórczość Tomasza Sętowskiego, powstająca zgodnie z zasadami, które panują w jego artystycznej Fabryce Snów.

Tomasz Sętowski – motywy malarskie

Realizm fantastyczny to przestrzeń artystyczna, w której panują inne zasady niż w twórczości realistycznej. Można bez obaw łączyć ze sobą elementy, teoretycznie do siebie niepasujące. Nie trzeba kierować się klasyczną logiką i zasadami ziemskiej fizyki. Zamiast nich warto puścić wodze fantazji i śnić na jawie – podczas tworzenia lub oglądania obrazu.

Tomasz Sętowski czerpie natchnienie ze wszystkiego, co widzi wokół siebie. Początkowo inspirował się sztuką symboliczną, między innymi twórczością wielkiego klasyka – Jacka Malczewskiego. Z czasem zaczął budować swój własny styl i kreować własne uniwersum.

Co się w nim znajduje? Przede wszystkim pojawiają się fantastyczne pejzaże i niezwykłe elementy architektoniczne, wzajemnie się przenikające. W tych realiach żyją niezwykłe postaci, o anatomii zbliżonej do ludzkich ciał. Wśród nich często pojawia się sam autor, który, idąc za przykładem wspomnianego wcześniej mistrza symbolizmu, chętnie wprowadza siebie do swojego malarskiego świata.

Malarstwo Tomka Sętowskiego – poszukiwanie wzorców

Choć realizm magiczny to świat nieskrępowany zasadami realnej logiki, Tomek Sętowski do swojego Muzeum Wyobraźni wplata inspiracje tym, co go otacza oraz tymi, którzy go inspirują artystycznie.

Do malarskich wzorców, które wpłynęły na twórczość malarza, zaliczają się choćby wybitny surrealista Max Ernst oraz nieco bardziej odległy czasowo autor niepokojących wizji – Hieronim Bosch. Obaj kreowali przestrzenie niezwykłe, wymykające się zmysłowemu poznaniu, o mocno symbolicznym wyrazie i znaczeniu. Obie te cechy dominują również w malarstwie Tomasza Sętowskiego.

Tomasz Sętowski obraz – świat wyobraźni i snów

Obrazy Sętowskiego wykraczają daleko poza granice Polski. Można je spotkać w kolekcjach na całym świecie. Artysta współpracuje z galeriami w Europie, Azji i Ameryce. Pokazuje to dobrze, że jego wyobraźnia łączy ludzi, nie ma wieku ani rasy. W takiej przestrzeni ze snu i imaginacji każdy może znaleźć coś dla siebie.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*