Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Rafał Olbiński – malarstwo postaci i odczuć

Rafał Olbiński, Perceptual Judgment, zdjęcie z archiwum Galerii Touch of Art

Rafał Olbiński jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów, tworzących współcześnie w nurcie fantastyki i realizmu magicznego. W jego obrazach można znaleźć wiele elementów nierzeczywistych. Równocześnie są to także opowieści o ludziach i ich relacjach.

Szczególne miejsce w twórczości Rafała Olbińskiego zajmuje człowiek. Artysta obrazuje indywidualności i ich związek z otoczeniem. Równie ważne są także związki między poszczególnymi bohaterami, którzy nie tylko wchodzą w interakcje ze światem przedstawionym, ale także ze sobą nawzajem.

Obrazy i plakaty Rafała Olbińskiego – różne warstwy znaczeniowe

Twórczość Olbińskiego to przede wszystkim plakaty. Artysta, działający w Polsce i Stanach Zjednoczonych jest uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu. Z czasem oprócz takiej użytkowej formy wyrazu, zwrócił się też w stronę malarstwa.

Jego dzieła na płótnie nieco różnią się od plakatów. Są mniej literackie, stronią od dosłowności. Niejednokrotnie miewają podwójne dno, co pozwala na różne interpretacje i prowadzi do budowania ciekawych i nietuzinkowych narracji.

Relacje płci – razem a jednak osobno

Na obrazach Olbińskiego często pojawiają się samotne postaci, zanurzone w pejzażu, często integralnie z nim połączone. Czerpią z niego siłę, ale też pozostają jego istotną częścią.

Niejednokrotnie bohaterowie płócien zwracają się wprost w stronę widza, nawiązując z nim bezpośredni kontakt wzrokowy.

W wielu przypadkach artysta przedstawia młode kobiety – silne, piękne i niezależne. Świadome siebie i swojej roli w świecie. Niekiedy wchodzą w interakcje z mężczyznami. Zazwyczaj jednak nie są to proste związki, jak choćby w kompozycji Niewinne intencje, w której obie osoby siedzą przy style, nie znajdując jednak bezpośredniej płaszczyzny do dialogu. Równie ciekawy jest dualizm obrazu Defence against banality, na którym kobieta-parasol bynajmniej nie stanowi dla mężczyzny ochrony przed deszczową pogodą.

Przedstawione przez artystę światy, choć przenoszą odbiorcę w inny wymiar, wciąż mówią o różnych, znanych nam emocjach, wpływających na codzienne ludzkie życie. Można w nich znaleźć opowieści o relacjach – nie zawsze prostych i przyjemnych, ale niezmiennie kształtujących człowieczeństwo oraz ludzkie wnętrza.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*