Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Andy Warhol – król popu w portrecie

Andy Warhol jest niekwestionowaną ikoną sztuki pop światowego formatu. Stworzył wiele dzieł, które na stałe zapisały się w wyobraźni ludzi, również tych nie związanych bezpośrednio ze światem sztuki.

Artysta o słowackich korzeniach zalicza się też do szczególnie płodnych twórców. Na dorobek jego życia składa się bowiem ponad 10 000 obiektów, spośród których szczególną sławę zyskały portrety.

Farah Pahlavi i Andy Warhol w Muzeum Sztuki Współczesnej w Teheranie (za: Wikipedia.com)

Andy Warhol – ponadczasowe portrety

Przykuwające uwagę, wielobarwne i czarno-białe portrety Andy Warhol tworzył przez całe swoje życie. Wiele z nich namalował na zamówienie, posiłkując się nadesłanymi fotografiami.

Niejednokrotnie wykorzystywał też zdjęcia znalezione w czasopismach lub wykonane samodzielnie. Do tej kategorii zaliczają się choćby wyobrażenia najbardziej znanych piosenkarzy, aktorów, sportowców lub polityków. Wśród nich znalazło się choćby wyobrażenie Marilyn Monroe lub Jackie Kennedy.

Warhol nie odtwarzał wiernie rzeczywistości fotograficznej. Zamiast niej wykorzystywał oryginalne zabiegi artystyczne, które z biegiem lat stały się jego znakiem rozpoznawczym. Co się do nich zaliczało?

Powtarzalność

Szczególnie popularnym konceptem stało się powielanie przedstawienia na jednym płótnie. W ten sposób powstawały dyptyki lub kompozycje, składające się z czterech lub więcej wyobrażeń danej osoby.

Według artysty miało to oznaczać uprzedmiotowienie przedstawianych osób. Jego zdaniem każda gwiazda pop-kultury z czasem staje się przede wszystkim dobrem konsumpcyjnym.

Niedoskonałości

Na portretach często można dostrzec niedoskonałości, zaciemnienia i plamy. Artysta był zafascynowany procesem automatyzacji – w sztuce oraz w życiu codziennym. Wydruki i powielanie tego samego portretu zawsze niesie przecież ryzyko pojawienia się rozmaitych niedoskonałości. Warhol uczynił z nich element swojej sztuki.

Twierdził, że podobnie funkcjonują znane osoby. Ich wizerunek publiczny i prywatny to często dwie niepowiązane ze sobą sfery. Nie zapominajmy też o tym, że każdy postrzega nieosiągalne gwiazdy w zupełnie inny sposób, tworząc swój własny wizerunek idola, co odzwierciedlają właśnie różnice obecne w poszczególnych „odbitkach”.

Portret zmultiplikowany, ale inny niż wszystkie

Artysta wielokrotnie powielał stworzone przez siebie portrety. Niektóre z nich doczekały się rozmaitych wariacji kolorystycznych. Mimo mnogości wariantów stały się unikatowym zapisem wyobrażenia o znanych ludziach – ich jasnych i ciemnych stronach, doskonałościach i słabostkach.

To wszystko udało się zapisać w zmultiplikowanych wizerunkach, które na stałe wpisały się do historii sztuki i kultury pop.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*