Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Tamara Łempicka – wielobarwne i cenne grafiki

Tamara de Lempicka, Kobieta z gołębiem

Tamara Łempicka jest artystką o światowej sławie. Jej prace znajdują się w najważniejszych muzeach świata oraz w wielu renomowanych kolekcjach. Mimo iż od śmierci artystki minęło już ponad 40 lat, jej dzieła nieustannie rozpalają wyobraźnię miłośników sztuki, którzy mogą podziwiać lub kupować obrazy olejne albo stać się właścicielami pięknych grafik, wciąż dostępnych na rynku.

Grafiki Tamary Łempickiej – dzieła art déco

Obrazy Tamary Łempickiej to niezmiernie dekoracyjne kompozycje, łączące efektowne art déco z osiągnięciami europejskiego kubizmu, który mocno zafascynował artystkę. Jej styl dojrzewał na przestrzeni lat, by w drugiej połowie lat 20. oraz w latach 30. osiągnąć finalną formę o wielkich walorach artystycznych.

W centrum kompozycji zazwyczaj pojawiała się postać lub postaci, poddane pewnej syntezie i geometryzacji formy, jednak bez znaczących deformacji. W tle najczęściej występowały minimalistyczne i skrajnie uproszczone sylwetki miast lub elementy roślinne, niezmiernie ważne dla całej twórczości artystki.

Grafiki a twórczość Tamary Łempickiej

Obrazy olejne Tamary Łempickiej cieszą się olbrzymią popularnością kolekcjonerów. Można je spotkać choćby w zbiorach Jacka Nicholsona lub Madonny. Na aukcjach jej płótna osiągają spektakularne ceny i przyciągają rzesze zainteresowanych.

W 2020 roku dom aukcyjny Christie’s sprzedał Portret Marjorie Ferry za rekordową cenę 82 milionów złotych. Jej dzieła okazjonalnie pojawiają się też na polskim rynku. Też w 2020 roku w domu aukcyjnym Desa Unicum sprzedano obraz Czytająca I za kwotę niemal 4,5 miliona złotych. W Polsce dużą popularnością cieszą się również grafiki – dzieła przystępniejsze cenowo niż rekordowe płótna.

Pierwszy zespół prac graficznych, przedstawiających najważniejsze obrazy Tamary Łempickiej, powstał w latach 90. i został wydany przez Fundację Tamary Łempickiej, prężnie działającą w Stanach Zjednoczonych. Zawierał 8 kompozycji, w tym słynny Autoportret w zielonym Bugatti, Adama i Ewę oraz często reprodukowaną Wiosnę (Printemps).

Prace wykonano z wielką dbałością o detale na wysokiej jakości papierze. Do tej pory prezentuje się je na wystawach poświęconych twórczości artystki na całym świecie. Każda z prac posiada certyfikat autentyczności, podpisanym przez córkę artystki, baronessę Kizette de Lempicka-Foxhall.

To jednak nie jedyne grafiki, odtwarzające słynne dzieła Tamary Łempickiej. W 2013 za zgodą spadkobierców artystki powstała seria współczesnych litografii. W technice tej wykonano kilka kompozycji, w tym Portret Iry Perot z białymi liliami.

Grafiki Tamary Łempickiej – dzieła art déco

Grafiki Tamary Łempickiej cieszą się sporym zainteresowaniem. Dlaczego? Dzięki nim udało się jeszcze mocniej rozpropagować twórczość artystki oraz dotrzeć do szerszego grona kolekcjonerów, którzy nie mogliby sobie pozwolić na zakup obrazu olejnego. Serigrafie i litografie wciąż są dostępne na rynku. Przy odrobinie szczęścia można zatem znaleźć odbitkę Autoportretu w zielonym Bugatti do swojej własnej kolekcji.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*