Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Rynek sztuki atrakcyjny dla inwestorów

Wiosna - Bogini Iris Aleksandr Ivanov
Wiosna – Bogini Iris Aleksandr Ivanov

Inwestowanie w sztukę staje się coraz popularniejsze. Na zakup artystycznych dzieł decydują się nie tylko prywatni kolekcjonerzy, ale również przedstawiciele instytucji finansowych lub funduszy inwestycyjnych. To jeden z lepszych sposobów na ulokowanie pieniędzy. Po kilkudziesięciu latach wartość nabytych prac może znacznie wzrosnąć. Inwestycje alternatywne, czyli niepowiązane z tradycyjnymi rynkami finansowymi stanowią ciekawy sposób długoterminowego zarobku.

Z opracowania Joanny Izabeli Cichorskiej (czasopismo Annales H, 2015 r.) wynika, że kryzysy gospodarcze nie mają dużego wpływu na wartość dzieł artystycznych. W latach 2007-2009, kiedy doszło do krachu na amerykańskiej giełdzie, rynek sztuki zwyżkował. Inwestycje alternatywne charakteryzują się ogromnym potencjałem, choć wyceny obrazów bywają ryzykowne i mniej przewidywalne od tradycyjnych instrumentów finansowych. Z danych Art & Finance Report wynika, że w 2013 roku 400 tysięcy kolekcjonerów znalazło się w grupie najbogatszych osób na świecie – łączną wartość posiadanych przez nich prac oszacowano na 15 bln USD.

Czy każdy może inwestować w sztukę?

Choć prace plastyczne może kupić praktycznie każdy, warto choć trochę znać się na sztuce. Ryzyko niepowodzenia inwestycji jest spore. Wiedza na temat tego, jak wycenia się obraz bywa więc bardzo przydatna. Wiele dzieł nabiera wartości dopiero po kilkudziesięciu latach. Zakupione obrazy, rzeźby, szkice trzeba przechowywać w odpowiednich warunkach, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Należy zadbać o odpowiednią temperaturę oraz wilgotność w pomieszczeniu. Wielu inwestorów decyduje się także na montaż systemów alarmowych i innych zabezpieczeń. Popularnością na rynku sztuki cieszą się dzieła współczesnych artystów, które cechują się relatywnie niską ceną. W przyszłości, kiedy młodzi twórcy zrobią karierę, wartość ich prac może wzrosnąć nawet tysiąc razy.

Jak wycenić obraz?

Do kluczowych kwestii przy zakupie należy wycena obrazów. Przy określaniu rynkowej wartości bierze się pod uwagę kilka elementów. Do najważniejszych należą:

– oryginalność – warto inwestować w autentyczne dzieła, unikając kopii, przeróbek,

– autorstwo – w cenie są dzieła z inicjałami twórcy,

– historia – prace znajdujące się w galeriach przedwojennych kolekcjonerów osiągają zawrotne ceny,

– technika, rozmiar – najwyżej wyceniane są obrazy wykonane techniką olejną, która uchodzi za najtrwalszą, znaczenie ma również wielkość malowidła,

– moda – rynek sztuki bywa zmienny i dynamiczny, a wartość dzieł zależy od trendów w kulturze lub popularności danych artystów.

Sztuka i biznes

Zakup obrazów, rzeźb, szkiców innych dzieł to sposób na ulokowanie kapitału, a jednocześnie wspieranie artystów. Alternatywne inwestycje w dłuższej perspektywie przyczyniają się do rozwoju rynku sztuki. Stanowią szansę dla młodych i mało znanych twórców. Z roku na rok organizuje się coraz więcej aukcji. Prace można kupować także za pośrednictwem internetu (np. na aukcjach  online), co stanowi ogromne ułatwienie.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*