Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Rafał Olbiński w świecie plakatu operowego

Rafał Olbiński, Daleki od ideału

Rafał Olbiński zalicza się do najważniejszych malarzy nowoczesnego nurtu surrealistycznego w sztuce polskiej. Warto jednak pamiętać też o tym, że oprócz obrazów w jego twórczości wielką rolę odgrywają również plakaty, realizowane na zlecenia rozmaitych instytucji, w tym też międzynarodowych scen operowych.

Rafał Olbiński plakaty dla kultury

Rafał Olbiński jest genialnym ilustratorem i plakacistą. Jego dzieła można spotkać na łamach rozmaitych magazynów, w tym „Newsweeka”, „Business Week”, „New York Times” lub „New Yorker”. Oprócz tego artysta współpracuje z wieloma placówkami kulturowymi, dla których przygotowuje plakaty do ważnych wydarzeń artystycznych.

Szczególnie bogato prezentuje się jego dorobek operowy. Artysta współpracował z wieloma scenami na świecie. Przygotowywał plakaty choćby dla New York City Opera, Pacific Opera San Francisco, a z polskiego podwórka na przykład dla Teatru Wielkiego w Warszawie i Państwowej Opery we Wrocławiu.

Międzynarodowe dokonania artysty na polu plakatu artystycznego doceniono już kilkadziesiąt lat temu. Jeszcze w 1994 roku Rafał Olbiński został bowiem odznaczony artystycznym Oskarem dla Najbardziej Znaczącego, Niezapomnianego Plakatu Świata Prix Savignac.

Jakie są plakaty operowe Rafała Olbińskiego?

Plakaty operowe Rafała Olbińskiego wpisują się w charakterystyczny styl własny artysty. Łączą realne elementy, tworząc z nich sceny o znaczeniu symboliczno-metaforycznym. W wielu przypadkach cała przedstawiona scena toczy się wokół głównej postaci – bohatera, który stanowi trzon do interpretowania plakatu.

Od plakatów operowych oczekuje się, że będą nawiązywać do fabuły dzieła. Plakaty Olbińskiego często stawiają w centrum pojedynczą postać – głównego bohatera sztuki. Pokazują też szereg nawiązań i wskazówek dla znawców świata operowego.

Powiązania między malarstwem a operą mogą się odbywać na wielu płaszczyznach. Plakaty stanowią bowiem swoiste połączenie wiedzy kulturowej odbiorców, elementów tekstowych (w tym tytułu, który często wprost odwołuje się do bohatera) oraz wykreowanego przez artystę świata. Przestrzeń wokół postaci niejednokrotnie jest przesycona elementami wynikającymi wprost z fabuły lub odnoszącymi się do cech pokazywanego bohatera.

Równocześnie każdy plakat staje się zatem zapisem treści libretta, pełni funkcję informacyjną jako afisz na wydarzenie kulturalne oraz stanowi przejaw artystycznego stylu autora.

Warto zatem przyjrzeć się dorobkowi plakatowemu Rafała Olbińskiego. Pokazuje on całe spektrum związków pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki oraz prezentującemu wielki kunszt artysty.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*