Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Ochrona dzieł sztuki zakupionych w celach inwestycyjnych

Fot. „bez tytułu” – Zdzisław Beksiński

Kolekcjonowanie dzieł sztuki to jedna z ciekawszych alternatywnych metod inwestowania. Nie tylko pozwala czerpać zyski ze sprzedawanych obrazów czy rzeźb, ale także daje poczucie posiadania pięknego i wyjątkowego przedmiotu. Już za kilkaset lub kilka tysięcy złotych w galeriach takich jak TouchofArt można zakupić dzieła obiecujących artystów. Dla powodzenia inwestycji ważne jest jednak nie tylko trafne wytypowanie odpowiednich obrazów, ale również ochrona dzieł sztuki – zarówno przed kradzieżą, jak i zniszczeniem, na przykład podczas transportu. Jak się przygotować, by chronić obrazy?

Jak zabezpieczyć dzieła sztuki?

Kolekcjonerzy kupujący obrazy znanych artystów, lub inwestujący w kosztowne dzieła sztuki zazwyczaj korzystają z usług profesjonalnych firm specjalizujących się w transporcie cennych przedmiotów. Usługi te są kompleksowe, więc nie trzeba przejmować się pakowaniem lub dodatkową ochroną dzieł sztuki. Dla początkujących kolekcjonerów i inwestorów taki wydatek może się jednak okazać zbyt duży, dlatego warto wiedzieć, jak zabezpieczyć dzieła sztuki samodzielnie. Aby własnoręcznie przygotować obraz do transportu, należy zaopatrzyć się w pergamin, folię bąbelkową, stretch, kartony, a także taśmę klejącą. Przydatne okażą się także nalepki z napisem „Ostrożnie”. Najpierw cały obraz owijamy folią stretchową oraz bąbelkową. Tę ostatnią mocujemy za pomocą taśmy klejącej. Tak przygotowany pakunek umieszczamy w kartonie o odpowiednich gabarytach i ponownie zabezpieczamy za pomocą stretchu i taśmy klejącej. Paczka powinna być jak najbardziej sztywna i zwarta, nie powinna uginać się pod dotykiem czy załamywać. W przypadku wątpliwości, jak zabezpieczyć dzieła sztuki, warto skonsultować się z pracownikiem profesjonalnej galerii.

Jak chronić obrazy, organizując transport dzieł sztuki?

Zorganizowanie transportu dzieł sztuki to kwestia równie ważna, jak wcześniejsze pakowanie. Na rynku usługowym bez trudu znajdziemy dziś firmy, które podejmują się podobnych zleceń. Jeżeli zdecydujemy się skorzystać z ich usług, powinniśmy się upewnić, że wiedzą, w jaki sposób zabezpieczać obrazy, dysponują odpowiednim wyposażeniem, a ich pojazd jest przystosowany do transportu dzieł sztuki. Istotne okażą się specjalne linki, taśmy i pasy, które chronią obrazy przed przemieszczaniem, uderzaniem czy przesuwaniem w czasie przewozu, ale dla bezpieczeństwa dzieł sztuki ważna jest także odpowiednia temperatura i pozycja. Jeśli transport dzieł sztuki chce się zorganizować na własną rękę, również warto o tym pamiętać. Obraz powinno się przewozić w pozycji pionowej, gdyż to najlepiej chroni płótno i ramę przed uszkodzeniem.

Ochrona dzieł sztuki przed kradzieżą

Kradzież to kolejna kwestia, która wielu kolekcjonerom spędza sen z powiek. Rozpoczynając przygodę z inwestowaniem w dzieła sztuki, warto dowiedzieć się, jak przedstawia się ochrona dzieł sztuki przed kradzieżą. Poza brakiem wilgoci obrazy przechowywane w domu nie wymagają specjalnych warunków. Jednak dla własnego komfortu i poczucia bezpieczeństwa warto zainwestować w mocne drzwi z zamkami antywłamaniowymi oraz system alarmowy, które zapewnią ochronę dzieła sztuki przed kradzieżą. Kolekcjonerzy szukający sposobu, jak ochronić obrazy przed kradzieżą, powinni także zainteresować się ofertą firm ubezpieczeniowych proponujących polisy dla dzieł sztuki.

 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*