Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Nowoczesny i niezwykły Luwr w Emiratach Arabskich

Inauguracja nowego muzeum w Abu Zabi 2017 (zdjęcie za: Wikipedia.com)

Gdy mówi się „Luwr”, wszystkim przychodzi na myśl od razu Paryż oraz tajemniczy uśmiech Mona Lisy.

Wbrew pozorom nie musi to być jedyne skojarzenie, bo tak naprawdę Luwry są… dwa. Pierwszy z nich oczywiście znajduje się w stolicy Francji. Drugi powstał kilka lat temu w Abu Zabi i również stał się przestrzenią do prezentowania wspaniałych dzieł sztuki.

Muzeum sztuki zapatrzone w przeszłość i przyszłość

Niezwykły Luwr w Emiratach Arabskich przykuwa tysiące spojrzeń. Trudno się dziwić, gdyż olbrzymi budynek zredefiniował przestrzeń jednego z największych miast regionu.

Nad zespołem budynków dominuje olbrzymia, ażurowa kopuła o rozpiętości aż 180 metrów, zaprojektowana przez francuskiego architekta Jeana Nouvela. Składa się ona z dziewięciu metalowych warstw, układających się w aż 7850 gwiazd. Pozwala to uzyskać oryginalny i niezmiernie plastyczny efekt z zewnątrz, a we wnętrzach tworzy ciekawą grę świateł i cieni.

Całość kompleksu składa się z 55 budynków, połączonych pasażami, podcieniami i kanałami, tworząc idealną przestrzeń ekspozycyjną dla mocno zróżnicowanych zbiorów tej filii paryskiej instytucji.

Co można zobaczyć w Luwrze w Abu Zabi?

Dzieła sztuki, częściowo wypożyczone z Luwru, częściowo pochodzące z lokalnych zbiorów, są wkomponowane w nowoczesne i niezmiernie przestronne sale wystawiennicze.

W muzeum można spotkać sztukę z różnych okresów. Została ona zaprezentowana w kolejności chronologicznej, z uwypukleniem podobieństw lub różnic, zmian w podejściu do tematów oraz zaznaczeniem wielu światopoglądów artystów, pochodzących z różnych środowisk, krajów lub kontynentów.

Prace można podziwiać w aż 23 galeriach, a także na korytarzach, w pasażach oraz na wewnętrznych dziedzińcach. Całość tworzy fenomenalną przestrzeń ekspozycyjną. Tak powstało nowoczesne muzeum przyszłości, w którym jednak nie stroni się od różnych dziedzin sztuki, również tej dawnej.

Kompleks spełnia najwyższe standardy. Służy jako muzeum, atrakcja turystyczna, miejsce spotkań lub odpoczynku. Równocześnie jest użyteczny, ciekawy architektonicznie oraz stał się przestrzenią do prezentacji niezmiernie ciekawej kolekcji sztuki, którą bez wątpienia warto zobaczyć.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*