Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Marc Chagall – mistrz litografii

Marc Chagall, Kobieta z bukietem

Marc Chagall zalicza się do najważniejszych twórców XX wieku, którego wielobarwne obrazy wciąż fascynują szerokie grono odbiorców, należących do rozmaitych kultur i grup społecznych.

Chagall tworzył nie tylko w technikach malarskich, z których jest szczególnie znany. Niezmiernie ważnym obszarem jego artystycznych eksperymentów była grafika, a zwłaszcza litografie. Przygotowywał pojedyncze prace, ale też rozbudowane zespoły, których ciekawym przykładem jest seria „Szkiców do Biblii”.

Szkice do Biblii – podstawowe informacje

Cykl 24 barwnych litografii powstał w latach 1958-1960. Prace zostały wydrukowane i wydane przez słynne studio Mourlot, które współpracowało z najwybitniejszymi artystami, tworząc litograficzne wersje dzieł Henri de Toulouse-Lautreca, Pierre’a Bonnarda, Henry’ego Matisse’a czy Pabla Picassa.

Zespół prac Chagalla przedstawia sceny ze Starego Testamentu, w tym Raj, wygnanie Adama i Ewy, Kaina i Abla lub historię Estery.

Inspiracje – dlaczego powstał cykl?

Motywy biblijne poruszały wyobraźnię artystę przez niemal całe życie, a omawiany cykl stanowi kolejną ich interpretację. W dużej mierze wynikało to ze środowiska, w który, wyrastał żydowski artysta w Rosji.

Kluczowym doświadczeniem była jednak podróż do Ziemi Świętej z 1931 roku. Po powrocie z tej wyprawy artysta przygotował serię prac, następnie rozbudowanych w latach 1952-56 w zespół 105 akwafort, który później stał się podstawą dla omawianych litografii.

Co wyróżnia litografie Chagalla?

Lekki styl Chagallowskich kompozycji jest obecny w pracach malarskich i graficznych. Artysta przy pomocy linii oraz plam barwnych był w stanie oddać nastrój oraz emocje, tak typowe dla całej jego twórczości.

Wybór tematów nie był całkiem oczywisty. Twórca skupił się na scenach przedstawiających skomplikowane i intensywne spotkania człowieka z Bogiem. Relacje te nie są jednak całkowicie osadzone w tradycji kultury żydowskiej. Bardziej przedstawiają wewnętrzną i indywidualną duchowość samego autora, o mocno emocjonalnym wydźwięku.

Marc Chagall stworzył zespół prac ciekawych tematycznie i bogatych pod względem warstwy malarskiej, o szczególnie ponadczasowym i między kulturowym charakterze. Dzięki temu cieszą się one wciąż wielkim zainteresowaniem miłośników sztuki na całym świecie.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*