Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Malarskie rytmy Leona Tarasewicza

Wiele miejsca poświeciliśmy w ostatnich tekstach obrazom-opowieściom, które relacjonowały rozmaite historie, pełne emocji i przeżyć zanurzonych w nich bohaterów. Dziś z kolei pragniemy przyjrzeć się nieco innej sztuce, która wymaga od odbiorcy znacznie większej otwartości i odejścia od znanych schematów narracyjnych.

Leon Tarasewicz jest jednym z najważniejszych współczesnych artystów, którego dzieła zdobią najważniejsze galerie kraju oraz sprzedają się z rekordowymi cenami na aukcjach w Polsce i za granicą.

We wrześniu tego roku malarz otrzymał nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida za wystawę „Jerozolima”, która odbyła się w warszawskiej Galerii Foksal.

Jaka jest sztuka Leona Tarasewicza? Czym się wyróżnia i jak przyciąga odbiorców?

Rytmiczność natury

Gdy podchodzimy do dzieł Tarasewicza, na pierwszy rzut oka dostrzegamy plątaninę plam barwnych, ułożonych w całkowitą abstrakcję. Z tej mieszanki kolorów wyłania się jednak mocno zarysowany rytm, który porządkuje całą przestrzeń płótna i organizuje kompozycję.

Artysta w dużej mierze czerpie inspiracje ze świata przyrody. Tworzy wręcz abstrakcyjne pejzaże, w których można zobaczyć echa prac jego nauczyciela z warszawskiej ASP, Tadeusza Dominika. Jest wnikliwym obserwatorem, dla którego zależności pomiędzy formami są czytelne i widoczne nawet tam, gdzie oko innej osoby ich nie zauważy.

Brak opowieści

Czasy, w których Tarasewicz zaczynał swoją historię z malarstwem, pełne były narracji, zaangażowania sztuki w sprawy bieżące państwa. O ile wielu jego kolegów starało się ustosunkować do otaczającej rzeczywistości, to jego prace pozostały całkowicie niezależne.

Wypełnia je czyste malarstwo, bez historii, relacji i związków przyczynowo-skutkowych.

Malarstwo totalne – kolor, faktura, światło

Obrazy wypełniają całkowicie malarskie wartości, jak kolor, faktura i światło, w których tkwi klucz do ich przeżywania.

Dzięki temu, twórczość staje się w pełni uniwersalna, odcięta od lokalnych spraw społeczno-politycznych. Jest zrozumiała dla ludzi na całym świecie, którzy są otwarci na emocjonalne przeżywanie sztuki.

Dzieła Leona Tarasewicza to kompozycje kompletne, zmuszające widza do zanurzenia się w świecie malarskich doznań, pełnych barw i kształtów. Budzą emocje i skojarzenia. Wibrują i wciągają, zapraszając do długiej kontemplacji. Nie musimy w nich szukać historii. Możemy je po prostu poczuć.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*