Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Karol Bąk. Wszystko co należy o nim wiedziećKarol Bąk, „Carmen”, 100×100 cm, olej na płótnie, galeria Touch of Art

Pomysłowe, tajemnicze, czasem budzące grozę. Prace Karola Bąka od lat budzą wiele emocji, zachwycają zarówno miłośników surrealizmu jak i osoby nie znające się na sztuce. W naszym najnowszym tekście piszemy o wszystkim co koniecznie trzeba o nim wiedzieć. Zapraszamy do czytania!

Karol Bąk – kilka słów o malarzu

Bycie artystą to nie lada wyzwanie, o czym niejednokrotnie przekonał się malarz. Dla urodzonego w 1961 roku w Kole koło Poznania twórcy wymyślanie istniejących w równoległym świecie rzeczywistości stanowi dużą frajdę. Po liceum plastycznym składa papiery do Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (dzisiejszej ASP). Nauka świetnie mu idzie.

Karol Bąk – najważniejsze cechy charakterystyczne

W sztuce szuka wolności. To ona obok niemal fotograficznych detali, idealnych, demonicznych dam i iluzyjnej przestrzeni jest dla niego najistotniejsza. Trompe l’oleil i bawiące się z widzem postacie to kolejne, równie ważne składniki stylu. Dla surrealisty właśnie takie prace są wyzwaniem.

Karol Bąk – w pracowni u…

Tadeusz Jackowski i Jarosław Kozłowski to dwaj profesorowie, którzy uczą go wszystkiego. Dzięki nim Karol nie tylko zdobywa wiedzę, uczy się rozpoznawać techniki malarskie, ale i doskonali warsztat. Szuka swojej drogi, indywidualnego stylu. Bardziej od wielkoformatowych płócien pociąga go grafika.

Karol Bąk – nadrealista barwy

W swoich dziełach zadaje pytania i szuka na nie odpowiedzi. Gra, bawi się z widzem, dąży do tego, by zauroczyć go wybujałymi, fantastycznymi i oryginalnymi detalami. Żywe, jaskrawe kolory i wyraźna oddzielająca pierwszy i drugi plan perspektywa zachęcają do wniknięcia w głąb strasznego, okazałego i metafizycznego świata.

Karol Bąk – praca nad sobą

W 1989 roku Bąk zdobywa pierwsze wyróżnienie. Za inspirowane rysunkami Leonarda da Vinci dzieło dostaje w Toruniu nagrodę. Nie wszystko w jego życiu od razu się układa. Zanim weźmie do ręki pędzel i będzie tworzył intrygujące, spójne wizerunki, wymyśla tatuaże, opakowania perfum, billboardy, współpracuje z kilkoma wydawnictwami i tworzy dla nich ilustracje.

Karol Bąk – nietypowy surrealizm

Pogmatwane, wysublimowane i kobiece obrazy oddziałują na zmysły. Frywolne modelki puszczają do widza oko, rozpalają wyobraźnię, bywają irytujące, ale i skłaniają do refleksji. Za pomocą gestów, mimiki, skąpanych w światłocieniu barw snują na swój temat opowieść. Dobrze czują się w towarzystwie innych kobiet.

Karol Bąk – zmiany, zmiany, zmiany

W latach 90. mężczyzna jedzie do Europy. To jego pierwsza ważna w życiu podróż. Amsterdam, Segovia, Rzym i Berlin robią na nim nie mniejsze wrażenie niż dzieła Vermeera, Rembrandta, Belliniego i Grünewalda. Pod ich wpływem mężczyzna porzuca miedzioryt i linoryt, odkrywa olej i wykonuje pierwsze malowidła.

Karol Bąk – geniusz uczuciowych płócien

Wobec jego dzieł malarskich trudno przejść obojętnie. Precyzyjnie dopracowane, zniewalające, mówiące o kobietach pełnych erotyzmu, bardzo pomysłowe i dojrzałe. Nadrealne, skrzętnie wypełnione sennymi marzeniami obrazy mącą wzrok, są pełne sekretów i niedomówień. Świeże i magnetyczne. Zaskakujące i prawdziwe.

Karol Bąk – najważniejsze cykle

Nie rozumie artystów w nieskończoność myślących o jednym dziele. Od pojedynczych płócien woli serie malunków. „Aureole”, „Cztery żywioły”, „Judyta i Salome”, „Żaglowiec”, „Dialogi” i stworzone do muzyki Chopina „Nokturny” to znane, wymieniane jednym tchem kompozycje malarza.

Karol Bąk – malarstwo przeciwieństw

Niecodzienne, ostre kolory i przenikający je równo padający na płótna cień umożliwiają mu zetknięcie się z wyobrażeniami na temat niewiast. Delikatne i powabne. Pałające żądzą zemsty, ciche i spokojne. Dowcipne i pozbawione ironii. Smutne i radosne. Karol Bąk buduje napięcie za pomocą przeciwieństw.

Karol Bąk – istotniejsze wystawy

Kobiece portrety przynoszą mu upragnioną sławę. Odwiedza m.in. Nowy Jork, Rotterdam, Tajpei i Rzym. „Surrealiści Polscy”, „Primavera” , „Urok kwiatów”, „Magical Dreams” i „Art Revolution Tajpei” to nie jedyne wernisaże, na jakich można go spotkać. Dla autora interesujących malunków równie ważny co wygląd obrazów jest ich przekaz.

Karol Bąk – autor zaskakujących obrazów

Zamyślone, niecierpliwe i złośliwe. Każde malowidło buduje inny klimat, wywołuje inne emocje i wrażenia. Różnobarwne mozaiki sprawiają, że o nietypowych rozwiązaniach trudno zapomnieć. Nastrojowe, mówiące o człowieku, jego cielesności i duchowości płótna są pełne detali. Opowiadają o świecie, w którym liczą się znakomicie dopracowane elementy.

Karol Bąk – nowe pomysły

Na co dzień malarz współpracuje z Wyższą Szkołą Artystyczną w Warszawie. Podrzuca studentom nietypowe idee, powtarza, że inspiracji należy szukać wszędzie. Kiedy jakiś czas później przynosi na zajęcia oleje, studenci zakasują rękawy i tworzą znakomite stroje. Część z nich zaprezentowana na specjalnym pokazie mody sprawia, że młodzi twórcy zostają dostrzeżeni.

Karol Bąk w Touch of Art

Karol Bąk to bez wątpienia jeden z bardziej interesujących polskich nadrealistów. Więcej informacji znajdą Państwo na blogu naszej galerii: https://www.touchofart.eu/blog/karol-bak-tworca-surrealistycznych-swiatow/. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą: https://www.touchofart.eu/galeria/Karol-Bak/.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*