Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Iwan Ajwazowski – piewca romantycznego realizmu

XIX wiek to okres burzliwych zmian polityczno-gospodarczych. W tym okresie doszło także do istotnych przeobrażeń w świecie sztuki, które wpłynęły na kolejne pokolenia artystów. Pojawiło się wówczas wielu wybitnych twórców, na stałe odmieniających oblicze malarstwa światowego. Jednym z nich był bez wątpienia Iwan Ajwazowski.

Iwan Ajwazowski, Dziewiąta fala

Gwiazda rosyjskiej sztuki…

Iwan Ajwazowski urodził się w 1817 roku w ormiańskiej rodzinie, która nosiła nazwisko Ajwazian. Nauki artystyczne pobierał w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której w wieku 30 lat został profesorem.

Uznaje się go za piewcę rosyjskich pejzaży i jednego z najwybitniejszych marynistów w historii tego kraju. Został nawet mianowany malarzem Sztabu Generalnego Marynarki Wojennej, a car Mikołaj I chętnie kupował jego dzieła.

Choć działał w stolicy Imperium Rosyjskiego i często podróżował, to jednak na stałe mieszkał w nadmorskim mieście portowym na Krymie – Teodozji. To tam się urodził, żył i został pochowany.

… Ormianin z urodzenia i przekonań

Na Krymie aktywnie uczestniczył w życiu tamtejszych Ormian. Dbał o wspólnotę, wspierał ją między innymi po tureckich rzeziach 1895-1896. Źródła podają, że przygotował nawet wystawę, z której dochód w całości przeznaczył dla ocalałych.

Nie stronił również od tematyki ormiańskiej w swojej twórczości. Pojawiały się widoki góry Ararat lub jeziora Sewan. Dodatkowo przedstawiał sceny historyczne z dziejów narodu, np. chrzest Ormian lub ludobójstwa dokonane przez Turków.

Mistrz pejzażu i morza

Przede wszystkim jednak Ajwazowski był mistrzem scen morskich. Uznaje się go wręcz za najwybitniejszego marynistę w sztuce rosyjskiej.

Jego widoki morskie przypominają fotografie, o ciekawym sposobie kadrowania, z wielką dbałością o najmniejszy nawet detal nieba lub wody. Ajwazowski biegle operował kolorami, tworząc liryczne kadry o wielkim ładunku emocjonalnym – od spokojnych i cichych toni, po wzburzone, spienione fale. Nigdy jednak nie odszedł od klasycznych kanonów i akademickiego odtwarzania świata, czym znacząco różni się od innego wielkiego mistrza przedstawień marynistycznych z tej epoki – Williama Turnera, określanego niekiedy mianem prekursora abstrakcji.

Dzieła Iwana Ajwazowskiego zachwycają do dziś nastrojowością, detalami i szeroką paletą barw. Można je podziwiać w prywatnych kolekcjach i galeriach na całym świecie, również w jego rodzinnej Teodozji, gdzie artysta sam zaprojektował gmach, w którym utworzono poświęcone mu muzeum. Jest to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia dla wszystkich miłośników sztuki.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*