Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Inwestowanie w sztukę – czy to się opłaca?

Tomasz Sętowski, Poza_granicami_snu

Zainteresowanie sztuką w Polsce rośnie. Coraz częściej docenia się ją nie tylko pod kątem walorów artystycznych czy estetycznych, ale również dostrzega się w niej możliwości zainwestowania pieniędzy oraz zarabiania. Czy inwestowanie w obrazy jest opłacalne i ile można zarobić na sprzedaży dzieł sztuki tak naprawdę?

Kupno i sprzedaż dzieł sztuki – czy to się opłaca?

Możliwości inwestycyjne są naprawdę szerokie. Można grać na giełdzie, zainwestować w akcje, obligacje, można kupować nieruchomości albo złoto. Ciekawą formą inwestowania jest również kupno, kolekcjonowanie oraz sprzedaż dzieł sztuki. To sfera działalności, która może kojarzyć się z wielkimi nazwiskami i jeszcze większymi pieniędzmi, ale w rzeczywistości inwestowanie w sztukę nie wymaga kolosalnych nakładów finansowych. W galeriach takich jak TouchofArt i domach aukcyjnych pojawiają się dzieła warte kilkaset tysięcy złotych, jednak przeważają znacznie tańsze obrazy. Już za kilkaset lub kilka tysięcy złotych można nabyć interesujące dzieła sztuki od obiecujących, młodych artystów. To dobry wybór dla początkujących kolekcjonerów, którzy nie potrafią zdecydować, w które dzieła sztuki zainwestować.

Ile można zarobić na sprzedaży dzieł sztuki, czyli stopa zwrotu z inwestycji w obrazy

To, jaki zarobek przyniesie sprzedaż dzieła sztuki, uzależnione jest od wielu warunków i nie ma tutaj złotego środka na osiąganie zawrotnych zysków. Jedno jest pewne: inwestowanie w sztukę zazwyczaj okazuje się inwestycją długoterminową, która mało kiedy przynosi zyski po kilku miesiącach. Szacuje się, że trzeba 5-10 lat, by stopa zwrotu z inwestycji w obrazy osiągnęła satysfakcjonujący poziom. Na wzrost wartości dzieł danego artysty wpływa wiele czynników, między innymi organizowane wydarzenia kulturalne, odpowiednia promocja, zainteresowanie mediów. Inwestowanie w sztukę wymaga również pewnej wiedzy i przygotowania. Warto znać nazwiska obiecujących twórców, śledzić ceny ich dzieł, obserwować, czy zyskują na popularności. Przydaje się także wiedza dotycząca funkcjonowania domów aukcyjnych oraz galerii sztuk, a także trendów we współczesnej sztuce.

W jakie dzieła sztuki inwestować?

Decyzja, w jakie dzieła sztuki inwestować, należy tylko do nas. Nie powinna być podejmowana pochopnie, wyłącznie na podstawie osobistych upodobań czy wrażeń estetycznych, chociaż naturalnie obrazy posiadają także wartość emocjonalną. W dużej mierze to właśnie od wyboru dzieł sztuki zależy to, ile można zarobić na sprzedaży obrazów. Można skorzystać ze wsparcia ekspertów i rzeczoznawców, poradzić się kolekcjonerów, a w przypadku sztuki dawnej historyków sztuki lub antykwariuszy. Pomocne okażą się także organizowane warsztaty i wydarzenia dla kolekcjonerów, na których poruszane są tematy istotne dla nabywców dzieł sztuki. W polskim rynku dzieł sztuki drzemie spory potencjał, a on sam dynamicznie się rozwija. Nazwiska rodzimych twórców sztuki współczesnej stają się coraz bardziej rozpoznawalne. To dobrze wróży kolekcjonerom i stopom zwrotu z inwestycji w obrazy czy rzeźby. Warto pamiętać, że inwestowanie w sztukę można rozpocząć od małych kroczków. Obrazy mało znanych dziś artystów kupione za kilkaset złotych za jakiś czas mogą być warte dużo więcej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*