Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Dali i freudowska psychoanaliza

W świecie tajemniczych surrealistów Salvador Dali od dziesięcioleci zasiada na tronie, jako ikona stylu i równocześnie jeden z najważniejszych twórców w całej historii światowej sztuki.

Jego niesamowite obrazy są wyrazem twórczej kreacji, pomysłowości i wyobraźni własnej artysty, ale też fascynacji inną ikoną początku XX wieku. Salvador Dali był zapatrzony w dokonania wiedeńskiego specjalisty od psychoanalizy – Zygmunta Freuda.

Spotkanie dwóch autorytetów

Dali czytał książki Freuda, między innymi oczywiście Objaśnienie marzeń sennych, wydane w 1899 roku. Wielokrotnie podróżował do Wiednia, aby spotkać się z wybitnym psychologiem i równocześnie rozkoszować się klimatem pociągającej stolicy dawnego cesarstwa.

W 1938 roku doszło też do pamiętnego spotkania w londyńskim domu psychiatry, podczas którego powstały szkice, wykorzystane później przez Dalego do namalowania olejnego portretu, pełnego przedmiotów-symboli, łączących sztukę z psychoanalizą.

Świat pełen znaczeń – psychoanaliza w malarstwie Dalego

Tajemnice snu, marzeń i stanu nieświadomości można bez trudu odnaleźć w wielu dziełach Salvadora Dali. Posługiwał się n językiem onirycznych symboli oraz psychoanalizy, do której często sięgał podczas tworzenia rozbudowanych przekazów swoich kompozycji.

Jak sam kiedyś powiedział: Jedyna różnica pomiędzy antykiem a współczesnością to Zygmunt Freud, który odkrył, że ludzkie ciało składa się z wielu ukrytych szuflad, możliwych do otwarcia wyłącznie z pomocą psychoanalizy.

Te szufladki powracały w jego malarstwie – często zamknięte, niekiedy jednak otwarte, jak w przypadku postaci kobiecej z Płonącej żyrafy. Co się w nich kryje?

Znajdują się w nich emocje, wspomnienia, przeżycia i instynkty, które często ukrywamy, nie chcąc dzielić się nimi ze światem.

W jednym Dali się mylił – nie tylko psychoanaliza potrafi przetransportować je wszystkie na powierzchnię. Również w jego obrazach można odkryć wiele wskazówek, które pomagają zrozumieć prawdę o tym, co drzemie głęboko ukryte w naszych własnych szufladkach. Psychoanaliza uzyskała w nich plastyczny i artystyczny odpowiednik.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*