Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Co to jest art banking i kto może skorzystać z usługi?

"Bez tytułu" - Maksymilian Novak Zempliński
„Bez tytułu” – Maksymilian Novak Zempliński

Art banking to nowoczesna metoda inwestowania, która należy do kategorii private banking i polega na świadczeniu kompetentnego doradztwa w zakresie kolekcjonowania dzieł sztuki. Obejmuje ona nie tylko poradzenie klientowi, co ma kupić i gdzie, ale także polega na pomocy w wycenie, udzieleniu kredytu czy sprzedaży jednostek w funduszach inwestycyjnych związanych ze sztuką. Art banking w Polsce wciąż się rozwija i zyskuje nowych zwolenników. Coraz większa liczba instytucji bankowych decyduje się na wprowadzenie go do swojej oferty. Inwestowanie w dzieła sztuki jest bezpieczne, stanowiąc znakomitą lokatę kapitału w czasach kryzysu gospodarczego. Zdarza się tak, że bank może nawet przechować dzieło sztuki, jednak w większości wypadków formą inwestowania interesują się osoby, które chcą połączyć pasję z biznesem.

Art banking w Polsce

Z usług art bankingu w Polsce możemy korzystać zaledwie od kilkunastu lat. Banki dostosowując się do wymagań rynku, zaczynają nawet organizować seminaria, na których edukują swoich klientów w zakresie wybierania odpowiednich obrazów i zarządzania kolekcjami. Tworzą także prywatne pokazy, a nawet targi sztuki dla zainteresowanych. Art banking w Polsce ma szansę stać się nowym trendem wśród osób poszukujących możliwości zróżnicowania portfela inwestycyjnego. Uważa się, że dzieła wielu współczesnych polskich malarzy są mocno niedoszacowane, a więc w dłuższym okresie będą na siebie zarabiać. Odporność rynku sztuki na wzloty i upadki mające miejsce na rynkach finansowych to jeden z najlepszych argumentów za wybraniem art bankingu.

Inwestycja w dzieła sztuki – dla kogo?

Generalnie przyjmuje się, że inwestowanie w dzieła sztuki przeznaczone jest wyłącznie dla najbogatszych. Jednak ten trend powoli się zmienia. To prawda, że ta forma jest niezwykle popularna wśród przedsiębiorstw tworzących własne kolekcje oraz milionerów, gotowych wydać znaczne sumy pieniędzy na sztukę, jednak w ostatnich latach obrazy kupują także osoby, który zebrały kapitał w wysokości kilku tysięcy złotych. Inwestycja w dzieła sztuki jest więc zajęciem dla każdego. Bez wątpienia warto jednak sztuką się interesować i poszukiwać w niej czegoś więcej, niż tylko przestrzeni do ulokowania kapitału. Przeważnie zakupione obrazy wiszą w domu, a tym samym wpływają na codzienne życie, dostarczając wrażeń estetycznych.

Profesjonalny doradca sztuki Każdy prawdziwy kolekcjoner powinien mieć swojego doradcę sztuki – może to być osoba prywatna z bogatym doświadczeniem, historyk sztuki zatrudniony przez bank czy specjalista z galerii zajmującej się sprzedażą obrazów. Pomoże on znaleźć, wycenić oraz zakupić dzieło, które będzie miało szansę przynieść największy zwrot z inwestycji. W TouchofArt znajduje się wiele obrazów stworzonych przez uznanych i sławnych malarzy, a także prace, które w najbliższym czasie mogą zyskać na wartości. Warto więc skorzystać z usług doradcy sztuki, niezależnie od tego, czy rozpoczynamy dopiero kolekcję, czy ją rozwijamy.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*