Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Co musisz wiedzieć o najdroższych współczesnych pracach sprzedanych w 2022 roku?
Lucian Freud, „W11”, praca z kolekcji Paula Allena, sprzedana za 86 mln dolarów w domu aukcyjnym Christe’s (źródło zdjęcia: christies.com)

Chociaż sztuka dawna ma wielu admiratorów, nie brakuje tych, dla których coraz atrakcyjniejsze stają się nowoczesne obrazy. Kompozycje wykonywane przez żyjących artystów są dziś chętnie kupowane, wielu znawców inwestuje w nie niemałe sumy. W naszym nowym zestawieniu opisujemy 10 najbardziej atrakcyjnych współczesnych prac zlicytowanych w tym roku.

Międzynarodowy rynek sztuki w pigułce

Wzbudzająca wiele emocji, wzruszeń i zachwytu. Niektórzy miłośnicy współczesnej sztuki z wypiekami na twarzach śledzą oferty zagranicznych domów aukcyjnych. Opiewające na dziesiątki milionów dolarów płótna są marzeniem wielu, ale tylko niektóre osoby na nie stać. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się prace minimalistów, surrealistów i kompozycje z kręgu pop – artu.

Lucian Freud – hołd dla XVIII wiecznej sztuki

O tym dziele malarskim rozpisywały się gazety. Kiedy na jednej z aukcji pojawiło się „W11”, praca inspirowana arcydziełem Jeana Antoine’a Watteau, nikt nie przypuszczał, że nowy nabywca zapłaci za nią w ponad 86 mln dolarów. Znajdujące się w ogromnej otwartej przestrzeni dzieci wraz z Pierrotem stanową nawiązanie do ikonicznej pochodzącej z XVIII stulecia kompozycji.

René Margritte – najdroższy surrealista 2022 roku

Chociaż przez lata pozostawał w cieniu Salvadora Dalego, dziś jego obrazy stanowią nie lada gratkę dla wielbicieli nadrealizmu. Pełne uroku, tajemniczości i kontrastów „Imperium światła” belgijski malarz sprzedał w 1961 roku. Co ciekawe, wartym blisko 78.4 mln dolarów obrazem zainteresował się też reżyser „Egzorcysty”, horroru z lat 70.

Mały falstat” Jaspera Johnsa

To jedyna w tym roku kompozycja malarza warta 55 mln dolarów. Poprzetykane kolorowymi plamami płótno malarz namalował w 1960 roku. Chociaż w niczym nie przypomina amerykańskich flag, motywu, do jakiego Johns wielokrotnie wracał, malowidło zachwyciło kolorami niegdyś samego Paula Allena, współwłaściciela Microsoftu.

Francis Bacon i „Trzy studia do autoportretu”

Szkice i rysunki nigdy nie cieszyły się takim zainteresowaniem co wielkoformatowe dzieła malarskie. Chyba, że są to prace Francisa Bacona. Jeden z najwybitniejszych artystów ostatnich lat wciąż jest uwielbiany, a wyłaniające się z kartki papieru kredowobiałe twarze uchwycone pod różnymi kątami to prawdziwy biały kruk sprzedany za nieco ponad 29 mln dolarów.

Day Dream” Andrew Wyeth

Akty śpiących kobiet nie są w malarstwie niczym nowym, jednak mistrzowsko uchwycone drgające kotary dodały malowidłu Andrew Wyetha lekkości i subtelności. Nic dziwnego, że na wykonany w latach 80. obraz chrapkę miał niejeden kolekcjoner. Dzieło zlicytowano za 23.29 mln dolarów. Jest to jedna z najdroższych zlicytowanych do tej pory prac artysty.

Garrowby Hill” David Hockney

Jego obrazy plasują się w czołówce najlepiej sprzedających się kompozycji. Chociaż artysta nie udziela wywiadów, pochodzi z Londynu, mówi się o nim, że jest bardzo amerykańskim twórcą. Jaskrawe, rzucające się w oczy barwy i brak wyraźnej perspektywy to cechy każdego dzieła Hockney’a. Za obraz z motywem East Yorkshire należało uiścić 18.6 mln dolarów.

Edward Steichen i „Żelazko”

Edward Steichen nie należy do rozpoznawalnych w Polsce twórców. Jego płótna są pełne sekretów, bardzo tajemnicze i klimatyczne. Kiedy 9 listopada na nowojorskiej aukcji Christie’s dzieło malarskie pojawiło się na licytacji niemal natychmiast sprzedano go za kwotę 11.84 mln dolarów. Pierwotnie oczekiwano, że będzie ono warte od 2 do 3 mln dolarów.

Gumka do ścierania. Skala X” Claesa Oldenburg i Coosje van Bruggen

Na licytacji kolekcji Paula Allena nie zabrakło perełki inspirowanej kulturą pop – artu. Psychodeliczne kolory to cecha, bez jakiej nie potrafił obejść się Claes Oldenburg. Nowy nabywca zapłacił za stworzoną w nadnaturalnej skali gumkę do ścierania 8 mln dolarów. Nie pobito rekordu na jaki liczono.

Alexander Calder i obraz „Bez tytułu”

Minimalistyczne dzieło z dwoma trudnymi do zidentyfikowania przedmiotami stało się obiektem westchnień znawców nowoczesnych malowideł na długo przed wystawieniem dzieła na sprzedaż. Walka o wart niemal 8 mln obraz była zacięta i emocjonująca. Dzieło trafiło do nieznanego z nazwiska kolekcjonera zachwyconego współczesnym malarstwem.

Paul Klee i „Bunte Landschaft”

Kolorowe, łudząco podobne do dziecięcych rysunków prace Paula Klee niezbyt rzadko pojawiają się na światowych aukcjach. Tym razem za przedstawienie różnokolorowych, ustawionych w szeregu i nie mających perspektywy kamienic należało zapłacić prawie 5 mln dolarów. Bez wątpienia obraz jest wart zapamiętania.

Licytacje współczesnych obrazów

Ponadczasowe, budzące zazdrość i pożądanie. Ci, którzy nabywają współczesne dzieła sztuki uiszczają za nie gigantyczne sumy. Nie inaczej było w 2022 roku. Kiedy nieznany z nazwiska kupujący podbijał cenę za nietuzinkowe dzieło Luciana Freuda, emocje sięgnęły zenitu. Takich sytuacji jest dziś zdecydowanie więcej, dzięki nim sztuka współczesna wciąż bywa pożądana.

Zagraniczne licytacje w Touch of Art

Na naszym blogu umieściliśmy wiele wyjątkowych artykułów, z których dowiedzą się Państwo więcej o zagranicznym rynku sztuki. Zachęcamy do zapoznania się z innymi tekstami: https://www.touchofart.eu/blog/najdrozsze-dawne-malarstwo-co-powinienes-wiedziec-o-pracach-sprzedanych-w-2022-roku-na-swiecie/.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*