Blog na temat malarstwa współczesnego i obrazów prowadzony przez Galerię TouhchofArt

Alicja Słaboń – Urbaniak. Najważniejsze cechy stylu

Alicja Słaboń – Urbaniak, „Pocztówka z wakacji”, 65×81 cm, olej na płótnie, galeria Touch of Art

Tworzy niepowtarzalne, o wyjątkowej strukturze prace. Profesjonalnie wykonane dzieła w żywych kolorach to obrazy, które ceni najbardziej. Znawcy współczesnej sztuki mówią o Alicji Słaboń – Urbaniak, że wykonuje niezwykle trudne do podrobienia obrazy. Jakie są jej najważniejsze cechy stylu?

Alicja Słaboń – Urbaniak – najciekawsze cechy charakterystyczne

Dopracowane, pełne detali kompozycje. To najprostsza charakterystyka płócien, które tworzy. Starannie wykończone fragmenty domów, parkanów i koron drzew przyciągają wzrok. Artystka nie przepada za symbolami, malarstwo stanowi dla niej rodzaj komunikacji z widzem. To, w jaki sposób postrzega świat sprawia, że jej obrazy budzą wiele emocji.

Alicja Słaboń – Urbaniak – artystka zakochana w kolorze

Uwielbia łączyć ze sobą barwy. Wybiera odważne, głębokie odcienie różu, szarości, bieli, granatu i zieleni, które miesza w nietypowy sposób. Grube warstwy farb wyglądają jakby zostały nałożone na płótno przypadkowo. Nic bardziej mylnego. Kobieta stawia na dzieła z przekazem, uważa, że tylko takie płótna przemawiają do publiczności.

Alicja Słaboń – Urbaniak – kilka słów o twórczyni

Przychodzi na świat w Krakowie. Miasto pełne wąskich, urokliwych uliczek skrywa niejedną tajemnicę. Artystka uwielbia je odkrywać. Dobrze czuje się w stworzonej przez siebie rzeczywistości, co przydaje się kiedy w latach 80. zdaje do tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Już wtedy czuje, że wymyślanie nowych prac stanowi jej powołanie.

Alicja Słaboń – Urbaniak – na co zwrócić uwagę

Odrębne, wibrujące barwy to nie jedyny wyznacznik jej stylu. Kobieta zwraca uwagę na płaskie, nie mające perspektywy postacie. Tego typu kompozycje jednym się podobają, innym nie. Ale nikt nie może odmówić jej niecodziennych realizacji i pasji, z jaką chwyta pędzel i siada do sztalug. Poprzez sztukę wyraża uczucia. Radość miesza ze smutkiem. Spokój z chaosem.

Alicja Słaboń – Urbaniak i krakowska ASP

Kilka lat w zabytkowym wnętrzu uczelni mija kobiecie bardzo szybko. W zabytkowych murach uczelni uczy się warsztatu, zaczyna wymyślać dzieła z przekazem. Szczegółowe, czasem przypominające abstrakcje płótna zachwycają nasyconymi plamami barwnymi i zmuszają do refleksji. Znajomi mówią o niej, że jest niezwykle zdyscyplinowana i pracowita.

Alicja Słaboń – Urbaniak – ambitna malarka

Kiedy tworzy ma niezachwianą wiarę w to co robi. Zanim wymyśli jedną kompozycję długo się waha. Poszukuje uniwersalnych obrazów opowiadających o głęboko skrywanych planach i marzeniach. Sztuka stanowi dla niej opowieść o ludziach i przyrodzie. Jej obrazy są osobne, bardzo naturalne.

Najważniejsze wystawy Alicji Słaboń – Urbaniak

W 1990 roku w życiu młodej i utalentowanej malarki następuje szereg zmian. Bierze udział w swojej pierwszej wystawie. W rodzinnym mieście prezentuje kilkanaście obrazów, potem wyjeżdża za granicę. Wielokrotnie uczestniczy w ekspozycjach w Niemczech. Austrii i Francji, jednak największe wrażenie robi na niej Tokio.

Alicja Słaboń – Urbaniak – miłośniczka emocji

Każde wymyślone przez nią płótno to oddzielna historia. Malarka opowiada ją po swojemu. Chropowata faktura nie musi się podobać, ważne, by przemawiała do publiczności. Zachęcała do zastanowienia i budziła wiele uczuć. Intrygowała i zdumiewała. Zaskakiwała i wzruszała. Zachwycała i przerażała.

Alicja Słaboń – Urbaniak w Japonii

Po raz pierwszy odwiedza Japonię w 1994 roku. Dla młodej, uzdolnionej artystki już sam wyjazd na inny kontynent stanowi nie lada atrakcję. Słaboń – Urbaniak podoba się nieznana dotąd kultura, mentalność i sposób postrzegania świata. Nic dziwnego, że kobieta powraca do miasta wielokrotnie.

Alicja Słaboń – Urbaniak – wielbicielka współczesnej sztuki

Kolejne wernisaże nie robią na niej aż tak wielkiego wrażenia jak wernisaże w Tokio. Artystka jest przyzwyczajona do zaciekawionych spojrzeń gdy opowiada o emocjonalnym aspekcie swojej pracy. Woli, by publiczność odkrywała malarstwo po swojemu niż utożsamiała się z góry narzuconymi symbolami, znakami i interpretacjami.

Alicja Słaboń – Urbaniak – specjalistka od niezwykłych płócien

Należy do tych twórców, dla których bardziej od idealnie wykadrowanych postaci liczą się uczucia, jakie budzi jej sztuka. Świetne, oryginalne i bardzo kolorowe. Takie opinie o kompozycjach zachwyconej nowoczesnym malarstwem twórczyni słychać prawie wszędzie. Specjalistka od niezwykłych, wprawiających w stupor obrazów ma coraz więcej powodów do zadowolenia.

Alicja Słaboń – Urbaniak – wyznawczyni współczesnej sztuki

Jej obrazy bardzo szybko znajdują nowych nabywców. Wystawy w Danii, Krakowie, Warszawie i innych większych miastach Polski sprawiają, że coraz więcej miłośników malarstwa interesuje się współczesną kulturą. Dla twórczyni wysmakowanych kompozycji najistotniejszym komplementem jest fakt, że galerie, z którymi współpracuje są wypełnione ludźmi po brzegi.

Alicja Słaboń – Urbaniak – autorka pięknych obrazów

Mawia, że kocha sztukę za wszystko. Utożsamia się z postaciami, przyrodą i emocjami, jakie jej towarzyszą. Jaskrawe odcienie bieli, żółci, czerwieni i granatu nigdy nie wyglądają tak samo. Chociaż wielu osobom dzieła malarki przypominają abstrakcje, ona sama mówi o nich, że są czystą esencją piękna. Światło, cień i barwy wprawiają ją zawsze w dobry nastrój.

Alicja Słaboń – Urbaniak w galerii Touch of Art

W naszej galerii znajdą Państwo wiele nieprzeciętnych obrazów Alicji Słaboń – Urbaniak. Więcej inspirujących dzieł artystki znajduje się tutaj: https://www.touchofart.eu/galeria/Alicja-Slabon-Urbaniak/. Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami na naszym dedykowanym blogu: https://www.touchofart.eu/blog/malarstwo-stanislawa-mlodozenca-wszystko-co-warto-o-nim-wiedziec/.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*