About the Artist:

Biography:

Ekwadorsko-amerykański artysta, urodzony w 1971 roku w Cotacachi (Ekwador). Znany jest jako wybitny przedstawiciel współczesnej latynoskiej sceny artystycznej. Od ponad 25 lat prezentuje swój dorobek publiczności, a jego niezwykłe, pełne wyobraźni, animistyczne prace zdobią ważne miejsca w Ekwadorze i są wystawiane na całym świecie.

Pablo Caviedes wykształcenie artystyczne zdobył na Akademii Sztuk Pięknych Daniel Reyes w Ekwadorze. Studiował również na prestiżowej École Nationale Supérieure des Beaux-Arts we Francji (m.in. akwafortę pod kierunkiem Jean Pierre'a Tanguy). Seria prac "Ungulados", z tego okresu, prezentowana była na wystawie w galerii La Hune Brenner w Paryżu, a w 1998 roku wybrano jego prace do wystawy Emergent Artists from Latin America and the Caribbean (Wschodzący Artyści Ameryki Południowej i Karaibów).

W roku 2002 Caviedes otrzymał wyróżnienie podczas Drugiego Międzynarodowego Biennale Malarskiego w Barcelonie i zaprezentował serię prac zatytułowaną Silence (Cisza) w muzeum Paper Moli w Barcelonie. Ta wystawa była początkiem zainteresowaniu artysty kwestiami emigracji w Ekwadorze. Prace dotykają tematu wyludnienia Ekwadoru oraz towarzyszących mu przestrzeni, uczuć samotności oraz straty.

W roku 2009 Caviedes prezentował swoje prace w USA: na wystawie Fusion - American Classics Meet Latin American Art (Fuzja: amerykańscy klasycy i sztuka latynoamerykańska) oraz Ecuadorian Contemporary Art Show (Ekwadorska sztuka współczesna).

Rok później jego instalacja kontynuująca tematykę emigracji Watch Yourself Once You've Crossed The Border (Uważaj na siebie, gdy przekroczysz granicę) została wybrana do Drugiego Biennale Sztuki Latynoamerykańskiej w Nowym Jorku. Brał również udział w  projekcie We Are You (WAY- My to Wy) w Jersey City, którego tematem przewodnim były reformy imigracyjne XXI wieku. Na towarzyszącą projektowi wystawę (w 2011 roku) stworzył obraz "On the Map" (Na Mapie).

W roku 2011 Caviedes zaprezentował na indywidualnej wystawie w Waszyngtonie serię osiemnastu akryli i dziesięciu obiektów pod tytułem Mannequin, pokazujących dychotomię między naturą i życiem wirtualnym.

W ostatnich latach w sztuce Caviedesa obserwujemy powrót do zagadnienia emigracji. Jego film animowany "On the Map" zachwycił widzów podczas International Exhibition on Human Rights we Włoszech oraz ogólnoświatowej #Migrantes Exhibition w roku 2013. Był prezentowany także na A Frame Apart 2 Short-Film Festival w Nowym Jorku. W roku 2014 artysta został wybrany do Czwartego Biennale Sztuki Latynoamerykańskiej i wystawiał swoje prace w galeriach i muzeach na terenie USA.