Mrowiec Monika
Stay informed about my newest paintings!: Monika Mrowiec udostępnij >

About the Artist:

Źródło / Wywiad z Alicją Stasiak.

Pochodzisz z Opola, gdzie ukończyłaś Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych, a następnie edukację artystyczną w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Często angażujesz się w inicjatywy artystyczne odbywające się w Twoim rodzinnym mieście?

W przeszłości dość mocno udzielałam się w różnego rodzaju inicjatywach artystycznych. Kilkakrotnie byłam laureatką konkursu „Pocztówka z Opola” które promowały miasto. Zaprojektowałam też poduszki z tekstami Agnieszki Osieckiej, które rozdawane były podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Obecnie w natłoku pracy po prostu brakuje mi czasu, ale jeśli jakiś pomysł mnie zachwyci oczywiście to robię wszystko, aby wziąć udział w wydarzeniu. Szczególnie lubię inicjatywy pro-zwierzęce. Obecnie jedynym cyklicznym wydarzeniem artystycznym w Opolu gdzie można obejrzeć moje prace jest Salon Jesienny czy Wiosenny w Galerii Sztuki Współczesnej.

Jesteś artystką świadomą, inspirujesz się street artem, Twój styl jest określony, a co za tym idzie – charakterystyczny. Czy myślałaś, aby spróbować czegoś nowego? Jesteś otwarta na eksperymenty?

Moja przygoda ze sztuką uliczną rozpoczęła się w dzieciństwie, kiedy jako mała dziewczynka trenowałam breakdance. Tamto doświadczenie mocno  odbiło się na moim stylu, który wraz ze mną ciągle ewoluuje. W trakcie tej drogi próbowałam i dalej próbuję eksperymentować, między innymi łącząc street art ze sztuką starożytną. W pracy magisterskiej poddałam analizie relację pomiędzy kulturą hip-hopu, a street artem. Skupiłam się też na stylu wybranych artystów i rodzajach graffiti. Na początku 2021 roku rozpoczęłam przygodę z malarstwem olejnym, które okazało się dla mnie fascynującym przeżyciem i otworzyło przede mną nowe możliwości. 

Feeria barw, którymi usłane są Twoje prace sprawia, że można określić je mianem żywiołowych, energetycznych i temperamentnych. Czy kolorystyka, którą wybierasz jest odzwierciedleniem Twojego charakteru? Opowiedz nam proszę trochę o tym, jaką kobietą i jaką artystką jesteś?

Ciężko mi jest samej określić jaką kobietą i artystką jestem. Od dziecka byłam nieśmiała, ale moja twórczość pomaga mi przezwyciężać tę cechę. Na pewno jestem osobą energiczną, która nie lubi siedzieć w miejscu. Zawsze mam coś do zrobienia i może dlatego moje obrazy są tak nasycone energią i kolorami. Chciałabym, aby moja twórczość pozytywnie nakręcała ludzi i przynosiła innym inspirację do działania.  

Czym kierujesz się w doborze malarskich tematów?

W moim życiu sztuka odgrywa bardzo ważną rolę i to właśnie życie jest główną inspiracją dla tego co tworzę, a o doborze tematyki moich prac często decyduje impuls lub przypadek. Czasem to usłyszana piosenka, przeczytana książka, napotkany cytat lub chociażby obejrzany teledysk. Jednak najwięcej pomysłów przywożę z podróży, gdyż staram się zobaczyć nieoczywiste zakamarki miast, gdzie napotykam wiele artystycznych realizacji.

W dobie Internetu, kiedy można łatwo dotrzeć do potencjalnych klientów, gdzie wystawiasz i promujesz swoje prace? Masz stałych odbiorów?

Social media odgrywają ogromną rolę w życiu każdego artysty. To właśnie dzięki nim, w prosty i szybki sposób możemy zaprezentować swoją twórczość większemu gronu odbiorców. Trzeba też pamiętać, że Internet to dla artystów również miejsce do szukania inspiracji. Dzięki możliwości wchodzenia w interakcję z artystami z całego świata możemy się wspólnie motywować i mobilizować do tworzenia coraz piękniejszych rzeczy. Osobiście staram się być aktywna w Internecie, samodzielnie prowadzę swoje konta społecznościowe, ku mojemu zaskoczeniu dopadła mnie nawet era TikToka.

Wystawa w Galerii Art in House potrwa od 24 do 28 stycznia 2022. Czy masz w planach kolejne ekspozycje? Gdzie możemy Cię jeszcze zobaczyć?

Obecnie przygotowuje się do udziału w Salonie Wiosennym, gdzie swoje prace prezentują uznani opolscy artyści i profesorowie tamtejszej uczelni. Cyklicznie staram się tu zaprezentować coś nowego, eksperymentalnego. Dzięki Social mediom rozwijam również współpracę z instytucjami zagranicznymi, które oferują nowe możliwości. Mam wiele pomysłów na nadchodzące miesiące, ale zobaczymy, co przyniesie czas. W obecnej sytuacji trudno jest coś zaplanować z wyprzedzeniem. 

 

Biography:

Moja przygoda ze sztuką rozpoczęła się w 2004 roku w Liceum Plastycznym Im. Jana Cybisa w Opolu. Po ukończeniu studiów rozpoczęłam studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego na kierunku Edukacja Artystyczna i Nowe Media.​

W pracy magisterskiej opisałam Street Art, w którym znajduję większość swoich inspiracji. Od tego czasu tworzę serię prac inspirowanych sztuką Banksy'ego, Sheparda Fairey i wieloma innymi artystami. Sztuka daje mi możliwość wyrażenia siebie i swoich emocji  w bardzo ekspresyjny, kolorowy i szalony sposób. Przedstawia również połączenie tradycyjnego malarstwa ze stylem ulicznym.

Druga część mojej sztuki to dzika przyroda. Ilustrując dzikie zwierzęta z szarym pochlapanym tłem, pokazuję moje aktualne myśli i uczucia dotyczące otaczającego mnie świata. Wiele prac powstało przy pomocy mojej autorskiej techniki z teksturami farby akrylowej w kolorach srebrnym i miedzianym. Należę do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Wybrane wystawy:

2022

Salon Wiosenny 2022 / Galeria Sztuki Współczesnej / Opole, Polska

Projekt 3.0 Moniki Mrowiec (Wystawa indywidualna) / Galeria Art in House / Warszawa, Polska​

2021

Nagroda / American Art Award - 5 miejsce w kategorii Pop Art / USA​

Miejski Zgiełk - Wystawa kolekcji Lidii i Jurka Owsiaków / Galeria Sztuki ToTuart / Centrum Praskie Koneser / Warszawa, Polska

Salon Wiosenny 2021 / Galeria Sztuki Współczesnej / Opole, Polska​

2020

ART METROPOLE BARCELONA / Art Metropol Europe / Barcelona, Hiszpania​

Salon Jesienny 2020 /  Galeria Sztuki Współczesnej / Opole, Polska​

SWISSARTEXPO Zurych / SBB Event Hall / Zurich Central Station, Szwajcaria  ​

2019 - 2016

Ziarno SZTUKI – Ogród NADZIEI  / Muzeum Narodowe w Warszawie / Warszawa, Polska​

Salon Jesienny 2019 /  Galeria Sztuki Współczesnej / Opole, Polska​

Wystawa Październikowa /  Galeria A4 / Opole, Polska​

Współcześni malarze polscy - wystawa prac / Defabryka / Warszawa, Polska​

Mieszkanie Przyszłości / Dobroteka / Dobrodzień, Polska​

Spełnij dziecięce marzenia 2016 / Targi w Ostródzie; 8. Noc Projektowania; Łódź Design Festival;  MTM w Poznaniu / Łódź Ostróda Poznań, Polska​

2015 - 2011

Spełnij dziecięce marzenia 2015 / Międzynarodowe Targi Meblowe w Poznaniu; Festiwal Wnętrz w Krakowie; Gdynia Design Days / Poznań Kraków Gdynia, Polska​

Dyplomy 2015  /  Galeria Sztuki Współczesnej / Opole, Polska​

OFF Fest 2014 / Plener / Opole, Polska  

Noc Kultury 2013 / Instytut Sztuki / Opole, Polska  ​

Dyplomy 2013 /  Galeria Sztuki Współczesnej / Opole, Polska

V Schron Sztuki 2012 / Instytut Sztuki / Opole, Polska  ​

Wystawa studentów Instytutu Sztuki / Galeria Sztuki Współczesnej / Opole, Polska  ​

Wystawa AZ / Kofeina 2.0 / Opole, Polska  ​

ALFABET / Galeria Zamostek MBP / Opole, Polska