Lignar Anna
Stay informed about my newest paintings!: Anna Lignar udostępnij >

About the Artist:

Pochodzę z okolic Gorlic w województwie małopolskim, studiowałam filologię romańską w Lublinie, a od ponad 20 lat mieszkam i pracuję w Warszawie. Jestem artystką samoukiem, tworząca od ponad 30  lat.
Zainteresowanie twórczością artystyczną a w szczególności malarstwem pojawiło się u mnie  już we wczesnym dzieciństwie. Pasja była rozwijana zarówno poprzez samodzielną pracę jak i uczestnictwo w licznych kursach, warsztatach i plenerach malarskich. Mam na koncie uczestnictwo w kilku wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Moje prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Tworzę w technice olejnej, akrylowej oraz akwareli. Należę do Grupy Plastycznej Piaseczno.
Moja twórczość, początkowo utrzymana w nurcie realistycznym, jest obecnie dwutorowa: figuratywna i abstrakcyjna. W centrum  zainteresowania znajdują się przede wszystkim portrety charakteryzujące się  subtelnym realizmem, dbałością o detal i wnikliwy portret psychologiczny portretowanej osoby.
Z kolei na drugim biegunie jest malarstwo abstrakcyjne, które jest swoistą formą medytacji i autoterapii  – to ciągłe poszukiwanie  kolorów i ich wzajemnych relacji, odkrywanie nowych rozwiązań twórczych, otwartości na zaskoczenie i przypadek. Te dwa światy – realistyczny i abstrakcyjny nie stoją do siebie w opozycji, przeciwnie, przenikają się, uzupełniają się i wzbogacają.
Moje najnowsze abstrakcyjne prace  wyróżniają się żywą kolorystyką, głównie z przewagą odcieni czerwieni, błekitów, choć nie brak neutralnych kolorów ziemi czy czerni i bieli. Zainspirowane ziemią, skałami oraz starymi, nadgryzionymi zębem czasu ścianami, charakteryzują się bogatą fakturą powstałą przez 
nakładanie wielu warstw przenikających się kolorów oraz użycie różnych mediów malarskich.
 Ta ogromna rozpiętość tematyczna i stylistyczna mojego malarstwa  wynika z ciągłego poszukiwania własnej drogi twórczej i osobistego stylu. Równocześnie sprawia, że sprawia że moja twórczość  jest niesamowicie żywa, różnorodna i nieprzewidywalna, a tym samym trafiająca w różne gusta.

Biography:

Wystawy
1995 – wystawa indywidualna, Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu
2011 - wystawa indywidualna,  Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu
2018 - wystawa zbiorowa artystów Grupy Plastycznej Piaseczno, Centrum Aktywności Społecznej „Pogórze” w Podgórzynie
2018 – poplenerowa wystawa zbiorowa artystów Grupy Plastycznej Piaseczno, Galeria Wystaw Artystycznych OKNO-GOK Lesznowola
2019 – wystawa zbiorowa artystów Grupy Plastycznej Piaseczno, Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim
2019 - wystawa indywidualna, Galeria Wystaw Artystycznych OKNO-GOK Lesznowola
2019 – zbiorowa wystawa jubileuszowa artystów Grupy Plastycznej Piaseczno, Centrum Kultury w Piasecznie
2020 - wystawa indywidualna, Ośrodek Kultury W Górze Kalwarii
2021 – poplenerowa wystawa zbiorowa artystów Grupy Plastycznej Piaseczno, Centrum Kultury w Piasecznie
2021 - wystawa zbiorowa artystów Grupy Plastycznej Piaseczno, Galeria Communio Graphis w Górze Kalwarii