rozwiń menu >

Elżbieta Brożek obrazy artysty: 102

PLN PLN

Typ widoku:

  • image
  • image

Malarstwo Elżbiety Brożek

to głównie obrazy olejne, które przedstawiają kobiety, romantyczne uliczki i motywy marynistyczne. Te trzy główne tematy w twórczości artystki ukazane są w podobnej palecie kolorystycznej. Dominują tu ceglane czerwienie, poszarzałe błękity i złamana biel. Jej malarski przywołuję płótna wielkich artystów, np. Gustava Klimta czy Alfonsa Muchy.

Kobiety w twórczości Elżbiety Brożek

Motywy kobiece to główny temat poszukiwań artystycznych malarki. Liczne prace z portretami kobiet ukazują długowłose postacie w formie portretowej. Są bardzo subtelne i rozmarzone. Mają często uwodzicielki wdzięk – odkryte ramiona, rozwiane włosy i wzrok, który wydaje się rozmarzony. Twarze kobiet opracowane są szczegółowo, a ich sylwetki zdają się wtapiać w tło. Zawsze ukazane są na tle plamy barwnej o przejściach kolorystycznych ze złamanej bieli do ceglanych odcieni czerwieni. Figury kobiet są bardzo piękne i delikatne, Często towarzyszą im specjalne elementy ubioru i akcesoria, jak na obrazach: Kobieta z parasolką, Kobieta w kapeluszu, Kwiaty we włosach. W obrazach Elżbiety Brożek nie ma co szukać kobiet odbiegających od romantycznej wersji. Wszystkie mają ten sam tajemniczy kobiecy pierwiastek i na tym właśnie skupia się artystka. Tytuły obrazów: Tajemnicza, Zadumana, Za woalką zdają się mówić o pewnej niedostępności wyśnionych dam. Jakby pomimo opracowanych detali były postaciami, o których niewiele wiadomo, a ich anielska uroda przywodzić może senne marzenia. Styl, w jakim Brożek maluje kobiety, inspirowany jest dziełami wielkich artystów – Alfonsa Muchy, który łączył styl Art Nouveau i symbolizm. Te podobieństwa ukazują piękne wystylizowane postacie, miękkie linie, ciepłe kolory. Płatki róż, Zagadkowa Dama i Kobieta w czerwieni to zdecydowanie figury kobiece inspirowane malarstwem Gustava Klimta. To postaci o nieco orientalnej urodzie, których suknie lub tło zdobione są estetycznymi spiralami. Bardzo smukłe sylwetki dodają im uroku i wdzięku. Pomimo zainteresowania artystki również motywami żeglarskimi i uliczkami miejskimi, kobiety stanowią najważniejszy temat jej twórczości.

Motywy marynistyczne

Malarstwo marynistyczne to przedstawienia krajobrazu morskiego i żeglugi, które również charakteryzuje twórczość Elżbiety Brożek. To zazwyczaj spokojne ujęcia ogromnych okrętów i żaglowców, które zdają się wpływać do portu. Nie brakuje też wzburzonych fal morza i nieco bardziej dynamicznych ujęć. Symbolika okrętów, łodzi i rejsów jest bardzo szeroka i odnosi się zazwyczaj do sensu życia, wiecznej żeglugi. Podobnie jak w przypadku kobiecych portretów, kolorystyka krajobrazów marynistycznych to mieszanka ceglanych odcieni czerwieni i nasycone błękity.

Romantyczne uliczki

Motyw, który powtarza się w malarstwie Elżbiety Brożek to również niewielkie alejki, w rozmarzonych miasteczkach, czyli typowy malowniczy krajobraz miejski. Spokojna aura kompozycji wzmaga przedstawiona na obrazach ciszę i puste alejki. Piękne paryskie kamienice, tramwaj i zapalone latarnie wpisują się w ciepłe barwy, tak bardzo charakterystyczne dla malarstwa Elżbiety Brożek.
: 102