rozwiń menu >

Obrazy surrealistyczne

: 3175

PLN PLN

Typ widoku:

  • image
  • image

Surrealizm

Założeniem surrealizmu było odrzucenie naśladowania świata zewnętrznego i podążanie w przestrzenie podświadomości oraz wizji sennych. Dzieła wybitnych surrealistów wciąż cieszą się popularnością na rynku sztuki, a obrazy Salvadora Dalego „Płonąca Żyrafa” czy „Trwałość pamięci” uznaje się za jedne z najbardziej rozpoznawalnych dzieł w całej historii. Współcześni artyści inspirują się założeniami malarskimi surrealizmu, przedstawiając na płótnie nienaturalne kolory, zniekształcenia czy przedmioty z pogranicza jawy i snu. Inspiracją dla grupy surrealistów były też badania z zakresu psychoanalizy i teorii opracowanych przez Zygmunta Freuda.

Surrealizm — początki

Surrealizm to kierunek w sztuce, który swój początek miał w 1924 roku we Francji, jednak sam termin pojawił się już 1917 roku i stworzył go Guillaume Apollinaire. Za ojca tego kierunku uważa się André Bretona, autora „Manifestu surrealizmu”. Okres, w którym powstał surrealizm, określany był „epoką snów”, ponieważ przedstawiciele surrealizmu interesowali się stanami podświadomości — snami, wizjami z halucynacji. Surrealizm początkowo występował w środowiskach literackich zainteresowanych prozą poetycką, jednak później przeniknął także do sztuk plastycznych. Pierwsza wystawa malarzy surrealistycznych odbyła się w 1925 roku w Paryżu.

Wyrażanie wizualne percepcji wewnętrznej

Do dziś wielu artystów na całym świecie podąża za ideą prekursorów surrealizmu w malarstwie. Zakłada ona wyrażanie wizualne percepcji wewnętrznej, co często oznacza sprzeczność z logicznym porządkiem i zastaną rzeczywistością. W skrócie można powiedzieć, że surrealizm neguje założenia realizmu i racjonalizmu. Obrazy w stylu surrealizmu cechuje groteska i oniryzm. Główni przedstawiciele surrealizmu w malarstwie — René Magritte, Salvador Dali, Giorgio de Chirico, Max Ernst interesowali się pojęciami psychoanalizy i nurtu terapeutycznej pracy z marzeniami sennymi. Dla surrealistów istotny jest także element zaskoczenia, nonsensu i absurdu, a ogromny wpływ na proces twórczy ma nieskrępowana wyobraźnia i tworzenie bez żadnych zahamowań.

Trwałość pamięci

Hiszpański malarz Salvador Dali to wyjątkowy przedstawiciel surrealizmu, którego twórczość jest rozpoznawana na całym świecie. Obraz „Trwałość pamięci” namalowany w 1931 roku można uznać za jedno z najbardziej znanych dzieł w historii. Na obrazie znajduje się kilka zegarów, które wydają się być miękkie, rozpływające i są swobodnie zawieszone na gałęzi oraz kamieniu przypominającym ludzką twarz. Oniryczny nastrój, deformacje i surrealistyczne wizje artysty przenoszone na płótno to typowe cechy surrealizmu. „Trwałość pamięci” - surrealistyczny obraz, który z pewnością można uznać za światowy symbol surrealizmu, znajduje się w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Surrealizm w zbiorach TouchofArt

Malarstwo surrealistyczne w naszej kolekcji to zbiór twórczości kilkudziesięciu artystów, którzy w swoich obrazach inspirują się założeniami tego nurtu, często dodając autorskie style. Do współczesnych polskich surrealistów zalicza się między innymi Rafała Olbińskiego, Jarosława Kukowskiego i Jacka Malinowskiego. Sprzedaż obrazów, którą prowadzi galeria TouchofArt, to wielki zaszczyt dostarczania miłośnikom sztuki tego co niezwykłe i piękne, a nierzadko też budzące silne i skrajne emocje. Zachęcamy do zapoznania się z twórczością znanych i cenionych artystów polskich i zagranicznych, którzy malują w duchu surrealizmu.
: 3175

Blog o sztuce

Wiedza na temat rynku sztuki

Krótka podróż po IMPRESJONIZMIE

Mówiąc o impresjonizmie, musimy zwrócić uwagę na bardzo istotny fakt. Gdybyśmy chcieli wyodrębnić nazwiska tylko tych malarzy, których można określić mianem czystych impresjonistów, na naszej liście znalazłby się jedynie 3 nazwiska: Monet, Pissarro i Sisl...

czytaj więcej

Z cyklu: kolekcje The Curator's Eye

The Curator's Eye prezentuje wspaniały i niezwykle rzadki grzebień z kości słoniowej, który stanowi niezwykle piękny przykład syngaleskiego kunsztu. Widzimy tu bardzo charakterystyczne połączenie kości słoniowej ze złotem.     foto: curatorsey...

czytaj więcej

Sztuka poszukująca i jej cechy - cz. I

Wiola Gaszka, Emanacja światła V, obraz olejny na płótnie, 100x100cm, galeria Touch of Art Sztuka poszukująca daje współczesnemu malarzowi możliwość wyrażenia siebie. Co jeszcze warto wiedzieć o tej stylistyce? Jacy artyści za nią przepadają? ...

czytaj więcej