rozwiń menu >

Obrazy surrealistyczne

: 3435

PLN PLN

Typ widoku:

  • image
  • image

Surrealizm

Założeniem surrealizmu było odrzucenie naśladowania świata zewnętrznego i podążanie w przestrzenie podświadomości oraz wizji sennych. Dzieła wybitnych surrealistów wciąż cieszą się popularnością na rynku sztuki, a obrazy Salvadora Dalego „Płonąca Żyrafa” czy „Trwałość pamięci” uznaje się za jedne z najbardziej rozpoznawalnych dzieł w całej historii. Współcześni artyści inspirują się założeniami malarskimi surrealizmu, przedstawiając na płótnie nienaturalne kolory, zniekształcenia czy przedmioty z pogranicza jawy i snu. Inspiracją dla grupy surrealistów były też badania z zakresu psychoanalizy i teorii opracowanych przez Zygmunta Freuda.

Surrealizm — początki

Surrealizm to kierunek w sztuce, który swój początek miał w 1924 roku we Francji, jednak sam termin pojawił się już 1917 roku i stworzył go Guillaume Apollinaire. Za ojca tego kierunku uważa się André Bretona, autora „Manifestu surrealizmu”. Okres, w którym powstał surrealizm, określany był „epoką snów”, ponieważ przedstawiciele surrealizmu interesowali się stanami podświadomości — snami, wizjami z halucynacji. Surrealizm początkowo występował w środowiskach literackich zainteresowanych prozą poetycką, jednak później przeniknął także do sztuk plastycznych. Pierwsza wystawa malarzy surrealistycznych odbyła się w 1925 roku w Paryżu.

Wyrażanie wizualne percepcji wewnętrznej

Do dziś wielu artystów na całym świecie podąża za ideą prekursorów surrealizmu w malarstwie. Zakłada ona wyrażanie wizualne percepcji wewnętrznej, co często oznacza sprzeczność z logicznym porządkiem i zastaną rzeczywistością. W skrócie można powiedzieć, że surrealizm neguje założenia realizmu i racjonalizmu. Obrazy w stylu surrealizmu cechuje groteska i oniryzm. Główni przedstawiciele surrealizmu w malarstwie — René Magritte, Salvador Dali, Giorgio de Chirico, Max Ernst interesowali się pojęciami psychoanalizy i nurtu terapeutycznej pracy z marzeniami sennymi. Dla surrealistów istotny jest także element zaskoczenia, nonsensu i absurdu, a ogromny wpływ na proces twórczy ma nieskrępowana wyobraźnia i tworzenie bez żadnych zahamowań.

Trwałość pamięci

Hiszpański malarz Salvador Dali to wyjątkowy przedstawiciel surrealizmu, którego twórczość jest rozpoznawana na całym świecie. Obraz „Trwałość pamięci” namalowany w 1931 roku można uznać za jedno z najbardziej znanych dzieł w historii. Na obrazie znajduje się kilka zegarów, które wydają się być miękkie, rozpływające i są swobodnie zawieszone na gałęzi oraz kamieniu przypominającym ludzką twarz. Oniryczny nastrój, deformacje i surrealistyczne wizje artysty przenoszone na płótno to typowe cechy surrealizmu. „Trwałość pamięci” - surrealistyczny obraz, który z pewnością można uznać za światowy symbol surrealizmu, znajduje się w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Surrealizm w zbiorach TouchofArt

Malarstwo surrealistyczne w naszej kolekcji to zbiór twórczości kilkudziesięciu artystów, którzy w swoich obrazach inspirują się założeniami tego nurtu, często dodając autorskie style. Do współczesnych polskich surrealistów zalicza się między innymi Rafała Olbińskiego, Jarosława Kukowskiego i Jacka Malinowskiego. Sprzedaż obrazów, którą prowadzi galeria TouchofArt, to wielki zaszczyt dostarczania miłośnikom sztuki tego co niezwykłe i piękne, a nierzadko też budzące silne i skrajne emocje. Zachęcamy do zapoznania się z twórczością znanych i cenionych artystów polskich i zagranicznych, którzy malują w duchu surrealizmu.
: 3435

Blog o sztuce

Wiedza na temat rynku sztuki

Z cyklu: kolekcje The Curator's Eye

Cieszy oko, spełniając jednocześnie bardzo użyteczną funkcję. To wyjątkowe krzesło z brązu zostało stworzone przez Claude Lalanne, znanej z wprowadzania do rzeźbiarstwa nowych materiałów i ducha. Wykonanie rzeźby zleciła fundacja Colonial Williamsburg, pr...

czytaj więcej

Sztuka nowej awangardy. Jak nowoczesna sztuka wyzwala nasze zmysły?

Leon Chwistek, "Portret żony", 1927 r, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, źródło zdjęcia: mnwr.pl Nowa fala awangardy jest ruchem artystycznym, który eksploruje granice tradycyjnej sztuki i prowokuje nasze zmysły do nowych odkryć. Przełamuje ona...

czytaj więcej

Surrealizm po chińsku

Jako że Surrealizm wychodzi poza wszelkie przewidziane ramy, my również postanowiliśmy powędrować nieco dalej. Krytyczno-fantastycznym okiem ( a może raczej pędzlem? ) Deng Xinli spogląda, ocenia, a następnie przedstawia nam wyciągnięte wnioski ze swych o...

czytaj więcej