Roskowiński Rafał
Bądź informowany o moich najnowszych obrazach: Rafał Roskowiński udostępnij >

Informacje o artyście:

Biografia:

W latach 1985–1990 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecna Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku). Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jerzego Zabłockiego.
Po ukończeniu studiów, w latach 1990–1992, pracował na stanowisku asystenta w pracowniach malarskich na Wydziale Malarstwa i Grafiki oraz Wzornictwa i Architektury Wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku.
Od 1992 roku był zaangażowany w artystyczną działalność Fundacji Sfinks w Sopocie. W 1993 zdobył trzecią nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Pejzażu w Akwareli, która odbyła się w Rzymie. W 1994 jako rezydent Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku rozpoczął realizację malowideł ściennych na murach Stoczni Gdańskiej.
 W 1995 powołał do życia Pracownię Murales i z grupą artystów malował kolejne murale w Gdańsku. Tak w 1996 powstało 16 murali na filarach Węzła Kliniczna..
Podczas obchodów 1000-lecia Miasta Gdańsk, w 1997 roku, zorganizował Międzynarodowy Festiwal Malarstwa Monumentalnego, w wyniku którego powstało 10 realizacji malarskich na ścianach budynków mieszkalnych osiedla Zaspa w Gdańsku.
 Wydarzenie to zapoczątkowało w 2009 roku Festiwal Malarstwa Monumentalnego ,która dziś liczy 70 malowideł ściennych mierzących od 150 d0 400 m2.
Kolejne realizacje to 1998 rok, w którym powstały: mural na budynku Hotelu Ikar na warszawskim Ursynowie oraz mural na budynku będącym siedzibą firmy Jard Press przy ulicy Karolkowej w Warszawie. W 1999 powstał mural „Papież i Wałęsa” na osiedlu Zaspa w Gdańsku. 
W 2000 zrealizował mural upamiętniający Bitwę Warszawską w Radzyminie pod Warszawą.Rok 2006 był czasem, w którym namalował kolejny mural w Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2009 roku wygrał ogólnopolski konkurs Graffiti '44 na projekt i realizację muralu o tematyce powstańczej na murze stadionu Polonii Warszawa. Wtedy też zaprojektował baner z okazji 20. rocznicy upadku komunizmu w Europie, który zawisł na gdańskim Zieleniaku. W 2009 roku stworzył ogólnopolską kampanię outdoorową na 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej, której plakaty zawisły na warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. W międzyczasie, w 2008 roku, narysował komiks o bitwie pod Wizną, który stał się integralną częścią teledysku do utworu „40:1” szwedzkiego zespołu Sabaton. U schyłku 2009 roku komiks pt. „Przebudzenie” znalazł się w trzeciej edycji antologii komiksu wydawanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
W tym samym roku wraz z biurem Europejska Stolica Kultury Gdańsk 2016 był założycielem i pomysłodawcą Gdańskiej Szkoły Muralu. Jej celem było przywrócenie muralowi jego pierwotnej funkcji i wypracowanie jednolitego stylu. W ramach Gdańskiej Szkoły Muralu, w 2010 roku, z jego inicjatywy zostały zrealizowane trzy nowe malowidła wielkoformatowe na gdańskiej Zaspie. W wyniku tych działań w lutym 2011 roku otrzymał nagrodę Splendor Gedanensis w dziedzinie kultury, nadaną przez Prezydenta Miasta Gdańsk za ideę Gdańskiej Szkoły Muralu.
W 30. rocznicę powstania Solidarności, podczas uroczystości w Stoczni Gdańskiej, powiesił 400-metrowy baner zaprojektowany według fotografii Anny Beaty Bohdziewicz, ukazujący strajkujących robotników. Przy tej okazji w Sieni Gdańskiej, w biurze Europejska Stolica Kultury Gdańsk 2016 zorganizował autorską wystawę obrazów zatytułowaną „Za chleb i wolność”.
Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Bukareszcie namalował w tym samym roku, na jednej z głównych ulic Kiszyniowa, 300 metrowy mural antykomunistyczny pt. „Świat bez sierpa i młota.
Od 2013 współtworzył kolekcję murali statków w ramach projektu „Port Wrzeszcz” w Gdańsku.
W 2014 na zaproszenie Fundacji Klamra namalował mural pt. „Św. Jerzy” na Rondzie Tybetu w Warszawie. Współtworzył także mural poświęcony pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego na warszawskim Ursynowie. W tym samym roku wykonał mural na 25-lecie zmian demokratycznych w Bukareszcie..
W 2015 namalował 450-metrowy mural podczas festiwalu Narodów Europy i Azji pod Otwartym Niebem w Magnitogorsku w Rosji pt. „Kołomyjka” oraz mural w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Kaliningradzie.
W 2016 wspólnie z Emilem Gosiem namalował kontrowersyjny mural w Gdańsku poświęcony pamięci Żołnierzy Niezłomnych jako superbohaterów, następnie mural obrazujący wjazd majora Henryka Dobrzańskiego do Poręby w Porębie, mural poświęcony awiacji II Rzeczypospolitej wspólnie z prof. Jackiem Zdyblem oraz najdłuższy mural na świecie mierzący 750 metrów długości pt. „1050 lat Chwały Oręża Polskiego” na ogrodzeniu Narodowego Centrum Kryptologii w Legionowie.
Także w 2016 otrzymał stopień doktora sztuk pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie za pracę Unia Lubelska – mural.
W 2017 stworzył serię kilku murali historycznych w Łomży pt. „Ku Niepodległej”, mural przy Jednostce Łączności w Zegrzu poświęcony historii Zegrza, mural pokazujący postać Józefa Sowińskiego w bitwie pod Borodino w 1812 oraz mural ku pamięci Żołnierzy AK obwodu Sochaczew – Skowronek w Sochaczewie z inicjatywy ministra Macieja Małeckiego. 2018 zaczyna o namalowania 300 metrowego muralu przedstawiającego "Hołd Szujskich w 1611" w Gostyninie, miejscu gdzie zmarli w niewoli carowie Szujscy. Następnie maluje w 600 setną rocznicę nadania praw miejskich mural upamiętniający to wydarzenie w Łomży. W tym samym mieście powstaje też mural poświęcony Leonowi Kaliwodzie i Halinie Jarnuszkiewiczównie oraz malowidło przedstawiające Józefa Piłsudskiego jako św. Jerzego tratującego symboliczne godła trzech zaborców.  Na zlecenie Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej maluje ponad 300-metrowy obraz z wizerunkiem błogosławionego Michała Sopoćki, patrona Białegostoku. Z inicjatywy Macieja Małeckiego w Mszczonowie powstaje malowidło poświęcone bitwie pod Mszczonowem we wrześniu 1939. Na zaproszenie Urzędu miejskiego w Legionowie maluje rocznicowy obraz przedstawiający postać Józefa Piłsudskiego wraz z legionistami stojącego na przedstawieniach portretowych cesarzy państw zaborczych na tle koszarów legionowskich. Rok kończy dwoma prywatnymi zamówieniami na mural poświęcony żołnierzom z Westerplatte w Gdańsku oraz kolejny mural na 100 rocznicę odzyskania Niepodległości w Sławnie.
W 2019 r namalował murale upamiętniające 80 rocznicę wybuchu II Wojny światowej w Łomży i Sochaczewie, mural poświęcony strajkowi włókniarek w 1981 r w Żyrardowie, mural na 100 lecie niepodległości w Prudniku, na 100 lecie nazwy Legionowa w Legionowie oraz malowidło poświęcone pamięci II Pułku Strzelców Podhalańskich w Kuźnicy . Również w tym roku namalował mural z Zenkiem Martyniukiem w Białymstoku wzbudzając wiele kontrowersji.
 W 2020 r. za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi.
Rok 2020 zaczyna kilkoma realizacjami z okazji 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Łomży, Ząbkach, Legionowie oraz na murze Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni również w Legionowie. Realizuje malowidła ścienne upamiętniające wywóz polskiej ludności w 1940 r. do Związku Sowieckiego w Jedwabnym oraz niemiecką eksterminację ludności polskiej pochodzenia żydowskiego w Wiźnie. Rok kończy muralami: na zlecenie Muzeum Wojska Polskiego w Forcie Czerniakowskim w Warszawie oraz przy współpracy z fundacją Urban Forms dla harcerzy ZHR w Łodzi, a także poświęcony pamięci Katarzyny Sobczyk w Tyczynie.
Obecnie wykłada malarstwo ścienne – mural na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych.