rozwiń menu >

Obrazy kubistyczne

: 137

PLN PLN

Typ widoku:

  • image
  • image

Kubistyczne obrazy

Kubizm narodził się na początku XX wieku we Francji jako jeden z czołowych kierunków sztuki awangardowej. Poszukiwania dotyczące formy naprowadziły kubistów na nowoczesną estetykę, w której dominowały uproszczone, geometryczne elementy i rezygnacja z klasycznej perspektywy. Kubiści starali się szokować oraz pobudzać odbiorców do wielopłaszczyznowych interpretacji. Nazwa kierunku wywodzi się od francuskiego słowa cube, co oznacza kostkę lub sześcian, a po raz pierwszy tego określenia użył krytyk sztuki Louis Vauxcelles. Odniesienie do sześcianu związane jest z geometrycznymi formami w sztukach plastycznych, które artyści stosowali obok dekonstrukcji, deformacji i technik kolażowych. Malarstwo kubistyczne na stałe wpisało się jako jedno z najważniejszych zjawisk w sztuce XX wieku i miało wielki wpływ na rozwój późniejszych kierunków.

Współczesna rola kubizmu i jego historia

Wciąż wielu artystów inspiruje się kubizmem i pogłębia eksploracje jego głównych założeń, które wiązały się z innym sposobem prezentowania świata. W fazie prekubistycznej, czyli w początkowym okresie kubizmu, twórcy czerpali ze sztuki afrykańskiej, iberyjskiej i fascynowali się prymitywizmem. W czasie kolejnego okresu – kubizmu analitycznego – dominowały delikatne, niejednorodne kompozycje, uproszczone elementy w różnych odcieniach szarości i brązu, których celem było oddziaływanie na intelekt i umysł oraz wyobraźnię odbiorcy. Następnymi fazami były kolejno kubizm hermetyczny – czerpiący mocno z abstrakcjonizmu, a także kubizm syntetyczny z żywą kolorystyką, o znacznie mniejszej skali deformacji postaci i przedmiotów, ale z charakterystycznymi fragmentami gazet przyklejanymi do dzieł.

Obrazy, kubizm i Pablo Picasso

Prekursorem kubizmu był hiszpański malarz i rzeźbiarz Pablo Picasso, którego prace, np. „Panny z Awinionu” czy „Guernica” to najsłynniejsze obrazy kubistyczne. Wpisują się one także w kanon najważniejszych dzieł historii sztuki. Prace z początków jego twórczości, czyli z „okresu błękitnego” i „okresu różowego”, nie były geometryczne. Dopiero w późniejszych latach Pablo Picasso oraz Georges Braque stworzyli ruch artystyczny, który był zupełnym odrzuceniem dorobku poprzednich pokoleń. Głównym tematem formalnym w obrazach kubistów stały się obiekty i postacie ludzkie prezentowane z więcej niż jednej strony, np. z profilu i en face, które tworzyły spójne kompozycje. W centrum artystycznych badań tego nurtu było zrozumienie percepcji, a nie odzwierciedlenie rzeczywistości. Wśród malowanych tematów wciąż były postacie, portrety czy przedmioty skomponowane w martwą naturę, ale w geometryczny sposób, dotychczas niespotykany w całej historii malarstwa.

Kubizm w zbiorach TouchofArt

Obecnie sztuka tego nurtu cieszy się sporym zainteresowaniem odbiorców, a oferowane na sprzedaż obrazy kubistyczne największych mistrzów potrafią osiągać zawrotne ceny. Galeria TouchofArt posiada w zbiorach znakomite dzieła kubistów polskich i zagranicznych, którzy w swoich pracach stosują różne techniki, między innymi akwarele, pastele czy farby olejne. Maksymalnie uproszczone elementy tworzą różnorodne wariacje kubizmu. Ich prace będą znakomitym uzupełnieniem domowej kolekcji dzieł sztuki lub dekoracją nowoczesnego, industrialnego wnętrza, a także przestrzeni biurowych. Zachęcamy do przejrzenia naszej oferty i do zapoznania się z twórczością znanych i cenionych artystów, między innymi Michała Ostrogórskiego, Anny Anaelih, Roberta Jadczaka czy Nataliya Begisheva. Artyści ci malują w duchu kubizmu, zarówno reprodukcje znanych dzieł, jak i własne kompozycje.
: 137

Blog o sztuce

Wiedza na temat rynku sztuki

Z cyklu: ŚWIATOWY RYNEK SZTUKI - "Bridle Path" Edwarda Hoppera

Sotheby's wystawił na aukcję pracę jednego z najważniejszych Artystów amerykańskich XX wieku Edwarda Hoppera.  Wartość "Bridle Path" oszacowano na 5,000,000 - 7,000,000 USD.  Ostateczna cena  sprzedaży Obrazu wyniosła 10,386,500 USD.     foto:...

czytaj więcej

Bronisław Abramowicz. Drugi Matejko?

Bronisław Abramowicz, Uczta u Wierzynka,1876 r., olej na płótnie, 157x315 cm, Muzeum Narodowe w Krakowie (źródło: mnk.pl) Jego obrazy przywodzą na myśl dzieła Jana Matejki. Ucznia i mistrza łączy wiele - tytuły, tematyka prac, gładko rozprowadz...

czytaj więcej