Sprada Krzysztof
Bądź informowany o moich najnowszych obrazach: Krzysztof Sprada udostępnij >

Informacje o artyście:


Krzysztof Sprada, ur. w Tczewie.

Prace artysty wyróżnia spokój i dbałość o dokładne oddanie formy oraz struktury obiektów. Nawiązując do tradycji precyzyjnie malowanych holenderskich martwych natur, przyciągają uwagę widza ròwnowagą kolorystyczną oraz czytelną kompozycją. Skłaniają do refleksji, chwili zadumy , zachwytu nad pięknem kształtów i gry światła. Są niewielkimi enklawami odpoczynku wobec natłoku codziennych zdarzeń i obowiązków.
~ Historyk Sztuki Joanna Kalinowska, Warszawa.

Twórca jest budowniczym eksperymentującym z wieloma technikami i materiałami, na wielu płaszczyznach wyrażania się, eksponowania przemyśleń. Zajmował się projektowaniem, wykonawstwem wystaw jubilerskich i biżuterii artystycznej, do której sam tworzył opakowania, stanowiące jedność. Wznosi instalacje i organizuje happeningi.

Realizm, kierunek jaki obrał Artysta i konsekwentne szlifowanie warsztatu jest krokiem, który wykonać musi malarz pokonując próg za drzwi surrealizmu, który staje się celem nadrzędnym jego twórczości, a nauka malarstwa jest narzędziem do osiągnięcia odpowiedniej tonacji, by Artysta wykrzyczeć mógł donośnym głosem przekaz duszy..pokonanej niejednokrotnie, przez bardzo subtelne pięści. Ten krzyk twórczy, ma być przestrogą i nauką, rzecz ciemna..która ma stworzyć domino, rodzące podmuch, kierujący ludzi w stronę ogólnie pojętego dobra, miłości..a co za nimi kwitnie, bramy ogrodów lepszego, ludzkiego współistnienia.
Przypadek sprawia, że na tej drodze spotyka uznanego już Mistrza Surrealizmu, guru warsztatu malarskiego i przekazu myślowego - pana Jarosława Kukowskiego, co staje się przełomem w jego twórczości.
Obecnie w pracowni Mistrza szlifuje warsztat malarski, będąc oficjalnym Jego uczniem. Miał nadzieję, a teraz pewność, że trud ów doprowadzi w przyszłości do cesarki długo noszonych wewnątrz jego metafizycznej macicy, Myśli. Obnażenia na płótnie egzyrefleksji - jego krzyku pośród tłumu manekinów. Z nadzieją, że podniesie się wśród plastiku, wsparty wołaniem, żywy Człowiek.

Ważniejsze wystawy:

1996 - Wystawa na półwyspie Tihany, Węgry. Zajmuje 1 miejsce w międzynarodowym konkursie " Balaton In Art "

11.01.-03.02.2011 Wystawa, " Fabryka Sztuk " - Tczew.

22-24.10.2011 Wystawa - Aukcja " 101+1 Pięknych Obrazów ", Galeria ARTEXPERT, Związek Polskich Artystów Plastyków - Okręg Warszawski, ul.Mazowiecka 11A, Warszawa.

2012 Wystawa - " Jarosław Kukowski i uczniowie " Galeria Sztuki Współczesnej, Kołobrzeg.

5.04.2013 Wystawa - " Aukcja Dobrej Sztuki 2013 ", Galeria ARTEXPERT, Warszawa.

20.04.2013 Wystawa - Aukcja Dzieł Sztuki w Polonia Palace Warszawa organizowana przez prestiżowy Rotary Club Warszawa - Wilanów na rzecz fundacji Synapsis, która pomaga dzieciom i dorosłym z autyzmem oraz ich rodzinom.

8 - 16.11. 2013 r. Wystawa - " Jarosław Kukowski i uczniowie: Ewa Kukowska, Piotr Lemke, Krzysztof Sprada - " Galeria DAP3 ", Dom Artysty Plastyka, Siedziba ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW, ul.Mazowiecka 11A | Warszawa.

9.02.2018 - Wystawa " Jarosław Kukowski i uczniowie: Jolanta Bukowska, Ewa Kukowska, Piotr Lemke, Krzysztof Sprada ", Muzeum Ks. Dr. Władysława Łęgi, Grudziądz.

5.04 - 30.04.2018 Wystawa "Jarosław Kukowski i uczniowie: Jolanta Bukowska, Ewa Kukowska, Piotr Lemke i Krzysztof Sprada", Galeria Miejska we Wrocławiu.

Współpracował z Zygmuntem Broniarkiem i Tomaszem Raczkiem.
Współprojektant plakatu promującego europejską trasę The Rolling Stones.

Jego prace znajdują się w kolekcjach takich znakomitości, jak George Benson, Margaret Thatcher, Hilary Clinton czy w kolekcji papieskiej Jana Pawła II.

Współzałożyciel gremium malarskiego w Tczewie im." Salon des Refusés " ( Salon Odrzuconych )
Stowarzyszenia działającego na rzecz promocji malarstwa i twórców tczewskich w kraju i za granicą oraz edukacji pod szyldem "Kultura Sztuką" w Tczewie. Honorowy patronat obejmuje prezydent miasta Mirosław Pobłocki.

Twórca sam o sobie mówi: Donośny krzyk, poszukujący języka.

Biografia: